Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον μηχανικό


SK21

Recommended Posts

6 hours ago, Arche said:

χρόνια πολλά και καλά και σε σας!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω, τον μηχανικό σας τον έχετε ξοφλήσει?

Οχι φιλε μου, παλι καλα! Μα αυτο με παραξενευει, ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ απο τον Αυγουστο, να μου δωσει αυτο το χαρτι για να τον πληρωσω. Και απ' οτι μου λεει καθε φορα ειναι 20 λεπτα δουλεια! Εγω εξοφλησει μονο το Πρασινο Ταμειο και ο,τι αλλη οφειλη για αυθαιρετα μου εβγαλε ο μηχανικος. Δεν εχω πειρα, πρωτη φορα "μπλεκω" με μηχανικο, αλλα το βρισκω περιεργο να παρακαλας καποιον να του δωσεις λεφτα και να μην μπορεις να βρεις ακρη. Τι να πω, δεν ξερω. Ο φιλος μου, που μου τον συστησε μου ειπε οτι σα γενικη αρχη να μην πληρωνω μπροστα. Το καταλαβα οταν πληρωσα τον τοπογραφο (εχω και αλλα θεματα, αλλα αυτο γι αργοτερα) μπροστα και μετα επρεπε να τον παιρνω τηλεφωνο για να μου στειλει στο μαιλ την χαρτογραφηση. 

 

Υ.Γ Δεν μπορω να τον καταλαβω γιατι ξερει οτι θελω να φτιαξω και αλλα πραγματα και τωρα θα χασει τα υπολοιπα λεφτα γιατι οταν με το καλο τελειωσει αυτο, δεν προκειται να του αναθεσω τιποτα αλλο.

 

Υ.Γ Καλες γιορτες και σε εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Επείδη εδώ είναι ενα φόρουμ μηχανικών και επειδή το ζήτημα που θέτετε είναι λίγο 
σχετικό, απάντηση σαφής δεν μπορεί να δοθεί και για λόγους δεοντολογίας και για λόγους ότι η όλη
συζήτηση στο τέλος καταντάει "χαλασμένο τηλέφωνο".

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, εφόσον διατηρείται ενδοιασμούς, είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον
άλλο μηχανικό, με όνομα και επίθετο και όχι σε φόρουμ, να του εξηγήσετε τα δεδομένα και να αναλάβει
να μιλήσει στον συνάδερφο που αναφέρετε ώστε να σας εξηγήσει κι εσάς το τι συμβαίνει στην περιπτωσή σας.

Η νομοθεσία των αυθαιρέτων και η διαδικασία μιας δήλωσης απέχει πολύ από το πληρώνω-παίρνω χαρτί.

Υ.Γ Θα μπορούσα να σας πώ να αναφερθείτε σε δικηγόρο αλλά επειδή πιο πολύ θα τα μπερδέψει παρά θα σας βοηθήσει ως μη γνώστης της πολύπλοκης πολεδομικής νομοθεσίας καλύτερα να μιλήσετε με άλλον μηχανικό.

Καλά Χριστούγεννα.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, laxanos said:

Επείδη εδώ είναι ενα φόρουμ μηχανικών και επειδή το ζήτημα που θέτετε είναι λίγο 
σχετικό, απάντηση σαφής δεν μπορεί να δοθεί και για λόγους δεοντολογίας και για λόγους ότι η όλη
συζήτηση στο τέλος καταντάει "χαλασμένο τηλέφωνο".

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, εφόσον διατηρείται ενδοιασμούς, είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον
άλλο μηχανικό, με όνομα και επίθετο και όχι σε φόρουμ, να του εξηγήσετε τα δεδομένα και να αναλάβει
να μιλήσει στον συνάδερφο που αναφέρετε ώστε να σας εξηγήσει κι εσάς το τι συμβαίνει στην περιπτωσή σας.

Η νομοθεσία των αυθαιρέτων και η διαδικασία μιας δήλωσης απέχει πολύ από το πληρώνω-παίρνω χαρτί.

Υ.Γ Θα μπορούσα να σας πώ να αναφερθείτε σε δικηγόρο αλλά επειδή πιο πολύ θα τα μπερδέψει παρά θα σας βοηθήσει ως μη γνώστης της πολύπλοκης πολεδομικής νομοθεσίας καλύτερα να μιλήσετε με άλλον μηχανικό.

Καλά Χριστούγεννα.
 

Σε ευχαριστω φιλε μου! Αν δε βρω ακρη τοτε ναι, θα απευθυνθω σε αλλο μηχανικο. Συμφωνω οτι ο δικηγορος θα ειναι χασιμο χρονου. 

 

Καλα Χριστουγεννα και σε εσενα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ ότι ο δικηγόρος θα είναι χαμένος χρόνος και πιο πολύ θα μπερέψει, τα πράγματα παρά θα τα ξεμπεδρέψει, εγώ προτείνω να πας να τον βρεις από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Arche said:

συμφωνώ και εγώ ότι ο δικηγόρος θα είναι χαμένος χρόνος και πιο πολύ θα μπερέψει, τα πράγματα παρά θα τα ξεμπεδρέψει, εγώ προτείνω να πας να τον βρεις από κοντά.

Ειναι Καβαλα το εξοχικο και εγω μενω Αθηνα. Αν δε μου το εχει φτιαξει μεχρι το καλοκαιρι, θα παω να τον βρω και θα δω τι θα βγει.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, laxanos said:

Υ.Γ Θα μπορούσα να σας πώ να αναφερθείτε σε δικηγόρο αλλά επειδή πιο πολύ θα τα μπερδέψει παρά θα σας βοηθήσει ως μη γνώστης της πολύπλοκης πολεδομικής νομοθεσίας καλύτερα να μιλήσετε με άλλον μηχανικό

εδώ άλλοι μεταφέρουνε δηλώσεις από νόμο σε νόμο σχεδόν 10 χρόνια τώρα και δεν έχουν κάνει τίποτα....και θα πάει σε δικηγόρο για μια υπόθεση που άνοιξε φέτος το καλοκαίρι, με τον 4495 να προβλέπει κλείσιμο εντός 18 μηνών και χωρίς να έχει πάρει και λεφτά κιόλας.

Δεν λέω πως ο άνθρωπός έχει και την πιο επαγγελματική συμπεριφορά (αν ισχύουν να γραφόμενα) , αλλά να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε για συναδέλφους. Ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε ιδιώτες που είναι μη γνώστες της πολύπλοκης πολεοδομικής νομοθεσίας.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mikegad

Παίρνεις το υστερόγραφο και χάνεις το αρχικό μήνυμα όπου λέω ακριβώς αυτό που γράφεις μετά. Οτι απο ένα φόρουμ μιλώντας με κάποιον που δεν έχει σχέση με την πολεοδομική νομοθεσία μπορεί να οδηγήσει σε άσκοπη συζήτηση. Ασε που είναι και πεδίο για ύφος διδακτισμού και του πόσο γ@@@ είμαστε εμείς και πόσο λάθος ο συνάδερφος.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και τι σημασία έχει αν έχει πάρει λεφτά? Αφού του λέει ο άλλος να σε πληρώσω να μου δώσεις την βεβαίωση. 
Αλλο πρόβλημα έχει, αυτός έχει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.