Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1) Για 65τμ διαμέρισμα, πόσα KW A/Θ έχει καθορίσει... 6-8-10-12KW? Αν λες 1,5-2 φορές πάνω απο την απαιτούμενη, μάλλον του συναδέλφου του λείπουν πολλά φράγκα....εε €! 😜

2) Τα 200lt επαρκουν για 3 υπνοδωμάτια -> 4,5 άτομα...πόσα υπνοδωμάτια έχει το διαμέρισμα?

3) Ναι εμένα μου ζήτησε και τις αποδείξεις της τράπεζας για ΠΕΑ, ΗΚΤ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ συνάδελφε. 14-20KW αντλία. Αντί για 1,5-2x έπρεπε να πω 2-3x αλλά δεν ήθελα να καρφώνομαι.

1 υπνοδωμάτιο Κι υπάρχει ήδη μόνωση.. Δε λέω παραπάνω.. Επίτηδες έδωσα λιγότερες πληροφορίες.

Το ερώτημα παραμένει όμως, θα υπάρξει πρόβλημα με το εξοικονομώ ή ΚΕΝΑΚ αν μπουν τα πιο μικρά? Και ο δεσμευμένος προϋπολογισμός θα πέσει ή θα μείνει ίδιος ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ και μπορώ να το μοιράσω αλλού? Βέβαια δεν ζητάει τα μέγιστα ποσά ανά κατηγορία αλλά έχει χώρο..

Και ελέγχεται και η πρόταση παρεμβάσεων υποτίθεται από τον Β' ΠΕΑ..

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχω πέσει ανάσκελα και γελάω με τις επιλογές που έκανε ο συνάδελφος στην Α/Θ και τον ηλιακό 🤣🤣🤣

Τεσπα....

Αν βάλεις μικρότερα ποσά, ναι θα πέσει ο δεσμευμένος προϋπολογισμός, εκτός κι αν με τον ίδιο προϋπολογισμό κάνεις περισσότερες επεμβάσεις και τα μοιράσεις αλλού, όπως λες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Α' ΠΕΑ είχαμε Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση ενέργειας 566 και Εκτιμώμενη ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας 486 σύμφωνα με την πρόταση των παρεμβάσεων 

Τελικά στο Β' ΠΕΑ έχουμε Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση ενέργειας 72

Οπότε (566-72) = 494 > 486*0,90

Έτσι υπολογίζεται εάν πιάσαμε τον στόχο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, nick_61 said:

Ναι

Και όταν έχουμε αλλαγή στο εμβαδό; Μήπως τότε θα πρέπει να κάνουμε συνολικό υπολογισμό και όχι ανά m²;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι έχεις το αρχικό κτίριο με κάποια τμ ωφέλιμο εμβαδό στην Α επιθεώρηση. Στην Β επιθεώρηση έχεις το τελικό κτίριο με +κάποια τμ ωφέλιμης (λόγω εξωτερικής θερμομόνωσης).

Η εξοικονόμηση μετά την Β επιθεώρηση είναι:  κατανάλωση Α Χ τμ αρχικού - καταναλωση Β Χ τμ τελικού

Οπότε βγάζεις τον λόγο: (εξοικονόμηση Β) / (εξοικονόμηση Α Χ τμ αρχικού)

Αν είναι μέχρι 90% είναι εντάξει. Πιο κάτω έχει πρόστιμο ως το 70% που πιο κάτω βγαίνει off.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει στο σύστημα τα στοιχεία του Β ΠΕΑ και τώρα μου λέει

Παράθεση

Στην καρτέλα «Καταγραφή Παρεμβάσεων και Λοιπών Εξόδων» επιλέξτε:

  • την ενότητα «Καταχώρηση Εργασιών» και ελέγξτε/ διορθώστε/ συμπληρώστε κατάλληλα τις εργασίες όπως έχουν καταχωρηθεί βάσει τον παραστατικών τους από τον Σύμβουλο Έργου/ Ωφελούμενο,
  • την ενότητα «Ψηφιοποιημένα Παραστατικά» και αναρτήστε πρόσθετα παραστατικά εφόσον υπάρχουν,
  • την ενότητα «Παράρτημα VI» και συμπληρώστε κατάλληλα τα απαραίτητα δεδομένα.

Στην συνέχεια επανέλθετε στην κεντρική οθόνη και πατήστε «Συνέχεια».

 

Έχω συμπληρώσει τις εργασίες των παρεμβάσεων και τα παραστατικά.

- Στην καρτέλα «Καταγραφή Παρεμβάσεων και Λοιπών Εξόδων», σε αυτή τη φάση, τώρα θα ανεβάσουμε και τα παραστατικά για τα ΠΕΑ και την ΕΕΔΜΚ και του Σύμβουλου έργου?

- Στην ενότητα Παράρτημα VI δεν με αφήνει να συμπληρώσω κάτι, περιμένουμε να ανοίξει το σύστημα?

- Την ενότητα Παράρτημα VI την συμπληρώνει ο Σύμβουλος έργου/Ωφελούμενος ή ο ενεργειακός επιθεωρητής του Β ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Εχω περάσει στο σύστημα τα στοιχεία του Β ΠΕΑ και τώρα μου λέει

 

Έχω συμπληρώσει τις εργασίες των παρεμβάσεων και τα παραστατικά.

- Στην καρτέλα «Καταγραφή Παρεμβάσεων και Λοιπών Εξόδων», σε αυτή τη φάση, τώρα θα ανεβάσουμε και τα παραστατικά για τα ΠΕΑ και την ΕΕΔΜΚ και του Σύμβουλου έργου?

- Στην ενότητα Παράρτημα VI δεν με αφήνει να συμπληρώσω κάτι, περιμένουμε να ανοίξει το σύστημα?

- Την ενότητα Παράρτημα VI την συμπληρώνει ο Σύμβουλος έργου/Ωφελούμενος ή ο ενεργειακός επιθεωρητής του Β ΠΕΑ?

1 : Όχι, στο επόμενο στάδιο αφού ανοίξει το σύστημα και ο Β' Ε.Ε οριστικοποιήσει το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI.

2. Μπορεί να συμπληρώσει ο Β' Ε.Ε το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI. Δεν μπορεί όμως να το οριστικοποιήσει. 

3. Ο Β' Ε.Ε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GregDel said:

Και όταν έχουμε αλλαγή στο εμβαδό; Μήπως τότε θα πρέπει να κάνουμε συνολικό υπολογισμό και όχι ανά m²;

Ναι, όπως τα αναλύει πολύ σωστά ο hkamp.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.