Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Στο Β ΠΕΑ του ΕΞ. 2021 στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ ξεκινάτε από άντληση δεδομένων από άλλη επιθεώρηση ή με νέα;

Θωρώ πως το σωστό είναι αυτό, με άντληση δεδομένων του Α ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που θα δηλώσεις σαν λόγο έκδοσης του ΠΕΑ την διενέργεια επιθεώρησης για το Β ΠΕΑ τότε αυτόματα σου ζητάει τον ΑΠ κι ΑΑ του Α ΠΕΑ και σου επιστρέφει τα δεδομένα από το Α ΠΕΑ …

Αυτό είναι το σωστό….. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει προχωρήσει κάποιος συνάδελφος στην οριστικοποίηση της πρότασης σαν Β επιθεωρητής ???….

σε μένα εξακολουθεί να είναι γκρι το κουμπί και δεν προχωράει ….

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή του ΠΕΑ   είναι ελεύθερη κατόπιν διαπραγμάτευσης. Αντιμετώπισε κανενας πρόβλημα με αυτό? Ζήτησε πχ παραπάνω και του αρνήθηκαν? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, pggiotas said:

Έχει προχωρήσει κάποιος συνάδελφος στην οριστικοποίηση της πρότασης σαν Β επιθεωρητής ???….

σε μένα εξακολουθεί να είναι γκρι το κουμπί και δεν προχωράει ….

Μιλώντας σήμερα με το helpdest του εξοικονομώ μου είπαν πως είναι ακόμα κλειστό για όλους και αναμένετε να ανοίξει μέσα στις επόμενες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, getsakna said:

Η αμοιβή του ΠΕΑ   είναι ελεύθερη κατόπιν διαπραγμάτευσης. Αντιμετώπισε κανενας πρόβλημα με αυτό? Ζήτησε πχ παραπάνω και του αρνήθηκαν? 

Εγώ ζήτησα την αμοιβή του προγράμματος, δεν βρίσκω λόγο να κάνω σε μια κλήρωση κάτι τέτοιο. Θα έπρεπε να αναφέρεται και στο πρόγραμμα. Τόσα είναι αν δεν θες μην το κάνεις. Έτσι κι αλλιώς είναι πιο πολλά από ότι ζητάει η πιάτσα. Ειδικά όταν κάποιοι τα κάνουν με 50€ και τώρα βρίσκουν ευκαιρία να ζητήσουν πιο πολλά, μου κάθεται πολύ άσχημα. 

Ηθικά δεν μου κάθεται. Αυτή είναι η άποψή μου, ο καθένας όπως το βλέπει βέβαια.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alej said:

Εγώ ζήτησα την αμοιβή του προγράμματος, δεν βρίσκω λόγο να κάνω σε μια κλήρωση κάτι τέτοιο. Θα έπρεπε να αναφέρεται και στο πρόγραμμα. Τόσα είναι αν δεν θες μην το κάνεις. Έτσι κι αλλιώς είναι πιο πολλά από ότι ζητάει η πιάτσα. Ειδικά όταν κάποιοι τα κάνουν με 50€ και τώρα βρίσκουν ευκαιρία να ζητήσουν πιο πολλά, μου κάθεται πολύ άσχημα. 

Ηθικά δεν μου κάθεται. Αυτή είναι η άποψή μου, ο καθένας όπως το βλέπει βέβαια.

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, alej said:

Εγώ ζήτησα την αμοιβή του προγράμματος, δεν βρίσκω λόγο να κάνω σε μια κλήρωση κάτι τέτοιο. Θα έπρεπε να αναφέρεται και στο πρόγραμμα. Τόσα είναι αν δεν θες μην το κάνεις. Έτσι κι αλλιώς είναι πιο πολλά από ότι ζητάει η πιάτσα. Ειδικά όταν κάποιοι τα κάνουν με 50€ και τώρα βρίσκουν ευκαιρία να ζητήσουν πιο πολλά, μου κάθεται πολύ άσχημα. 

Ηθικά δεν μου κάθεται. Αυτή είναι η άποψή μου, ο καθένας όπως το βλέπει βέβαια.

Εξισώνεις το ΠΕΑ για ενοικιαστήριο με όλη την διαδικασία που απαιτείται να κάνει ο επιθεωρητής για το Εξοικονομω? Καμία σχέση. Έλεγξε τιμολόγια, παρεμβάσεις, συμπλήρωσε παράρτημα παρεμβάσεων, ανέμενε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο,κλπ. Καμία σχέση. Η ερώτηση έγινε με αφορμή την εκτός έδρας επιθεώρηση που καλειται να κάνει κάποιος.. 

Όσο για την ηθική, ας προχωρήσουν τα Β' ΠΕΑ να δούμε πόσοι ηθικοί συνάδελφοι πάνε να εξαπατησουν άλλους συναδέλφους είτε περνώντας ότι να ναι στο Α' ΠΕΑ είτε μην υλοποιώντας τις παρεμβάσεις που απαιτούνται.. 

Edited by getsakna
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν την κλήρωση για το Β' ΠΕΑ τι θα πρέπει να έχουμε?

Θα πρέπει να έχουμε όλα τα τιμολόγια παρεμβάσεων, πιστοποιητικά, υπεύθυνες δηλώσεις σε ένα φάκελο για να τα παραδώσουμε στον Ενεργειακό επιθεωρητή?

Θα πρέπει να έχουμε κλείσει την ΕΕΔΜΚ στο σύστημα του ΤΕΕ?

κάτι άλλο που πρέπει να έχει γίνει πριν προχωρήσουμε στην κλήρωση του Β ΠΕΑ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.