Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο ΠΑΟ - Ανάπλαση & Βωβός


zavi@tee.gr

Recommended Posts

Ρε Howard Rock τις οικοδομές που τις σταματάει το συμβούλιο της επικρατείας και οι οποίες φτιάχνονται νόμιμα αλλά κάνουν προσφυγές οι γείτονες γιατί έτσι γουστάρουνε τις αποζημιώνει το κράτος?Νόμιμες οικοδομές βάση ΓΟΚ και σταματάνε γιατί το ΣΤΕ κρίνει κάποια Π.Δ αντισυνταγματικά ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

 

Και ο Βωβός πως ήξερε οτι θα γίνει αυτός ο νόμος?Πως ήξερε οτι ο Σ.Δ θα διπλασιαστεί?Έτσι τυχαία γίνονται όλα?Πως ήξερε οτι το οικόπεδο αυτό θα πάρει τέτοια αξία?Μιλημένα πράγματα είναι αυτά μην τρελενόμαστε τώρα...

 

Εάν το ΣΤΕ κρίνει το Μαλλ του Βωβού αντισυνταγματικό πορφανώς δεν θα γίνει και το γήπεδο..απλά πράγματα.ουτε εγγυήσεις ούτε τίποτα. Γιατί αν δωθούν αυτές οι εγγυήσεις θα είναι ακόμη μεγαλύτερο σκάνδαλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τουλαχιστον, ελπιζω να παρακολουθειτε και λιγο ΧΑΑ εδω και κανα μηνα ! Το γηπεδο θα φτιαχτει οπως και το Βωβο-κτιριο, απλα καθηστε να βγαλουν τα 3πλα απο το ΧΑΑ πρωτα. Ποσα εχει μαζεψει το τελευταιο διμηνο δεν λεγεται !

 

ΥΓ. μου την δινει ασχημα οταν ακουω απο κατι δημοσιογραφουλιδες οτι με τα 280Μ γιουρο θα πτωχευσει ο Βωβος ! χαχααχχα ρε πανε καλα τα μογγολια ? ελεος !

Link to comment
Share on other sites

+1000@nik

 

επίσης απλά να προσθέσω ότι είναι επιχειρηματικό ρίσκο.

 

Ρισκάρεις δλδ ως λες μια επιχείρηση αυτού του κολοσσιαίου μεγέθους στο βούρκο των "στημένων νόμων".

 

Έτσι είναι.8-)

 

Έπαιξε μέρος του κεφαλαίου του.....που ήδη το έχει υπερδανειστεί προσβλέποντας ΣΤΟ ΥΠΕΡΚΕΡΔΟΣ του νέου βωβοκτιρίου.;)

 

Είμαστε οφ τόπικ ?

:-o

Link to comment
Share on other sites

@ ss_sk

 

Τι εννοεις τι ειδους πλειοψηφιες απαιτουνται? Αυτές που προβλεπει ο κανονισμος της βουλης. Ολοι πλην συν και κκε ψηφισαν το σχετικο νομοσχεδιο της διπλης αναπλασης. Δηλαδη οι αντιπροσωποι του 80% του εκλογικου σωματος (για να κανω τα περι λογικης πιο λιανα). Για την προσφυγη των 130 και το ότι εχουν μαζευτει 10.000 υπογραφες κατοικων (πραγματικων όχι μαιμου σαν τους 130) ΥΠΕΡ του σχεδιου ας μην σχολιασω γιατι είναι επι της ουσιας. Κι εγω εχω προσωπικη αποψη ΚΑΤΑ του εμπορικου, αλλα δεν εχει σχεση με το εξοργιστικο (για μενα) του θεματος.

 

@ nik

 

Προφανως κάθε περιπτωση εχει τις ιδιαιτεροτητες της και δεν γνωριζω αυτό που λες για να σχολιασω. Αν υπαρχει τετοια περιπτωση η αποψη μου θα ηταν η ιδια, δηλαδη θα επρεπε το κρατος για την νομοθετικη του ασυνεπεια να αποζημιωσει.

 

Το αν είναι μιλημενα ή όχι δεν εχει σχεση αγαπητε. Κι εγω στην ελλαδα ζω και αντιλαμβανομαι πως ήταν όλα συνεννοημενα όπως και για το άλλο mall. Όταν όμως ψηφιζεται νομος, πρεπει να είναι σεβαστος. Σε δημοκρατια ζουμε, όχι στην ουγκαντα του ιντι αμιν νταντα. Δηλαδη τι λεει ο συν και ο τσιπρας? Ότι αν δεν συμφωνουν με ορισμενους νομους αυτοι, να φυλαγομαστε μην μας μαμησουν κι ολας?

 

@ cveng

 

Ετσι είναι αγαπητε όπως τα λες. Εδώ ολοκληρος λαλιωτης στην εποχη της παντοδυναμιας του και ο βωβος τον εκανε τελατινη, τι να λεμε τωρα για τον παππου. Σιγα μην φοβηθει τον τσιπρα.

 

@ τεο

 

Ας συμφωνησουμε ότι διαφωνουμε. Εγω θελω να ρωτησω για το δια ταυτα όμως. Ωραια σταματησαμε το εμπορικο (και κατά πασα πιθανοτητα και το γηπεδο). Τι θα γινει τωρα? Θα μεινει όπως είναι η περιοχη? Εχει παει κανεις σας εκει? Επειδη εμενα ο πατερας μου ειχε μια επιχειρηση εκει και την ξερω την περιοχη σαν την παλαμη μου. Ο τσιπρας εχει περασει ποτε? Και το παρκο ποιος θα το φτιαξει που ονειρευονται? Με τι λεφτα?

 

Δεν λεω εγω τα περιεργα ότι καλυτερα τσιμεντο παρα η τωρινη κατασταση. Αλλα η απολυτη αρνηση κάθε αναπτυξης όταν μπλεκονται δυο αισχρες περιοχες της αθηνας εμενα μου μυριζει πολύ ασχημα. Μην αρχισω τωρα για την κατασκευαστικη του αλεξη και δεν τελειωσουμε ποτε.

 

ξερετε ποιο ειναι το προβλημα για μενα? αυτο:

 

«Δεν θεωρούμε καθόλου αυτονόητη και αιώνια τη νομιμότητα γενικώς, ούτε πιστεύουμε ότι η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων, ιδίως σε εποχές που τα κράτη διεκδικούν και επιβεβαιώνουν το δικαίωμά τους στην ελεύθερη καταστολή, χωρίς η αντιπροσωπευτική δημοκρατία να τα περιορίζει ιδιαιτέρως».

 

δηλωση μελους του Συν το 2008. δηλαδη διαλεγουμε ποιους νομους μας αρεσουν. σε αυτο το πλαισιο αλλαξε το προβλημα του συν εναντιον καθε αναπτυξης και εγινε εναντιον μονο του βωβου (για να μην ξεχνιομαστε).

Link to comment
Share on other sites

howard_roark δεν συμφωνώ ότι διαφωνούμε. ΧΑ :)

 

Απλά το βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία στην παρούσα φάση.

 

Εγώ ξεκινώ πριν χρόνια και εκτιμώ ότι θα έπρεπε να είχε λάβει υπ' όψη του το πως δημιουργήθηκε ο νόμος της διπλής ανάπλασης και τι προέβλεπε για το ΣΔ.

 

Δλδ να κράταγε μια πισινή ο babis. Ή πιστεύεις ότι το τίμ των δικηγόρων του δεν τον είχε συμβουλέψει ? μιλάμε για εκατομμύρια. Σαφώς και υπάρχουν μελέτες οικονομοτεχνικές, επένδυσης, βιωσιμότητας επένδυσης κ.α. Δλδ δεν σκεφτήκανε την ακύρωση του "σάπιου" νόμου ?

 

Απλά δεν μπορώ να χωνέψω τον εκβιασμό που πράττει ο babis.

 

Και επειδή υπήρχε νόμος τι με αυτό ?

Ο 1ος που παρανομεί σε αυτή τη χώρα είναι το κράτος.

 

Και για μερικούς η ατιμωρησία και παρέκλιση έχει δημιουργήσει δεδικασμένο με αποτέλεσμα να φυτρώνουν παντού επενδυτές "δήθεν" και να "σπρώχνουν" νόμους και καταστάσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την περιγραφή της περιοχής και τη λογική του αλέξη. Έχω φάει απογεύματα στην περιοχή καθότι σαν Παναθηναικός ήθελα να έχω άποψη για το τι συμβαίνει.

 

Από την άλλη βέβαια ανάπτυξη δε σημαίνει Μall. Ας κάνει το μισό στην τελική. Θα τον χαλάσει ? Εμ βέβαια δεν θα βγάλει τα τριπλά όπως υπολόγιζε και δεν θα μπορεί να "δώσει" εκεί που πρέπει.

 

 

Το γήπεδο του Π.Α.Ο. θα γίνει. Είναι τεράστιο το πολιτικό κόστος αλλά και η κοροιδία στις πλάτες της σπουδαιότερης ομάδος της Αθήνας. Εξάλλου ο Π.Α.Ο. δίνει τη λεωφόρο.

 

Ο αλέξης πάντως έκανε πολιτική γκάφα με τον ελαιώνα, άποψή μου.

 

Ξαναρωτώ βέβαια......

είμαστε οφ τόπικ ?

 

Θα τα διαχωρίσει ένας συνάδελφος smod ?

 

 

Ps: μην λες για την κατασκευαστική του αλέξη καθώς η χειραγώγηση που έχουμε όλοι δεχθεί από τα μαζικά μέσα εξημέρωσης είναι ανεπανάληπτη.

 

Έχω συνεργαστεί επαγγελματικά σε εργολαβία με τα αδέλφια τσίπρα και σε διαβεβαιώ (χωρίς να ανήκω πολιτικά στο χώρο τους) ότι τα κανάλια λένε ότι να ναι για να πουλάνε.

 

Είναι μια μικρομεσαία οικογένεια μηχανικών-εργολάβων δημ. έργων.

 

Σας το λέω με πάσα ειλικρίνεια και ξανατονίζω ότι δεν ψηφίζω το κόμμα τους.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark δεν συμφωνώ ότι διαφωνούμε. ΧΑ :)

 

χαχα καλό. :)

 

εγω συμφωνω μαζί σου 1000% για το οτι θα μπορουσαν να εχουν διαπραγματευθεί κατι πιο μετριοπαθες για εμπορικο και να ήταν όλοι ευχαριστημενοι αλλα βαλε ανικανοτητα πολιτικων + απληστια επιχειρηματια και βγαινει μια φουσκα οπως τωρα.

 

οσο για τους τσιπρες επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου επειδη εχω κι αλλες ασχολιες εκτος της αρχιτεκτονικης, και ξερω λιγα πραγματακια που ΔΕΝ βγαινουν στη δημοσιοτητα απο κανενα καναλι στα πλαισια του "μην βγαλουμε ο ενας τα απλυτα του αλλου και μυρισει σκατα ολη η ελλαδα". Δεν θελω να επεκταθω. Αλλα δεν εχει σημασια, δεν πιστευω οτι υπαρχει υστεροβουλια στο συγκεκριμενο θεμα (οπως κατηγορουν οι conspiracy-theorists) ουτε θα μπορουσε ποτε ο τσιπρας να παιζει εκβιαστικα παιχνιδια απεναντι σε βωβο και βγενο και σια.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='howard_roark;77724

Το αν είναι μιλημενα ή όχι δεν εχει σχεση αγαπητε. Κι εγω στην ελλαδα ζω και αντιλαμβανομαι πως ήταν όλα συνεννοημενα όπως και για το άλλο mall. Όταν όμως ψηφιζεται νομος' date=' πρεπει να είναι σεβαστος. [b']Σε δημοκρατια ζουμε, όχι στην ουγκαντα του ιντι αμιν νταντα[/b]. Δηλαδη τι λεει ο συν και ο τσιπρας? Ότι αν δεν συμφωνουν με ορισμενους νομους αυτοι, να φυλαγομαστε μην μας μαμησουν κι ολας?

 

Μα , howard ,έχει απόλυτη σχέση το αν είναι μιλημένα....διότι πώς θα εισπράξουν τα προβλεπόμενα?

 

Όσο για τη δημοκρατία,δυστυχώς ζούμε στη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ....

 

Και στην τελική,ναι,να φυλαγόμαστε......

 

Λοιπόν,ΕΧΩ ΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ κ έχω δει με τα ίδια τα ματάκια μου τα σχέδια του γηπέδου,εγώ ήμουν ο πρώτος που ενημέρωσα ότι τελεσιδίκησε το θέμα,οπότε οι βάζελοι -Theo-να μην ανησυχείτε....η ανάπλαση θα προχωρήσει ως έχει.Απλά ακολουθείται η γνωστή σε όλους μας ''τακτική της σύγχισης της κοινής γνώμης των ηλιθίων''.Κ οι κατασκευαστικές συσκέπτονται απολύτως κανονικά......

 

Οπότε δεν έχει πλέον σημασία ούτε η γνώμη μας,ούτε η γνώμη των ''ελεύθερων πολιτών'',ούτε του΄Τσίπρα,ούτε του ''Συνασπισμού των Κρυφοπασόκων'',ούτε του ΣτΕ....Θα δείτε ΩΜΑ πώς θα τη βγάλουν πάνω στη σύγχιση του ηλιθίου λαού κ θα του τη φορέσουν....να πηγαίνει ο βαζελάκος στη νέα του γηπεδάρα,να μαζεύει 5 γκολάκια από το ΘΡΥΛΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ,κ να πηγαίνει να πνίξει τον πόνο του στη μπυραρία του Mall παραδίπλα.....:lol:

 

Ο συντελεστής δόμησης θα μας κάνει ανθρώπους.....ποιός ανόητος κ αγαθός κουτούλης επιστήμονας πίστεψε ποτέ ότι αυτό το πράγμα θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα-έστω κ με τα περιβαλλοντικά αποτελέσματα?:lol:.................''εργαλείο'' λένε μετά οι του ΤΕΕ στα κανάλια για το ΣΔ........ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.....

 

Babis,επειδή μας κούρασες,φτιάξε ό,τι σου ****λώσει.Αρκεί να μην χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω φόρους-δημοτικά τέλη για να αποζημιωθείς....ΆΜΑ ΠΙΑ!!!!

 

Και δια του λόγου το αληθές,ορίστε το λινκ για τους πραγματικά λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους:

http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/Βωβός:-Ομηρεία-του-ΠΑΟ-με…-λύτρα-280-εκατομμυρίων!-2009051911629/

 

Εσείς τί λέτε,θα γίνει η διπλή ή δεν θα γίνει?????

Εγώ λέω ότι θα γίνει....τα ξαναλέμε τον Ιούλιο......όταν ο [email protected] θα έχει μετουσιωθεί σε ΠΡΟΦΗΤΗ....Ρε παιδιά,τα μεγάλα τα παιζάκια με τις γραβατούλες κ τα παπιγιόν παίζουν όπως και τα μικρά παιζάκια.....τα μικρά φτιάχνουν σαίτες από φύλλα τετραδίου,τα μεγάλα φτιάχνουν σαίτες με ΦΕΚ.....τα μικρά τσακώνονται για το μοίρασμα της τούρτας παγωτού,τα μεγάλα για το μοίρασμα των μηδενικών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παράπονο από τον αρμόδιο moderator!!!!!!!!!!

 

Έτσι όπως διαχωρίστηκε το τόπικ,δεν αναγνωρίζεται η πρόβλεψή μου για την απόφαση του Στε τον Απρίλιο!!!

 

ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ?????Ε,ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ?!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2442&page=2

 

να γινω κακος τωρα εγω?

 

γνωριζετε το ιστορικο της υποθεσης που αναφερει ο συναδελφος στο λινκ? νομιζετε οτι αν προσφυγει ο κυριος μπαμπης με την ιδια λογικη προσφυγης, δεν θα δικαιωθει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.