Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, thanasis3 said:

Λοιπόν αυτή η ανάρτηση μου θυμίζει ένα ανέκδοτο:

Στο στρατό ένας λοχαγός ρωτάει τον λοχία που είχε μαζεμένο το λόχο:

-"Πόσους άνδρες έχεις λοχία;"

-"Περίπου 303 κύριε λοχαγέ", απαντάει ο λοχίας...

-"Περίπου 303; Τί σημαίνει αυτό λοχία;", ξαναρωτάει ο λοχαγός.

-"Τρεις μπροστά και καμιά τριακοσαριά από πίσω", απαντάει ο λοχίας...

 

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεχωρίσουμε το ουσιώδες από το ανούσιο. Είχες ένα ΠΕΑ 75 τ.μ. και λες ότι επειδή έβαλες θερμομόνωση έγινε 77 τ.μ.. Πήγες και το μέτρησες εσύ και το έβγαλες 75; Ή το πήρες έτοιμο από τον 1ο επιθεωρητή; Αν το αποτύπωσες εσύ και το έβγαλες 77 μαζί με τη θερμομόνωση, πάσο, είσαι μάγκας και βάλε 77 τ.μ.. Αν όμως πήρες το  (περίπου) 75 τ.μ. από τον Α' επιθεωρητή, και πρόσθεσες ΑΚΡΙΒΩΣ την επιφάνεια της θερμομόνωσης και κατέληξες στα 77 τ.μ., έχω να σου πω ότι αν προσθέσεις κάτι ΠΕΡΙΠΟΥ και κάτι ΑΚΡΙΒΕΣ το αποτέλεσμα είναι πάλι στο περίπου. Δεν είναι ακριβές.

το μέτρησα άρα είμαι μάγκας...😃...απλά ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία σε 2ο ΠΕΑ να αλλάξει η συνολική και ωφέλιμη επιφάνεια...Ρεαλιστικά είναι σωστό αλλά για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν έχει μεγάλη διαφορά..

 

Edited by engant
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ απορώ, δεν έχει χορτάσει ταλαιπωρία το πετσί μας από όλα τα προηγούμενα παράλογα του εξοικονομώ?? Πρέπει να το κάνουμε δύσκολο και μόνοι μας???

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, hkamp said:

Γιατί συνάδελφε θεωρείς ότι είναι απίθανο να μετρήσει ο επιθεωρητής τις διαστάσεις του κτιρίου;

Η αποτύπωση του κτιρίου δεν είναι η μέτρηση των διαστάσεων. Κάθε είδους αποτύπωση έχει και το αντίστοιχο σφάλμα.

α) Αν πήρες μήκος χ πλάτος κτιρίου και θεώρησες ορθογώνιο σχήμα είναι αποτύπωση στο περίπου, πιθανότατα με σφάλμα μεγαλύτερο από την κατοψική επιφάνεια της θερμομόνωσης.

β) Αν έκανες εσωτερική αποτύπωση ανά δωμάτιο και θεώρησες τις τοιχοποιίες με ορθές γωνίες μεταξύ τους θα έχεις μικρότερο σφάλμα από την προηγούμενη περίπτωση, αλλά πάλι σημαντικότερο από το πάχος της θερμομόνωσης. 

γ) Αν έκανες εσωτερική αποτύπωση μετρώντας και τις διαγωνίους στα δωμάτια ώστε να πιάσεις και το παράγωνο του σχήματός τους, μπορώ να πω ότι ίσως πέτυχες αρκετά καλή ακρίβεια, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι είσαι στο +-2 τ.μ. από τη συνολική επιφάνεια του κτιρίου. Πιθανώς και να είσαι

δ) Αν μέτρησες το περίγραμμα με total station έχεις κάνει τη σωστότερη δουλειά και με σφάλμα μικρότερο από την επιφάνεια της θερμομόνωσης.

Εσύ ποια από τις 4 μεθόδους εφαρμόζεις στα ΠΕΑ; α, β, γ ή δ;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, johnkost said:

Εγώ απορώ, δεν έχει χορτάσει ταλαιπωρία το πετσί μας από όλα τα προηγούμενα παράλογα του εξοικονομώ?? Πρέπει να το κάνουμε δύσκολο και μόνοι μας???

σωστός...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γράφει ο  καθένας ότι θέλει και ότι θεωρεί ότι είναι σωστό…..

Έχουμε  από το Α ΠΕΑ εμβαδόν πχ 100 τμ….

στο Β ΠΕΑ και έχοντας ήδη εκδοθεί η Η/Τ  θεωρείται σωστό το 100 και προσθέτεις τα επιπλέον τμ της εξωτερικής θερμομόνωσης ….

αν δεν το κάνεις είσαι λάθος …. Θα έρθει παρατήρηση για λάθος εμβαδό σίγουρα ….

Αν από την άλλη θέλεις να αμφισβητήσεις την ορθότητα της Η/Τ τότε στην αιτιολογική έκθεση που θα ζητηθεί μπορεί ο Β επιθεωρητής να το παραθέσει και ας μας ενημερώσει για την πορεία …

Υ.Γ.

Αυτό που έχει κουράσει με τα Εξοικονομώ είναι η ανευθυνότητα και η άγνοια της πλειονότητας των Επιθεωρητών που θεωρούν το ΠΕΑ κάτι σαν αναγκαίο κακό ….

Έχω ήδη ωφελούμενο με απώλεια 8% επιδότησης και έναν άλλο με -7500€ σε επιλέξιμο προϋπολογισμό λόγω ανεπάρκειας του Α επιθεωρητή …. Το ανεπάρκεια είναι πολύ ευγενικό ….

 

Edited by pggiotas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2024 at 2:19 ΜΜ, alej said:

Ερώτηση σχετικά με καταχώρηση από Β Εν. Επιθεωρητή. Αγγίζουμε το πεδίο Καταχώρηση Εργασιών στην καρτέλα Καταγραφή Παρεμβάσεων και Λοιπών Δαπανών

Έρχεται με τα δεδομένα που έβαλε ο σύμβουλος. Έχω μια διαφορά στα τ.μ. μόνωσης και το ερώτημα είναι το πειράζω το νούμερο ή το αναφέρω μόνο στο παράρτημα VI? Δικαίωμα να το πειράξω έχω αλλά μου βγάζει και στοιχεία παραστατικού τα οποία έχουν συγκεκριμένες ποσότητες.

Έχει ρωτήσει κανείς στο Help desk? 

Καλημέρα

Επειδή κι εμένα μου παρουσιάστηκε ίδια περίπτωση με του συνάδελφου @alej, έχω αύξηση τμ με θερμομόνωση σε σχέση με το ΔΑ & ΑΛΠ που έχει ανεβάσει ο σύμβουλος (έχω 72τμ και ανεβασε για 58τμ).

Πήρα σήμερα το Help desk και μου είπε οτι δεν πειράζω κάτι σχετικά με αυτό το παραστατικό που έχει ανεβάσει ο σύμβουλος και εννοείται ο προμηθευτής θα πληρωθεί για το συγκεκριμένο ποσό τμ που έχει κόψει.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι ΟΚ….. αφήνεις τα 58 και τα πληρώνεται ο προμηθευτής ….. δεν είναι υποχρεωτικό να ζητήσεις επιδότηση για το σύνολο των τμ που μονώνεις ….

εχω περίπτωση που μου έχουν δώσει απόδειξη για 148 τμ θερμομόνωσης δώματος όταν η συνολική επιφάνεια μαζί με τους εξώστες δεν ξεπερνάει τα 120 τμ…. Εδώ σας θέλω ….

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, pggiotas said:

Για να μην γράφει ο  καθένας ότι θέλει και ότι θεωρεί ότι είναι σωστό…..

Έχουμε  από το Α ΠΕΑ εμβαδόν πχ 100 τμ….

στο Β ΠΕΑ και έχοντας ήδη εκδοθεί η Η/Τ  θεωρείται σωστό το 100 και προσθέτεις τα επιπλέον τμ της εξωτερικής θερμομόνωσης ….

αν δεν το κάνεις είσαι λάθος …. Θα έρθει παρατήρηση για λάθος εμβαδό σίγουρα ….

Αν από την άλλη θέλεις να αμφισβητήσεις την ορθότητα της Η/Τ τότε στην αιτιολογική έκθεση που θα ζητηθεί μπορεί ο Β επιθεωρητής να το παραθέσει και ας μας ενημερώσει για την πορεία …

Υ.Γ.

Αυτό που έχει κουράσει με τα Εξοικονομώ είναι η ανευθυνότητα και η άγνοια της πλειονότητας των Επιθεωρητών που θεωρούν το ΠΕΑ κάτι σαν αναγκαίο κακό ….

Έχω ήδη ωφελούμενο με απώλεια 8% επιδότησης και έναν άλλο με -7500€ σε επιλέξιμο προϋπολογισμό λόγω ανεπάρκειας του Α επιθεωρητή …. Το ανεπάρκεια είναι πολύ ευγενικό ….

 

σίγουρα δεν είναι κάτι που θα το περάσει ο επιθεωρητής στο πόδι...θέλει πολύ δουλειά...αλλά εγώ απλά αναφερόμουνα σε αυτή τη λεπτομέρεια των τμ....αν και εφόσον πρέπει να μειωθεί ο προϋπολογισμός του ωφελούμενου, ας γίνει...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pggiotas said:

Εσύ είσαι ΟΚ….. αφήνεις τα 58 και τα πληρώνεται ο προμηθευτής ….. δεν είναι υποχρεωτικό να ζητήσεις επιδότηση για το σύνολο των τμ που μονώνεις ….

εχω περίπτωση που μου έχουν δώσει απόδειξη για 148 τμ θερμομόνωσης δώματος όταν η συνολική επιφάνεια μαζί με τους εξώστες δεν ξεπερνάει τα 120 τμ…. Εδώ σας θέλω ….

The same... Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει. Πειράζουμε ή όχι την πρώτη καρτέλα; 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, alej said:

The same... Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει. Πειράζουμε ή όχι την πρώτη καρτέλα; 

Σύμφωνα με τις οδηγίες πληρότητας που αναρτήθηκαν στο site του Εξοικονομώ 2021 την διορθώνουμε όπου είναι λάθος.... Δλδ με λίγα λόγια πετάξανε το μπαλάκι στους Β ..... Αντε βγάλε άκρη τώρα.....

 

Για την ορθή καταχώρηση / τεκμηρίωση των δαπανών του έργου και την αποφυγή μείωσης του επιλέξιμου προϋπολογισμού, ο Β’ Ενεργειακός Επιθεωρητής θα πρέπει να προσέχει κατά τη καταχώρηση στο Πληροφοριακό Σύστημα ώστε:

• Στον Πίνακα Καταγραφής Παρεμβάσεων να καταγράψει με ΠΛΗΡΗ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ τρόπο την παρέμβαση που υλοποιήθηκε, σημειώνοντας την ΑΚΡΙΒΗ ΤΙΜΗ των χαρακτηριστικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν (όπως τιμές U, R, P) και τεκμηριώνουν την επιλεχθείσα κατηγορία δαπάνης και την αντίστοιχη κατηγορία δαπάνης.

• Τα χαρακτηριστικά των υλικών και των συστημάτων που καταγράφονται να τεκμηριώνονται / επιβεβαιώνονται από τα επισυναπτόμενα έγγραφα (όπως δηλώσεις επίδοσης και δελτία προϊόντος)

Τα στοιχεία (π.χ. Ποσότητες, Κατηγορίες Παρεμβάσεων, Χαρακτηριστικά στοιχεία Κατηγοριών Παρεμβάσεων) που έχει καταχωρήσει στους Πίνακες Καταγραφής Παρεμβάσεων (κατηγορίες 1-4 και 5.Α - 5.Β), να συνάδουν με τα αντίστοιχα στοιχεία που έχουν δηλωθεί στον Πίνακα καταχώρησης Εργασιών στο Πληροφοριακό Σύστημα

Edited by pggiotas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.