Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

@athanasanas Συμφωνώ με την άποψη των συναδέλφων. Μπορεί οι διαστάσεις όπως αναφέρεις να μην έχουν αλλάξει, αλλά έγινε χρήση εσφαλμένης επιφάνειας στον έλεγχο εξωστών & η.χ του δ. κάλυψης. 

Άρθρο 42 παρ. 10 Ν. 4495/17 ως ισχύει:
10. Ενημέρωση  του  φακέλου  της  οικοδομικής  άδειας,  ανεξάρτητα  από  τον  χρόνο  ισχύος  της  οικοδομικής  άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις : 
α)  αλλαγή ιδιοκτήτη, 
β)  τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες  και  οπίσθιες  αποστάσεις  και  ο  υπολογισμός  των  αναγκών  σε  χώρους  στάθμευσης  (άρθρο  39  παρ.3β  του ν.4495/2017) του διαγράμματος κάλυψης και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, 
γ)   μεταβολές  των  διαστάσεων  του  κτιρίου  ή  του  οικοπέδου,  εφόσον  με  τις  αποκλίσεις  αυτές  δεν  παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα είκοσι (20) εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα, ή μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα σαράντα (40) εκατοστά 
όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, 
δ)  αποκλίσεις θέσης του κτιρίου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα δέκα είκοσι (20) εκατοστά όσον αφορά τη θέση του κτίσματος και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το

28 minutes ago, Pavlos33 said:

β)  τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες  και  οπίσθιες  αποστάσεις

θα το διάβαζα όλο μαζί κατά το παρακάτω μπλε

Quote

β)  τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες  και  οπίσθιες  αποστάσεις

ότι δηλ όταν δεν μεταβάλλονται ειδικά τα συγκεκριμένα μεγέθη.

Από την άλλη θα μπορούσε οι ανοιχτοί χώροι να μετρούν στα παραπάνω μεγέθη (και να τα μεταβάλλουν) και αφού οι έμπειροι συνάδελφοι προτείνουν αναθεώρηση δεν θα διαφωνήσω.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε μονοκατοικία με άδεια του 2001, διαπίστωσα ότι υπάρχουν διαφορές στα ανοίγματα εκ κατασκευής βέβαια. Είχα δεδομένο ότι θα το βάλω ως κατηγορία 3 στο ν.4495/17, ωστόσο διαβάζοντας το άρθρο 42 παρ.10, δε βλέπω λόγο να μην κάνω ενημέρωση...δεδομένου ότι έχω και όλα τα αρχεία της παλιάς έντυπης άδειας. Κάνω λάθος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. έχω ένα θέμα με παλιό γοκ που δεν μου έχει ξανατύχει.

Έχω να κάνω ταυτότητα σε παλιό κτίριο '63 στους ορόφους 1ο, 3ο, και μισό ισόγειο στο οποίο οι ημιυπαίθριοι χώροι και οι φωταγωγοί μετρούσαν στην δόμηση. Υπάρχει μετατόπιση εκ κατασκευής των τοίχων εις βάρος των "Η.Χ" και φωταγωγών αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης - δόμησης  - όγκου αφού σύμφωνα με το ΔΚ της εποχής όλα μετρούσαν. Επίσης έχει αλλάγη στα ανοίγματα, πάλι εκ κατασκευής (λόγω τυπικού ορόφου που ποτέ δεν ήταν τυπικός) και μια διαφοροποίηση στους εξώστες πάλι εκ κατασκευής λόγω τυπικού ορόφου. Μπορώ να κάνω ενημέρωση; Αν ναι πρέπει να γίνει για όλο το κτίριο; το υπόλοιπο δεν ανήκει στον πελάτη μου.

ευχαριστ'ω πολυ   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω πιο πολύ προς τακτοποίηση με τον Ν.4495/17, καθώς έχεις κάποια θέματα όπως επεκτάσεις εισβάρος των φωταγωγών. Βασικό να έχει γίνει αυτή η επέκταση εκ της κατασκευής. Επειδή είσαι λογικά και κατηγορία 1, θα σου κλείσει σχετικά εύκολα η όλη διαδικασία. Κατά τα άλλα η ενημέρωση δεν χρειάζεται να γίνει για όλο το κτίριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, littlejulie said:

Καλημέρα και από εμένα. έχω ένα θέμα με παλιό γοκ που δεν μου έχει ξανατύχει.

Έχω να κάνω ταυτότητα σε παλιό κτίριο '63 στους ορόφους 1ο, 3ο, και μισό ισόγειο στο οποίο οι ημιυπαίθριοι χώροι και οι φωταγωγοί μετρούσαν στην δόμηση. Υπάρχει μετατόπιση εκ κατασκευής των τοίχων εις βάρος των "Η.Χ" και φωταγωγών αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης - δόμησης  - όγκου αφού σύμφωνα με το ΔΚ της εποχής όλα μετρούσαν. Επίσης έχει αλλάγη στα ανοίγματα, πάλι εκ κατασκευής (λόγω τυπικού ορόφου που ποτέ δεν ήταν τυπικός) και μια διαφοροποίηση στους εξώστες πάλι εκ κατασκευής λόγω τυπικού ορόφου. Μπορώ να κάνω ενημέρωση; Αν ναι πρέπει να γίνει για όλο το κτίριο; το υπόλοιπο δεν ανήκει στον πελάτη μου.

ευχαριστ'ω πολυ   

Εγώ τέτοιες περιπτώσεις τις αντιμετωπίζω με ενημέρωση.  Ό,τι θα έπρεπε να είχε κάνει κι ο εργολάβος αν υπήρχε τότε η υποχρέωση να υποβάλλει as-build σχέδια. Δεν έχεις υπερβάσεις μεγεθών και οι αλλαγές έγιναν από τον εργολάβο κατά την αρχική κατασκευή. Ό,τι αλλαγή είναι ορατή σε κοινή θέα ή είναι αυτονόητη, την εμφανίζω κανονικά κι ας μην αφορά το δικό μου διαμέρισμα π.χ. αλλαγές σε ανοίγματα ή εξώστες που έγιναν σε όλους τους ορόφους θα τις εμφανίσω στις όψεις ή τομές που θα υποβάλω.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2023 at 1:46 ΜΜ, HAROUL said:

Εγώ το βλέπω πιο πολύ προς τακτοποίηση με τον Ν.4495/17, καθώς έχεις κάποια θέματα όπως επεκτάσεις εισβάρος των φωταγωγών. Βασικό να έχει γίνει αυτή η επέκταση εκ της κατασκευής. Επειδή είσαι λογικά και κατηγορία 1, θα σου κλείσει σχετικά εύκολα η όλη διαδικασία. Κατά τα άλλα η ενημέρωση δεν χρειάζεται να γίνει για όλο το κτίριο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, 

σίγουρα είναι πιο απλό να πάω με τακτοποίηση αλλά στην κατηγορία 2 που είμαι θέλει τμ υπέρβασης που εγώ ουσιαστικά δεν έχω. Έχω διαφοροποιήσεις στις θέσεις των τοίχων, διαφορετικούς εξώστες κ διαφορετικά ανοίγματα, όλα εκ κατασκευής, αλλά πώς να το δηλώσω στην 2;. Το μόνο που δεν έχω εκ κατασκευής οι ενοποιήσεις και διαρρυθμισεις των γραφείων που ανάλογα με τον ενοικιαστή έχουν αλλάξει και σίγουρα έγιναν μετά το 82. Δεν ξέρω πότε όμως. Δεν αποτελεί όμως διαμερισμάτωση αφού αποτελεί μία ιδιοκτησία όλος ο όροφος.

Μάλλον θα ρωτήσω στο τοπικ κατηγορίας 2. Ευχαριστώ

Edited by littlejulie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/4/2023 at 4:24 ΜΜ, Roukat said:

Καλησπέρα, σε μονοκατοικία με άδεια του 2001, διαπίστωσα ότι υπάρχουν διαφορές στα ανοίγματα εκ κατασκευής βέβαια. Είχα δεδομένο ότι θα το βάλω ως κατηγορία 3 στο ν.4495/17, ωστόσο διαβάζοντας το άρθρο 42 παρ.10, δε βλέπω λόγο να μην κάνω ενημέρωση...δεδομένου ότι έχω και όλα τα αρχεία της παλιάς έντυπης άδειας. Κάνω λάθος?

Ευχαριστώ!

κάποια γνώμη και για εδώ? θα έλεγε κανείς ότι επειδή αλλάζουν οι όψεις αλλάζει και το διάγραμμα κάλυψης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.