Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ό,τι πείτε....

 

Αν έχετε δίκιο από δεν γίνεται τίποτα πάντως να ξέρετε ότι υπήρχε δικηγόρος που μου είπε και το εξής ότι εφόσον και οι υπόλοιποι έχουνε παρανομίες άλλης φύσεως ούτε αυτοί μπορούν να μου υπογράψουν Γιατί θα πρέπει να νομιμοποιήσουν τις δικές τους όλη η παρέα Η πολυκατοικία έχει διάφορες παρανομίες Δηλαδή τι θα γίνει την πολυκατοικία Θα την πάρει όλοι στο τέλος το κράτος Δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μόλις γράψατε, αν όντως ισχύει, σας δίδει τη λύση στο πρόβλημά σας, που παραπάνω σας έγραψα, στο πιάτο!!! Δώστε αυτό που σας έγραψα σε έναν "ειδικό στα θέματα ακινήτων" δικηγόρο κι αυτός θα ξέρει πως οφείλετε άμεσα να κινηθείτε...

Τέλος για μένα εδώ. Δημοσίως δεν μπορώ να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες. Όσοι από τους αναγνώστες μας γνωρίζουν καλώς τη δουλειά τους καταλαβαίνουν...

Καλή τύχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αυτό που μόλις γράψατε, αν όντως ισχύει, σας δίδει τη λύση στο πρόβλημά σας, που παραπάνω σας έγραψα, στο πιάτο!!! Δώστε αυτό που σας έγραψα σε έναν "ειδικό στα θέματα ακινήτων" δικηγόρο κι αυτός θα ξέρει πως οφείλετε άμεσα να κινηθείτε...

Τέλος για μένα εδώ. Δημοσίως δεν μπορώ να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες. Όσοι από τους αναγνώστες μας γνωρίζουν καλώς τη δουλειά τους καταλαβαίνουν...

Καλή τύχη.

Ναι μόνο που έχω πάει σε τρεις δικηγόρους και μου λένε Άλλες λύσεις να την πουλήσω με συναλλαγματικές και τα λοιπά και σε δικηγόρο ακινήτων έχω πάει τώρα Πραγματικά δεν ξέρω μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

σωστα λεει ο ιασονας

κατ' αρχας,

δεν εχει  ξεκαθαρισθει ποια μορφή θα εχει αυτη η "μονομερης" και αν θα πρεπει να μεταγραφεται στα ονοματα ολων των συνιδιοκτητων, πλεον ολων των σχετικων εξοδων

[ παντως,  η νομιμοτητα αυτης πραξης δλδ της "απαλλοτριωσης" ιδιωτικης περιουσιας

-οπως ειναι τα κοινόχρηστα/κοινοκτητα-

με διαταξη νομου υπερ ιδιωτη, ελέγχεται παντοιοτροπως ]

Εν τελει, μιλαμε για ενα υπο ψηφιση νομο.

Πιθανον σε κατι να βελτιωθει ή τροποποιηθει.

Υπο την παρουσα μορφη που εχει το νομοσχεδιο θα πρεπει  να μιλησεις με τον συμβ/φο σου,

πώς το βλεπει και τι θα στοιχισει ολη αυτη η ιστορια

...και  ο οποιος θα εχει και ενα κτηματοφυλακα στη συνεχεια.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2020 at 8:31 ΠΜ, dimitris GM said:

Στην περιπτωση αυτη, εμπιπτουν και χιλιαδες άλλα διαμερισματα, τα οποία,

ναι μεν τακτοποιουνται, αλλα δεν φροντισαν  οι αρμόδιοι να νομοθετησουν μια απλη λυση "παραχωρησης χρησης" για τα παραπανισια μετρα.

Οσο παραμενει σε ισχυ η επικρατούσα  αποψη οτι "απαιτειται τροποποιηση της συστασης",

δεν μπορεις να πουλησεις.

Δυστυχως.

Μπορεις να στείλεις στο Υπουργειο  αυτα που γραφεις, τωρα που επεξεργαζονται τον  "νεο 4495"

αυτα ειχα γραψει αμεσως μετα την αρχικη ερωτηση

δεν αλλαζω τπτ εκτος απο το οτι,

υπαρχει πλεον το σχεδιο νομου, το οποίο  δινει καποιες απαντησεις]

αλλα θα περιμενουμε την τελικη διατυπωση του αρθρου.

Μεχρι τοτε, έτερον ουδεν

εδιτ

να συμπληρωσω αυτο, που αποδειχνει οτι, οσο και καποιοι να μιλανε για "απλουστευσεις"

 κανουν στην πραξη το αντιθετο...

 

αρθρο 98

10. Στις ανωτέρω περιπτώσεις στις οποίες προβλέπεται το δικαίωμα του ιδιοκτήτη να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, η δήλωση φόρου μεταβίβασης δύναται να υποβάλλεται μονομερώς.».

 

 ποιος θα πληρωνει ΦΜΑ για το 1  τμ. που μπηκε στον διαδρομο...και σε ποιον και γιατι?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω περίπτωση γειτονικών οικοδομών εν σειρά. Στη μια οικοδομή στην οικοδομική άδεια φαίνεται εξώστης. Υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας μεταξύ των οικοδόμων. Όταν χτίστηκε το ένα από τα 2 κτίσματα, ήρθε και πατησε σε μέρος του εξώστη στο διπλανό κτίριο που προϋπήρχε και εντός χώρου αποκλειστικής χρήσης της άλλης όμως κάθετης! Πως μπορεί να τακτοποιηθεί κάτι τέτοιο και από ποιον από τους 2? Μπορεί ο ένας που οφείλεται να κάνει μονομερώς τροποποίηση της κάθετης? Από άποψης λογικής δεν φαίνεται σωστό, αλλά από άποψης νομοθεσίας θα μπορούσε να γίνει?

 

 

Edited by dimvoud
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 9:44 ΜΜ, dimvoud said:

Μπορεί ο ένας που οφείλεται να κάνει μονομερώς τροποποίηση της κάθετης?

Δεν μπορεί. Το ζήτημα έχει δύο σκέλη.
Αρχικά το ιδιοκτησιακό, όπου τον λόγο έχει ο συμβολαιογράφος.
Όμως, πρέπει να ελεγχθεί και η διαμορφωθείσα κατάσταση ως προς την στατική λειτουργία.
Τα συμπεράσματα του ελέγχου ενδέχεται να επηρεάσουν το πρώτο σκέλος.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Βρασίδας said:

Δεν μπορεί. Το ζήτημα έχει δύο σκέλη.
Αρχικά το ιδιοκτησιακό, όπου τον λόγο έχει ο συμβολαιογράφος.
Όμως, πρέπει να ελεγχθεί και η διαμορφωθείσα κατάσταση ως προς την στατική λειτουργία.
Τα συμπεράσματα του ελέγχου ενδέχεται να επηρεάσουν το πρώτο σκέλος.

Ιδιοκτησιακά και εγώ έχω την άποψη ότι δεν μπορεί ούτε να τακτοποιηθεί ούτε να "κυρωθεί" στον οφελουμενο καθώς δεν αποτελεί μέρος της ιδιοκτησίας του! Στατικά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα καθότι πρόκειται για χώρο το πολύ 10 τ.μ.! Θεωρώ ότι ο μόνος που μπορεί να κάνει τακτοποίηση είναι ο ιδιοκτήτης της διπλανής κάθετης, χωρίς πάλι να είναι σωστό καθώς δεν αποτελεί δικό του χώρο στην ουσία! Επίσης συμβολαιογραφικά κάτω από την οικία φαίνεται αποθήκη, κατοχυρωμένη στην μια κάθετη ενώ στην ουσία είναι χώρος  για να εξυπηρετήσει λειτουργικά και τις δύο που λειτουργεί σαν στοά που πάλι δεν είναι στοα γιατί κατά νοκ ο ορισμός είναι παροδια στοά και όχι κάθετη σε οδό! Είναι περίπτωση που έγινε από παλιά λόγω παλιών αντιλήψεων στα λόγια. Υπάρχουν δύο λύσεις κατά την άποψη μου: 1) Είτε συναίνεση για τροποποίηση της κάθετης με αλλαγή του χώρου των εμβαδών αποκλειστικής χρήσης 2) Είτε τα παίρνει στο κρανίο ο ιδιοκτήτης της κάθετης που θίγεται και υπάρχει δικαστική διαμάχη που δεν ξέρω ποιος θα είναι οφελούμενος και μετά από πόσα χρόνια και χρήματα!Δεν ξέρω αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό αλλά έτσι το ερμηνεύω!

Link to comment
Share on other sites

@dimvoud συνάδερφε ας λύσουν οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους με δικηγόρους ή συμβολαιογράφους ή ότι άλλο θέλουν και όταν έρθει με δεδομένο τι είναι δικό του και τι όχι τακτοποιείς το "δικό" ....

Στην τελικοί οι μηχανικοί δεν είμαστε δια πάσαν νόσον κλπ κλπ.... και μάλιστα με μεγάλη πιθανότητα όλη αυτή η χρονική αναζήτηση λύσεων από εσένα να είναι άνευ κόστους 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.