Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός οδού Απόλλωνος - Λυγαριες Πυλαία


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση, οι δύο υπηρεσίες μεταξύ τους να εννοούν διαφορετικό πράγμα σχετικά με τον όρο "δημοτική οδός" και να προκύπτει αυτό το μπέρδεμα?

- Η μία υπηρεσία να αναφέρεται στον χαρακτηρισμό "δημοτική ή κοινοτική οδός", που ενώνει δύο οικισμούς κλπ, που είναι ο χαρακτηρισμός που σχετίζεται με τις παρεκκλίσεις του 270Δ/85

- Η άλλη υπηρεσία να αναφέρεται στο ιδιοκτησιακό του δρόμου, ότι δηλαδή ανήκει στην κυριότητα του Δήμου, σύμφωνα με την καταγραφή του εθνικού κτηματολογίου αλλά και την αρμοδιότητα συντήρησης της οδού κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη, την απάντηση δεν την έδωσε κάποιος άσχετος.. Το τμήμα απαλλοτριώσεων την έδωσε..και η αλήθεια είναι ότι όταν πήρα στην πολεοδομία για να ρωτήσω για πρώτη φορά, με παρέπεμψαν στο τμήμα απαλλοτριώσεων.. Το οποίο με απάντησε (δις) ότι η οδός αυτή είναι δημοτική.. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

...και δεν καταλαβα, 

αφου υπαρχει σχετικο ΦΕΚ με το ονομα της οδου...

γιατί να υπαρχει αμφιβολια...


Οσο για την Μ. Αντυπα, εκει μετα το ΤΖΑΜΠΟ στη διασταυρωση με τα φαναρια, μπορει να υπαρχουν καποιες σκεψεις για  απαλλοτριωσεις  για ανακατασκευή του κομβου...

[μου θυμιζει τον Κ12 που αλλαξε 3-4 φορες μορφη και κλίσεις...]

αλλα δεν ετεθη τετοιο ερωτημα.

καλη συνεχεια

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

...και δεν καταλαβα, 

αφου υπαρχει σχετικο ΦΕΚ με το ονομα της οδου...

γιατί να υπαρχει αμφιβολια...


Οσο για την Μ. Αντυπα, εκει μετα το ΤΖΑΜΠΟ στη διασταυρωση με τα φαναρια, μπορει να υπαρχουν καποιες σκεψεις για  απαλλοτριωσεις  για ανακατασκευή του κομβου...

[μου θυμιζει τον Κ12 που αλλαξε 3-4 φορες μορφη και κλίσεις...]

αλλα δεν ετεθη τετοιο ερωτημα.

καλη συνεχεια

 

 

Ποια είναι η άποψη σας, με αυτά που παρέθεσα; είναι δημοτική ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

 Μας έγραψες παραπάνω 

"........H  εκτός σχεδίου οδός ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ είναι δημοτική χωρίς γι΄αυτό να απαιτείται ιδιαίτερη σχετική απόφαση κάποιου φορέα".

Μπαρντόν  αλλά εγώ αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όλη αυτή η περιοχή απέναντι από τα νεκροταφεία Έως Φοίνικα και πιο νότια έως το Πατριαρχικό είναι  η "Αναπτυξιακή Περιοχή Πυλαίας". Αν λοιπόν, για κάποιο λόγο, ο δρόμος αυτός  άλλαξε "χαρακτηρισμό" νομίζω πως αυτό κάπου πρέπει να είναι γραμμένο. Με e-mail δεν αλλάζουν οι δρόμοι χαρακτηρισμού.

Δρόμος, στην περιοχή,  με όλα τα χαρακτηριστικά για να είναι δημοτικός- επαρχιακός δρόμος είναι η Καζαντζίδη που ενώνει την Θέρμη με την Πυλαία.

Ο δρόμος αυτός "θεωρητικά" έχει προβλήματα και με την ΕΥΑΘ. Σε αρκετά σημεία ο δρόμος τέμνεται με ρέματα ή είναι μέρος ρέματος. Σήμερα μπορεί να μη φαίνονται αυτά, αλλά είναι όμως οριοθετημένα.

Ένα σημείο πχ που τέμνεται με ρέμα και εντοπίστηκε από την ΕΥΑΘ είναι στο σημείο Χ=413552, Υ= 4491850 περίπου.

Αναζήτησε τους χάρτες -σχέδια Φιλιππίδη . Θα πάρεις πολλές πληροφορίες.   

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nbr said:

 Μας έγραψες παραπάνω 

"........H  εκτός σχεδίου οδός ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ είναι δημοτική χωρίς γι΄αυτό να απαιτείται ιδιαίτερη σχετική απόφαση κάποιου φορέα".

Μπαρντόν  αλλά εγώ αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όλη αυτή η περιοχή απέναντι από τα νεκροταφεία Έως Φοίνικα και πιο νότια έως το Πατριαρχικό είναι  η "Αναπτυξιακή Περιοχή Πυλαίας". Αν λοιπόν, για κάποιο λόγο, ο δρόμος αυτός  άλλαξε "χαρακτηρισμό" νομίζω πως αυτό κάπου πρέπει να είναι γραμμένο. Με e-mail δεν αλλάζουν οι δρόμοι χαρακτηρισμού.

Δρόμος, στην περιοχή,  με όλα τα χαρακτηριστικά για να είναι δημοτικός- επαρχιακός δρόμος είναι η Καζαντζίδη που ενώνει την Θέρμη με την Πυλαία.

Ο δρόμος αυτός "θεωρητικά" έχει προβλήματα και με την ΕΥΑΘ. Σε αρκετά σημεία ο δρόμος τέμνεται με ρέματα ή είναι μέρος ρέματος. Σήμερα μπορεί να μη φαίνονται αυτά, αλλά είναι όμως οριοθετημένα.

Ένα σημείο πχ που τέμνεται με ρέμα και εντοπίστηκε από την ΕΥΑΘ είναι στο σημείο Χ=413552, Υ= 4491850 περίπου.

Αναζήτησε τους χάρτες -σχέδια Φιλιππίδη . Θα πάρεις πολλές πληροφορίες.   

Αυτό που έγραψα ήταν ακριβώς απόσπασμα από απαντητικό email του Δήμου.. Προφανώς όπως το λες εσύ, δε θα έπρεπε να μου πουν ("ενυπόγραφα ") ότι είναι δημοτική.. Να μου έλεγαν "ψαξτο" κλπ.. 2 email έχω που μου γράφουν ότι είναι δημοτική.. Και σε αυτούς απευθύνθηκα μετά από παρότρυνση της Πολεοδομίας όταν είχα κάνει το 1ο τηλ για να ρωτήσω για την οδό. Μου απάντησαν θα ρωτήσετε εκεί. Ε, κι εγώ ρώτησα εκεί. Και μου είπαν (2 φορές ξαναλέω) ότι είναι δημοτική. Δε σας έγραψα για ευνόητους λόγους, αλλά τέλος πάντων σας το αναφέρω, ότι στο τελευταίο email ήταν και ευγενικά "αγανάκτισμενος" ο υπάλληλος λέγοντας μου "σας το λέω για τελευταία φορά ότι είναι δημοτική κλπ" και συνεχίζει στο email του όπως αυτολεξεί σας το παρέθεσα.. Ο dimtris GM πιο πάνω ανέφερε ότι αφού αναφέρεται στο ΦΕΚ (δεν κατάλαβα σε ποιο φεκ εννοεί. Στο 127 υπάρχει μια αναφορά στην οδό) τότε είναι δημοτική. Αντιλαμβάνεστε το μπέρδεμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 6:47 ΜΜ, dimitris GM said:

σωστα...

[παυλε καλησπέρα]

και αφου ξεκαθαρισε και το εμβαδον και ο χαρακτηρισμος του δρομου

να ξεραμε το ετος δημιουργίας...

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στην κατοχή του ο ιδιοκτήτης : "Η ύπαρξη της οδού Απόλλωνος αποδεικνύεται ιστορικά τουλάχιστον από το έτος 1917, αλλά και αδιάλειπτα διαχρονικά μέχρι σήμερα, και το ακίνητο υφίσταται προ του έτους 1923".

 

On 11/3/2021 at 8:28 ΜΜ, Pavlos33 said:

Καλησπέρα Δημήτρη. Πολύ σωστά για να δούμε αν τυχόν καλύπτεται από κάποια παρέκκλιση βάσει ημεροχρονολογίας που να οδηγεί σε διαδικασία προέγκρισης. 

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στην κατοχή του ο ιδιοκτήτης : "Η ύπαρξη της οδού Απόλλωνος αποδεικνύεται ιστορικά τουλάχιστον από το έτος 1917, αλλά και αδιάλειπτα διαχρονικά μέχρι σήμερα, και το ακίνητο υφίσταται προ του έτους 1923".

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Ναι, το είχα ανοίξει από τότε που το έστειλες. Το θέμα είναι αν λόγω του συγκεκριμένου χάρτη, χαρακτηρίζεται έτσι η οδός ώστε να επιτρέπεται η κατά παρέκκλιση δόμηση μιας και κατά τα λοιπά το ακίνητο πληρεί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.