Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναρτήσεις δασικών χαρτών 2021


Engineer

Recommended Posts

On 21/12/2021 at 3:11 ΜΜ, anavatis said:

καλημέρα. 

έχω υπαγωγή Ν.4178/13 με ημερομηνία υπαγωγής τέλος του 2014 και οριστική υπαγωγή πρόσφατη του 2021. κατηγορία 5. τη γίνεται στην  περίπτωση που από τους αναρτημένους δασικούς χάρτες (προσωρινούς) το γήπεδο εκτός σχεδίου φαίνεται να είναι δασικό? επηρεάζεται η τακτοποίηση? 

Αν υπάρχει ΟΑ πρέπει να υπάρχει κ αποχαρακτηρισμός ... οπότε ένσταση - πρόδηλο σφάλμα

Αν είναι χωρίς ΟΑ κ' το σπίτι πέφτει σε δασικό ... Άκυρη η Τακτοποίηση ... οπότε ένσταση μπας κ σωθεί η κατάσταση  

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, στο ΦΕΚ Β’ 2373/12.07.2017 που αφορά στις τεχνικές προδιαγραφές κατάρτισης δασικών χαρτών και συγκεκριμένα στην παράγραφο 3.6.3 "Γενίκευση ορίων" αναφέρεται το εξής: "Ειδικότερα, σε περίπτωση ύπαρξης τμημάτων δασικού ή χορτολιβαδικού χαρακτήρα με εμβαδόν μικρότερου των 100 τ.μ., εντός γεωτεμαχίου, τα τμήματα αυτά ακολουθούν το χαρακτηρισμό του γεωτεμαχίου. Σε περίπτωση που εντός γεωτεμαχίου κυρίως δασικού ή χορτολιβαδικού χαρακτήρα περιλαμβάνονται τμήματα άλλου χαρακτήρα με εμβαδόν μικρότερο των 100 τ.μ., αυτά ακολουθούν το χαρακτηρισμό του γεωτεμαχίου."

Τίθενται κάποια ερωτήματα:
1. Η δυνατότητα αυτή αφορά μόνο τον φορέα που κάνει την κατάρτιση του δασικού χάρτη ή είναι κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω  και εγώ σαν ιδιώτης μηχανικός? Παράδειγμα: Έχω αγροτεμάχιο διανομής και η ανάρτηση δείχνει δάσος να μπαίνει σε επιφάνεια 27τμ μέσα στο αγροτεμάχιο. Δίνω βεβαίωση για δασικό ή όχι? Δεν πρόκειται να γίνει τοπογραφικό, η μεταβίβαση θα γίνει μόνο με απόσπασμα από την υπηρεσία (τμήμα τοπογραφίας) και μου ζητείται βεβαίωση αδομήτου και μη δασικού χαρακτήρα. Φυσικά επειδή είδα ότι συνορεύω με δάσος πήρα τα αναλυτικά στοιχεία της διανομής και έτσι διαπίστωσα ότι υπάρχει αυτή η επικάλυψη. Μπορώ λοιπόν εγώ σαν ιδιώτης μηχανικός να "χαρακτηρίσω" το μικροπολύγωνο των 27τμ της επικάλυψης ως αγροτεμάχιο ή επειδή δεν έγινε εξαρχής κατά την κατάρτιση του χάρτη πάω σε άλλες λύσεις (ένσταση, τοπογραφικό με μικρότερη έκταση κτλ κτλ)?
2. Σε άλλη περίπτωση τα όρια του δασικού με τα όρια του τεμαχίου της διανομής μπαινοβγαίνουν το ένα στο άλλο. Αυτό γίνεται 6 φορές με συνολική επιφάνια 128τμ ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση το μεμονωμένο "μικροπολύγωνο" δεν είναι πάνω από 100τμ. Τι ισχύει κατά την άποψή σας, πώς ερμηνεύετε τον νόμο? α) όλα τα μικροπολύγωνα πρέπει να είναι μέχρι 100τμ στο σύνολό τους? β) Κάθε μικροπολύγωνο δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 100τμ? Αυτή η ερώτηση βέβαια έχει λογική μόνο αν υπάρχει θετική απάντηση στην 1η ερώτηση...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 δες κατ' αρχας εδω  στην παρ. 9

εχεις διοικητικη πραξη

https://ecopress.gr/odigos-20-erotiseon-apantiseon-gia-tin-anatheorisi-ton-dasikon-charton/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη. Αυτό που μου έστειλες είναι για αντιρρήσεις. 

Αυτό που προσπαθώ είναι να δώσω βεβαίωση για μη δασικό σήμερα, χωρίς να μπλέξω με αιτήσεις διόρθωσης, ενστάσεις κτλ.

Οπότε το ερώτημα παραμένει, εκτός αν με την απάντησή σου εμμέσως απαντάς πως ΟΧΙ δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

"Έχω αγροτεμάχιο διανομής και η ανάρτηση δείχνει δάσος να μπαίνει σε επιφάνεια 27τμ μέσα στο αγροτεμάχιο. Δίνω βεβαίωση για δασικό ή όχι? "

 

η διανομη αποτελει τιτλο κυριοτητας.

βλεπεις εδω [και απο τον Θεοχαρη]

https://www.michanikos.gr/forums/topic/40809-αγροτεμάχιο-με-δασικό-τμήμα/page/9/#comment-1133828

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό: 

παρ.14 Άρθρο 3 ΝΟΜΟΣ 4164/2013

14 . Στο άρθρο 2β του Ν. 2308/1995, όπως ισχύει, προστίθεται νέα παράγραφος 3 ως εξής:
«3. Αν από τη δήλωση της ∆ιεύθυνσης ∆ασών προκύπτει ότι εντός γεωτεμαχίου  περιλαμβάνονται τμήματα δασικού χαρακτήρα μικρότερα των 100 τ.μ., τα τμήματα αυτά ακολουθούν το χαρακτηρισμό του γεωτεμαχίου. Σε περίπτωση που εντός γεωτεμαχίου κυρίως δασικού χαρακτήρα περιλαμβάνονται τμήματα άλλου χαρακτήρα μικρότερα των 100 τ.μ., αυτά ακολουθούν το χαρακτηρισμό του γεωτεμαχίου.»

Οπότε καταλαβαίνω ότι δίνω βεβαίωση κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

παραθετεις  προηγουμενη μορφη του αρθρου

Εχει αλλάξει, ως εξης

3. Στις περιπτώσεις που από την εφαρμογή των Κτηματολογικών διαγραμμάτων επί των δασικών χαρτών δημιουργούνται μικροπολύγωνα μικρότερα των 100 τ.μ., μπορούν να ταυτοποιούνται οι οριογραμμές τού δασικού χάρτη με τα όρια των διαγραμμάτων της κτηματογράφησης

 

Υπαρχει σχετικη συζητηση στο φορουμ, προσφατη

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η συζήτηση είναι στο προηγούμενο λινκ που μου έδωσες ή να ψάξω και αλλού?

Γενικά δεν έχω καταλάβει τι απαντάς... Ναι, Όχι, Δεν ξέρω-δεν απαντώ 😜

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

μπορεί να βγει προέγκριση αδείας σε εν μέρει δασικό κομμάτι ή πρέπει να έχουμε βεβαίωση αποχαρακτηρισμού και μετά να προχωρήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, σε γήπεδο όπου στην προηγούμενη ανάρτηση φαινόταν ως δασικό και στην νέα φαίνεται ως δασικό εκτός αντιρρήσεων, μπορεί να γίνει αίτηση για πρόδηλο σήμερα; Ο ιδιοκτήτης δεν το είχε δει ποτέ μέχρι τώρα που χρειάστηκαν συμβολαιογραφικές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.