Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με τον λογιστή μου δήλωσα ποσό από το ελεύθερο επάγγελμα στις περιοδικές και στην εκκαθαριστική δήλωση Φ.Π.Α .

Πρέπει να δώ αν έχει δηλώσει στη θέση 501 και 517 κάποιο ποσό στο Ε1.

Αν δεν έχει δεν με καλύπτει η εκκαθαριστική ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

 

Ζητάμε προσφορές είτε αυτοπροσώπως είτε με το κανονικό ταχυδρομείο .Στις προσφορές πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται το όνομα μας,α/α προσφοράς(κωδικός που αντιστοιχεί στο ονομά μας),γνήσια υπογραφή και σφραγίδα του προμηθευτή όπου θα αναφέρεται το ΑΦΜ η επωνυμία όπως και η φορολογική περιφέρεια που αντιστοιχεί σ' αυτόν.

 

Σύμφωνα με αυτο προσφορές μεσω email απαγορεύονται.

 

Σχόλιο δικό μου.Αν απο το ΕΣΠΑ σας πούν κάτι διαφορετικό εσείς επιλέξτε το πιο ασφαλή τρόπο που είναι με σφραγίδα και υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον λογιστή μου δήλωσα ποσό από το ελεύθερο επάγγελμα στις περιοδικές και στην εκκαθαριστική δήλωση Φ.Π.Α .

Πρέπει να δώ αν έχει δηλώσει στη θέση 501 και 517 κάποιο ποσό στο Ε1.

Αν δεν έχει δεν με καλύπτει η εκκαθαριστική ?

 

Επειδή μπερδέυτηκα ο ίδιος πιθανόν να σας μπέρδεψα κι εσάς. Η τελευταία Ε1 που καταθέσαμε ήταν του οικονομικού έτους 2008 (εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1-1-2007 έως 31-12-2007).

Επομένως όσοι έχουν κάνει έναρξη το 2008 δεν έχουν τιμή στις θέσεις 501 και 517 του Ε1 του οικονομικού έτους 2008 και πόσο μάλλον του 2007. Άρα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι...

 

Μηπως ξερει κανεις αν η επιδοτηση του ΟΑΕΔ ειναι μεσα στο λεγομενο de minimis?

 

Διαβασα το παλιο ΦΕΚ του προγραμματος και δεν ελεγε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι...

 

Μηπως ξερει κανεις αν η επιδοτηση του ΟΑΕΔ ειναι μεσα στο λεγομενο de minimis?

 

Διαβασα το παλιο ΦΕΚ του προγραμματος και δεν ελεγε τιποτα.

 

εγώ πάντως που την είχα πάρει (επιδοτηση του ΟΑΕΔ), το δήλωσα στο de minimis.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σήμερα τις απαιτήσεις του ΕΣΠΑ, ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ.

Πολύ απλά, είναι .. ξεφτίλα.. & αίσχος.

Είμαι, ελεύθερος επαγγελματιας. Π.Μ. που πληρώ το όριο των 35.000 € (μέσος όρος της τελευταίας 2-ετίας στην ΑΤΤΙΚΗ & ΜΕ 29- ΕΤΗ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ)...

Ομως.. λέει, εκεί, οτι, για να ασχοληθούν μαζί μου πρέπει να προτείνω, επένδυση > 8.000 €, για να μου δώσουν τα 4.000 €.

Άρα, πρέπει να εχω τα 4.000€, για να πάρω τα άλλα 4.000 €.

Και αν χρωστάω 1 ή 2 ΤΣΜΕΔΕ, δηλ. 2.000 ή 4.000 €, θα πρέπει να πληρώσω 6.000 ή 8.000 € για να πάρω τα 4.000 €.

Προφανώς η επιδότηση, ειναι μόνο για τους έχοντες...

Και προφανώς με ενοχλεί, παρα πολύ, οτι ειπώθηκε, εμμέσως, πλην σαφώς, οτι όσοι εχουν εισόδημα, κατω απο 35.000 €, είναι μάλλον... φοροφυγάδες...!

Είθε, οι εξουσιάζοντες, να καταλάβουν κάποτε, τι βιώνουμε όλοι εμείς, που αγωνιζώμαστε, μόνο για απλή .. επιβίωση.

Και αν εγώ χρειάζομαι.. 3.000 € (γιατι επειδή πλήρωνα & έχω εξασφαλίσει την υπόλοιπη υποδομή μου, απο ίδια χρήματα.. & χωρίς κρατικές επιδοτήσεις, προφανώς δεν δικαιούμαι.. τίποτα.. !

Να χαίρονται την λογική τους & την βοήθεια που δώσανε.. στους έχοντες...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.