Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μη εύρεση οικοδομικής άδειας για υπαγωγή αυθαιρέτων Ν. 4495/17


Recommended Posts

1ος δρόμος: Ανασύσταση φακέλλου ΟΑ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

2ος δρόμος: Υπαγωγή στον 4495 ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω ακίνητο παλιό που οι ιδιοκτήτες δεν ξέρουν του πότε είναι. Βρίσκω Α/Φ του 1960 που είναι ορατό. Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει οικ. άδεια ανέγερσης αλλα έχει μια οικ. άδεια του 1980 για αλλαγή διαρυθμίσεων και αντικατάσταση πατώματος που έχει όλα τα σχέδια (τοπογραφικό, κ΄'ατοψη, τομή, όψη) εκτός διγράμματος κάλυψης.

Η ερώτηση είναι αν θεωρώ πως έχει οικ. άδεια ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν ανταποκρίνεται η άδεια του 80 στην υφιστάμενη κατάσταση, γιατί αν ανταποκρίνεται δε χρειάζεται να κάνεις τακτοποίηση.

Γενικά πριν το 83 δεν υπήρχε διάγραμμα κάλυψης.

Το σωστό είναι να δηλώσεις ναι στην άδεια, αν και δεν έχει πρακτική διαφορά και όχι αν βάλεις. Δε σου δημιουργεί πρόβλημα στην παλαιότητα γιατί η άδεια του 80 το θεωρεί υφιστάμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

έχω διαφορετικη διαμερισμάτωση (2 σπίτια έγιναν 1) και υπέρβαση ύψους.

Κατά τα άλλα (δόμηση και κάλυψη) είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα ανασκαφών - εύρεσης στοιχείων αρχαίων αδειών:

Άδεια πολυκατοικίας του 1972 έχει χαθεί από το αρχείο της πολεοδομίας (έχει χαθεί ακόμα και το στέλεχος!). Ως δια μαγείας στο αρχείο ενός ιδιοκτήτη βρέθηκαν το στέλεχος και οι εγκεκριμένες κατόψεις (εκτός του ισογείου), μία τομή, μία όψη, αλλά όχι το τοπογραφικό. Στη σύσταση έχουν συμπεριληφθεί οι ίδιες κατόψεις με αυτές που βρέθηκαν και τοπογραφικό με υπολογισμούς που συμφωνούν με τις κατόψεις και το σκαρίφημα του στελέχους χωρίς όμως σφραγίδα πολεοδομίας.

Θέλω να τακτοποιήσω μεταγενέστερη αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση του δώματος. Ποια η γνώμη σας: μπορώ να ελέγξω τη νομιμότητα με τα ανευρεθέντα (κάτοψη δώματος, τομή και σκαρίφημα στελέχους) ή θα πρέπει να υποβάλλω φάκελο αποτύπωσης κτιρίου; Με προβληματίζει ότι στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να κάνω τοπογραφικό για όλη την πολυκατοικία και υπολογισμούς μεγεθών με βάσει έναν παλιό κανονισμό που δεν ξέρω και όλα αυτά για να τακτοποιήσω κάτι αρκετά μικρό (~10τμ) σε εξίσου μικρό διαμέρισμα (~15τμ) ενώ η πολυκατοικία είναι μεγάλη...

Edited by panosz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, μετά από άρκετο ψάξιμο δεν βρήκα αλλού στο φόρουμ να συζητιέται το νέο άρθρο 51Α (Προσθήκη ν.5069/23 (ΦΕΚ 193Α/28.11.2023)):

Άρθρο 51Α
Ανασύσταση φακέλου οικοδομικών αδειών

1.   Για τις ιδιοκτησίες, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε πριν από την έναρξη ισχύος του από 8.9.1983 π.δ. (Δ394), η ολική ή μερική ανασύσταση φακέλου οικοδομικών αδειών πραγματοποιείται με αντίγραφα των σχεδίων, όπως προσαρτήθηκαν στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, αν υφίστανται, εφόσον η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης, ή με εγκεκριμένα σχέδια ή αντίγραφα εγκεκριμένων σχεδίων της οικοδομικής άδειας, που κατέχει ο μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης, τα οποία κατατίθενται στην οικεία Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.) και θεωρούνται από αυτήν.

2.   Για τις ιδιοκτησίες, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε μετά την έναρξη ισχύος του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος, τα σχέδια της ολικής ή μερικής ανασύστασης φακέλου οικοδομικών αδειών περιλαμβάνουν το τοπογραφικό διάγραμμα, το διάγραμμα κάλυψης, την κάτοψη/κατόψεις, όψεις και τομές, όπου εμφαίνεται η συγκεκριμένη ιδιοκτησία, τα οποία κατατίθενται στην οικεία Υ.ΔΟΜ. και θεωρούνται από αυτήν.

3.   Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειες δύναται να καθορίζονται ο τρόπος και η διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των στοιχείων και δικαιολογητικών για την ανασύσταση φακέλου οικοδομικών αδειών μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος «e-adeies».

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ:

Άρα για να δούμε τι αλλάζει με αυτό το άρθρο...

Αφενός με την §2 εισάγεται η έννοια της μερικής ανασύστασης φακέλου, όου ουσιαστικά γλιτώνει κανείς τις κατόψεις  και ίσως τις τομές των λοιπών ιδιοκτησιών...γιατί όψεις λογικά για όλο το κτίριο πρέπει να γίνουν. Βέβαια τι διάγραμμα κάλυψης είναι αυτό που θα παραδώσεις...αλλο θέμα.

Αφετέρου, στην §1 τι εννοεί ο ποιητής ? Πχ ότι μόνο με τις κατόψεις και το τοπογραφικό της σύστασης (αν ισχύουν βέβαια) γίνεται η ανασύσταση? Αν δεν ισχύουν τότε τι παραδίδεις? Πάλι μόνο κατόψεις και τοπογραφικό? Άρα το άρθρο 99 πάει περιπατο?

Και τέλος πότε θα γίνεται μέσω του e-άδειες?

Αν κάποιος έχει προχωρήσει πρόσφατα σε ανασύσταση ας μας δώσει τα φώτα του! Γιατί ίσως δεν καταλαβαίνω εγώ καλά. Αναμένω τα σχόλια σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.