Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

On 6/13/2023 at 3:25 PM, chris_k said:

Καλησπέρα σε όλους. 

Στο στάδιο ¨Δαπάνες Ιδίων Κεφαλάιων¨...

Αν τα έχω καταλάβει καλά, πρέπει όλοι οι προμηθευτές να λάβουν ακριβώς το ποσό που τους αντιστοιχεί για να προχωρήσεις σε διαχείριση της προκαταβολής που έχει δεσμευτεί στον λογαριασμού του/της ωφελούμενου/ης. 

Εφόσον προχωράς με ίδια κεφάλαια, θα πρέπει να μεταφερθεί στους επαγγελματικούς λογαριασμούς όλων των προμηθευτών το μη επιχορηγούμενο ποσό για κάθε παρέμβαση που υλοποιούν και μετά να ανεβάσεις στην πλατφόρμα τα τραπεζικά παραστατικά των μεταφορών και τις αντίστοιχες αποδείξεις είσπραξης.

Είναι πολύ σημαντικό το τυχόν πλεονάζον ποσό που έχει συμφωνηθεί μεταξύ ωφελούμενου/ης και προμηθευτών, να πληρωθεί ξεχωριστά (στο χέρι αν υπάρχει εμπιστοσύνη ή τραπεζικά αλλά με άλλη συναλλαγή) και να μην φανεί πουθενά στο πρόγραμμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω 4 αιτήσεις στην κατάσταση 3.θ ελεγχος ιδίων κεφαλαίων απο 15/3. Ενώ άλλες που έστειλα αργότερα προχωράν εντός 3 ημερών. Τον τελευταίο μήνα έχω μιλήσει με την εξυπηρέτηση των μηχανικών πάνω απο 10 φορές, μου λενε οτι το προωθούν και σύντομα θα έχω νέα αλλά τίποτα. Ακόμα τους προωθώ το email καθημερινά χωρίς να έχω λάβει την παραμικρή απάντηση. 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τους πιέσω;

κάποιο τηλέφωνο κάποια μύνηση, καταγγελία οτιδήποτε.

είναι ολοκληρωμένα έργα, τιμολογημένα και οι άνθρωποι μας απαντάνε λες και τους χρωστάμε μας βάζουν και τις φωνές απο πάνω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, michk said:

Καλησπέρα,

έχω 4 αιτήσεις στην κατάσταση 3.θ ελεγχος ιδίων κεφαλαίων απο 15/3...

Στο παρελθόν είχα απευθυνθεί στον Συνήγορο του Πολίτη, ο οποίος έχει δεχθεί τα τελευταία χρόνια πολλές αναφορές που σχετίζονται με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ.

Βέβαια μέχρι να ανταποκριθούν είχε λυθεί το θέμα, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ένα μέτρο πίεσης (δεν μας έχει μείνει και τίποτα άλλο στην τελική)...

Μπορείς να πεις στον/στην ωφελούμενο/η να κάνει αναφορά εκεί ή να την κάνεις εσύ (ακόμα και εσύ να την κάνεις θα πρέπει να είναι στο όνομα του γιατί αυτός/ή είναι ο/η πολίτης που έχει το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Εξοικονομώ 2021.

Είμαι στο στάδιο 6μ (καταχώρηση προκαταβολών Δανείου - Ιδίων κεφαλαίων) και αναγκάζομαι να αλλάξω σύμβουλο. Περιοχή Αθήνα.

Υπάρχει κάποιος που το αναλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι , θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση για το εξοικονομώ στην οποία δεν μπορώ να πάρω σαφή απάντηση απο το help desk αλλά είναι και ένα θέμα που προβληματίζει και άλλους συναδέλφους που έχω επικοινωνήσει . Πελάτης μου θέλει να μπεί στο εξοικονομώ και ταυτόχρονα μαζί με το εξοικονομώ θέλει να κάνει και μια προσθήκη κατ΄ επέκταση ή καθ΄ ύψος . Η ερώτηση είναι αν μπορεί να το κάνει ή θα έχει πρόβλημα στο τέλος στην αξιολόγηση . Προφανώς το εξοικονομώ θα γίνει για το υφιστάμενο τμήμα της κατοικίας άρα το υπόλοιπο που θέλει να φτιάξει θα είναι με αποκλειστικά δικιά του χρηματοδότηση και επίσης εννοείται ότι η προσθήκη θα γίνει με βάσει τον ΚΕΝΑΚ . Σας έχει τύχει κάποια τέτοια περίπτωση και να την έχετε ολοκληρώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αποψή μου δεν γίνεται διότι αλλάζουν τα δεδομένα του ΠΕΑ (εξ. τοιχοι, ανοίγματα κλπ). Μου έτυχε και μένα παρόμοια περίπτωση και επιλέξαμε να μην κάνουμε αίτηση στο ΕΚΟ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ερωτοαπαντηση (σελ 17 ερωτηση 7.4) : 

7.4. Σε μονοκατοικία με επιφάνεια 90 τ.μ., έχει βγει άδεια για μία προσθήκη κατ΄ επέκταση 30 τ.μ. Κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση η προσθήκη δεν θα υφίσταται και θα κατασκευασθεί στο μεσοδιάστημα έως την έκδοση του δεύτερου Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης. Είναι επιλέξιμη η κατοικία;

Ουσιαστικά το 2ο ΠΕΑ θα αφορά διαφορετικό κτήριο και μάλιστα κατασκευασμένο με διαφορετικές απαιτήσεις (βλ. Κ.Εν.Α.Κ.). Σε αυτήν την περίπτωση το αρχικό κτίριο (υφιστάμενο και προσθήκη) θα κατατάσσονταν σε διαφορετική ενεργειακή κατηγορία από το υφιστάμενο μόνο του και συνεπώς ο στόχος αναβάθμισης θα ήταν διαφορετικός. Επειδή δεν είναι εφικτός ο προσδιορισμός όλων των παραπάνω στο επίπεδο του Προγράμματος η κατοικία δεν είναι επιλέξιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, getsakna said:

Κατά την αποψή μου δεν γίνεται διότι αλλάζουν τα δεδομένα του ΠΕΑ (εξ. τοιχοι, ανοίγματα κλπ). Μου έτυχε και μένα παρόμοια περίπτωση και επιλέξαμε να μην κάνουμε αίτηση στο ΕΚΟ.

Συμφωνώ , σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Υπαρχει ερωτοαπαντηση (σελ 17 ερωτηση 7.4) : 

7.4. Σε μονοκατοικία με επιφάνεια 90 τ.μ., έχει βγει άδεια για μία προσθήκη κατ΄ επέκταση 30 τ.μ. Κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση η προσθήκη δεν θα υφίσταται και θα κατασκευασθεί στο μεσοδιάστημα έως την έκδοση του δεύτερου Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης. Είναι επιλέξιμη η κατοικία;

Ουσιαστικά το 2ο ΠΕΑ θα αφορά διαφορετικό κτήριο και μάλιστα κατασκευασμένο με διαφορετικές απαιτήσεις (βλ. Κ.Εν.Α.Κ.). Σε αυτήν την περίπτωση το αρχικό κτίριο (υφιστάμενο και προσθήκη) θα κατατάσσονταν σε διαφορετική ενεργειακή κατηγορία από το υφιστάμενο μόνο του και συνεπώς ο στόχος αναβάθμισης θα ήταν διαφορετικός. Επειδή δεν είναι εφικτός ο προσδιορισμός όλων των παραπάνω στο επίπεδο του Προγράμματος η κατοικία δεν είναι επιλέξιμη.

Δεν το είχα προσέξει σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

έχω προσθήκη μόνωσης σε στέγη στο εξ 2021. Τη μόνωση θα την κάνει σκεπατζης. Το θέμα είναι πως κάνω τις πληρωμές. Υποθέτω αγοράζουμε την μόνωση απο μαγαζί με υλικά και απόδειξη στο όνομα του ιδιοκτήτη, ο μάστορας κόβει απόδειξη για την εργασία του και πληρώνεται ΙΚΑ απο τον ιδιοκτήτη και το παίρνει πίσω το ΙΚΑ στο τέλος? (και με ποιον τρόπο το παίρνει?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.