Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία και καταπάτηση.


Recommended Posts

Εχω στη πολη μου ενα εγκατελειμενο οικοπεδο το οποιο ηταν ενας γκρεμος σιγα σιγα το μπαζωσα και το εφτιαξα. Καθε χρονο το καθαριζω και δε με εχει ενοχλησει κανεις εδω και εικοσι τρια χρονια. Ξαφνικα εδω και πεντε μηνες ηρθε ενας γνωστος και προσπαθησε να μας πεισει ολη τη γειτονια εδω οτι ειναι δικο του. Εφερε μια γειτονισσα την αστυνομια και το δημο γιατι ελειπα και μολις ηρθα του ειπε η αστυνομια να φερει συμβολαια αυτος ειπε δεν εχω πραγμα που του ειπαν οτι θα παει αυτοφορο και ετσι τελειωσε το θεμα. Τωρα επανηλθε πριν τρεις μερες και διαδιδει οτι εχει συμβολαια και οτι εχει ζητησει αδεια περιφραξης απο τη πολεοδομια. Παρακαλω βοηθηστε με δε ξερω τι να κανω γιατι εδω και 23 χρονια εγω εχω πληρωσει τα μπαζωματα το ισοπεδωμα τους καθαρισμους καθε χρονο και να ερθει να το παρει ενας πονηρος που δεν ειναι δικο τοϋ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου kamaraios

 

1.Αν βρίσκεσαι σε τόσο δύσκολη θέση ώστε να παρακαλάς για βοήθεια,τότε πώς εμπιστεύεσαι βοήθεια από το internet?

2.Σέβομαι το γεγονός ότι περιποιήθηκες ένα ξένο οικόπεδο σαν να ήταν δικό σου,αλλά όμως ούτε δικό σου είναι χωρίς να έχεις τίτλο ιδιοκτησίας...

3.Μιας κ λες ότι απέκτησες τζάμπα οικόπεδο,δεν περνάς από ένα δικηγόρο,ένα μηχανικό κ ένα συμβ/φο να αποδώσεις κ τις εισφορές σου σε αυτούς να σου τακτοποιήσουν το συμβολαιάκι?Ή μήπως πάς να τη βγάλεις ΤΕΛΕΙΩΣ στο τζάμπα?Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για περεταίρω διεκδικήσεις σου να προχωρήσεις σε συμβόλαιο χρησικτησίας.Αν δεν το κάνεις,τότε καλά να πάθεις,κ πίστεψέ με δε στο λέω με την κακή έννοια,αλλά τί άλλο μπορείς να περιμένεις?

 

Τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι ''δούναι κ λαβείν''..........

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

δεν υπάρχουν οικόπεδα που δεν ανήκουν πουθενά

το πιθανότερο είναι να ανήκει στον δημο-κοινότητα η το δημόσιο

αν δεν είναι έτσι οι διαδικασίες περί τακτικής και έκτατης χρησικτησίας είναι συγκεκριμένες και σαφείς

μήπως το γκρεμός σημαίνει προυφιστάμενο ρέμα?

 

kamaraios

πως αποφάσισες να διαμορφώσεις το συγκεκριμένο οικόπεδο?

ήταν ξέφραγο αμπέλι και μπήκες?

κανείς απο την γειτονιά πραγματικά δεν θυμάται τίποτε?

μήπως υπήρχε κανένα ρέμα και το μπαζώσατε λίγο - λίγο και όλοι μαζί?

πως περιμένεις να το κατοχυρώσεις χωρίς νομικές και τεχνικές διαδικασίες?

αν στα παραπάνω υπάρχουν τεκμηριωμένες και σύννομες απαντήσεις έχει καλώς

αν όχι το φόρουμ μας δεν αποτελεί φορέα που δίνει οδηγίες και απόψεις σε καταπατητές για το πως θα γίνουν νόμιμοι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανείς απο την γειτονιά πραγματικά δεν θυμάται τίποτε?

 

:lol: ΟΛΟΙ ΠΑΝΤΟΥ έτσι λένε......

 

μήπως υπήρχε κανένα ρέμα και το μπαζώσατε λίγο - λίγο και όλοι μαζί?

 

:lol: το ξέχασαν κ αυτό

 

πως περιμένεις να το κατοχυρώσεις χωρίς νομικές και τεχνικές διαδικασίες?

 

:lol: με την καραμπίνα!!!!

 

Ε ρε τί τραβάμε σε αυτή τη χώρα,όπου η πλήρης κ αδιαφιλονίκητη ιδιοκτησία χωρίζεται σε 3 διακριτά κομμάτια....... :evil:

Νομή....το παραμύθι της μεταπολεμικής περιόδου...εν έτει 2009 μερικοί τολμάνε ακόμα να το επικαλούνται.....τόσο συχνά που αρχίζω να αναρωτιέμαι πώς βρέθηκαν τοσοι ''αγρότες'' με κτίσμα στα όμορα.....

 

 

φίλε kamaraios

 

επειδή θεωρώ το πόστ σου fake,κ στην περίπτωση που σοβαρολογείς ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ για τη νοημοσύνη μας,προχώρα σε παρακαλώ σε ό,τι σου έχουν ήδη πει οι μηχανικοί,οι δικηγόροι,οι συνάδελφοι του δημοσίου στην περιοχή σου,ξεκίνα να πληρώνεις για τίτλο (ή όχι ,στην περίπτωση δημόσιας έκτασης) κ διεκδικήσεις κ σταμάτα τις απελπισίες.Οι απαντήσεις που ψάχνεις δίνονται ΕΠΙΤΟΠΟΥ και οι λύσεις ΕΜΠΡΑΚΤΑ,όχι online....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε jer44

όταν το θέμα διαφοροποιείται αλλάξτε κατηγορία, βάλτε νέο ερώτημα

γιατί σε λίγο άλλο θα είναι ο τίτλος του ερωτήματος-θέματος που βάζει κάποιος συνάδελφος και άλλα θα γράφουμε παρακάτω

έτσι κάποιος νέος στο φόρουμ μπορεί να καταλάβει λάθος δηλαδή ειδικά θέματα να τους προσδώσει γενικότερο χαρακτήρα

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή εκτός σχεδίου έχω ένα αγροτεμάχιο το οποίο προήλθε από κατάτμηση και κλήρο πριν από 10 χρόνια, τελευταία όμως έχω βρεί συμβόλαια του '30 ιδιοκτησιών όχι γειτονικών που απέχουν εκατοντάδες μέτρα από το δικό μου, τα οποία αναφέρουν το δικό μου αγροτεμάχιο να συνορεύει με την ιδιοκτησία τους πραγμα το οποίο δεν συμβαίνει στην υπάρχουσα κατάσταση.

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι μπορεί να γίνει?:

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ kamaraios , το θέμα σου έχει διαστάσεις τεχνικές και νομικές. Επιπλέον , πιθανόν να υπάρξει δικαστική εμπλοκή και ποινικές διώξεις για διαφόρους ακόμα και για σένα.

 

Οπως αντιλαμβάνεσαι , είναι τέτοια η φύση του θέματος που η μόνη συμβουλή που μπορείς να πάρεις από αυτό το forum είναι να απευθυνθείς πρώτα σε δικηγόρο και κατόπιν σε μηχανικό.

 

Το θέμα κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.