Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
xenerable

Μέγιστο (εσωτερικό) ύψος υπογείου

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα,

Στο υπόγειο του κεντρικού κτιρίου ενώς ξενοδοχείου ο μηχανολόγος θέλει καθαρό ελεύθερο ύψος 4 μέτρα για να περάσει τις σωληνώσεις. Ο ΓΟΚ επιτρέπει μέγιστο ύψος 3 μέτρα ή επιπλέον 2,20 για μηχανολογικό όροφο μετά απο έγκριση του Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας. Υπάλληλος της πολεοδομίας μας έιπε οτι την έγκριση μπορεί να την δώσει και η ΕΠΑΕ, όχι για μηχανολογικό όροφο αλλα για επιπλέον 1 μέτρο ύψος αλλα δεν θυμόταν σε ποια εγκύκλιο να ανατρέξουμε, μπορεί καποιος να με βοηθήσει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γνωρίζω την εγκύκλιο αλλά μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά κάναμε ψευδοροφή 80 cm απο το κάτω μέρος της πλάκας και με αυτόν τον τρόπο καταφέραμε να έχουμε 3 μ. απο το πάτωμα μέχρι την ψευδοροφή και το δέχτικαν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια ερώτηση. Μέχρι τι ύψος μπορούμε να φτάσουμε ένα διαμέρισμα; Μιλάω για περίπτωση που ζητάνε καθαρό ύψος 4,00μ. για να κάνουν τύπου λοφτ κατοικία. Δεν θέλουν πατάρι, εξώστη ή ότιδήποτε άλλο και ούτε στέγη. Θέλουν πλάκα μπετόν, ένα κουτί ύψους 4,00μ. Υπάρχει όριο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε περιορίζει μόνο το επιτρεπόμενο ύψος και ο ΣΟ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@evaki, μόνο στα εκτός σχεδίου υπάρχει σχετικός περιορισμός.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδερφοι με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα να θέσω ένα ερώτημα. Το μέγιστο καθαρό ύψος του υπογείου πρέπει να είναι 3μ ή το Η=3μ αναφέρεται στο μικτό συμπεριλαμβάνοντας και το πάχος της πλάκας του υπογείου? Ρωτάω καθώς στα περισσότερα σχέδια βλέπω πως 3μ είναι το μικτό μεταξύ δαπέδου υπογείου και δαπεδου ισογειου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΟΚ Αρθρο 7 Παρ 1 Β

 

β) Ενας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις, εφόσον η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και το ύψος του δεν υπερβαίνει τα 3,00 μ., μετρούμενο μεταξύ του δαπέδου και της οροφής, εκτός αν έχει καθοριστεί μεγαλύτερο ελάχιστο ύψος για τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου κατ εφαρμογή του άρθρου 26

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.