Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, εχω υπαχθεί προσωπικά όντας και μηχανικός στο πρόγραμμα. Είμαι στο στάδιο να πάρω προσφορές και να καταθέσω τα ίδια κεφάλαια ΑΛΛΑ: οι προμηθευτές μου δεν δέχονται να περιμένουν την ολοκλήρωση της διαδικασίας για να πληρωθούν, θέλουν όλα τα λεφτά μπροστά. Προσωπικά έχω τη δυνατότητα να εξοφλήσω όλο το κόστος των παρεμβάσεων "μπροστά", θα λειτουργήσει όμως αυτό όταν θα καταθέσω τα παραστατικά στην φάση των ίδιων κεφαλαίων? Τι θα γίνει στην ολοκλήρωση του έργου. Θα κρατήσω στο λογαριασμό μου την επιδότηση που προορίζονταν για τους προμηθευτές ή θα πρέπει να τους την βάλω και αυτοί μετά να μου την επιστρέψουν?

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τον οδηγό και δεν μπορώ να πάρω απάντηση. Λέει και ένα ακατανόητο στο τέλος της παργράφου 7.4 περί επιστροφής του υπερβάλοντος ποσου. Τo hekp desk επίσης δεν μου δίνει ικανοποιητική απάντηση. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@cherouvim11 οι συναλλαγές πρέπει αποκλειστικά να πραγματοποιηθούν δια μέσω του προγράμματος. Οπότε προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να τους καταβάλεις εκ νέου το ποσό και να στο επιστρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με help desk του ΤΕΕ για το Εξοικονομώ 2021. Είπαν οτι σε αντίθεση με τα προηγούμενα προγράμματα στο 2021 μπορείς να προπληρώσεις ολο το ποσό με ίδια κεφάλαια και να κρατήσεις την επιδότηση οπως μπαίνει στον λογαριασμό σου ανάλογα με τα στάδια ολοκλήρωσης (μιας και το Εξ. 2021 δεν πληρώνει τον προμηθευτή αλλά τον ωφελουμενο). Πριν απο 3 μήνες μου είχαν πει άλλα βέβαια οι ίδιοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@cherouvim11 δεν θα πρεπει όμως να καταθέσεις τα χρήματα στο λογαριασμό σου και να καταχωρήσεις μέσα στο πρόγραμμα κανονικά τα στοιχεία στις προκαταβολές με ποσά κλπ??? Δηλαδή η διακίνηση τους να πραγματοποιηθεί μέσω του προγράμματος??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα!

Θα ήθελα την άποψη σας/γνώση σας πάνω στο εξής ζήτημα. Σε ενεργή αίτηση του εξοικονομώ 2021 ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να τοποθετήσει σύστημα καυστήρα-λέβητα υγραερίου αντί για την αντλία θερμότητας που είχε αρχικά δηλωθεί. Κάτι τέτοιο σύμφωνα με το helpdesk επιτρέπεται με την προϋπόθεση ότι θα τηρηθεί ο αρχικός ενεργειακός στόχος. Το Pgen της εν λόγω ιδιοκτησίας είναι 16.

Σύμφωνα με την σελ. 47 του οδηγού του προγράμματος αναφέρεται ότι:
''Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα
η προτεινόμενη μέγιστη θερμική ισχύς του συστήματος (kW), βάσει του δελτίου προϊόντος
του συστήματος, δεν μπορεί να βρίσκεται σε ανώτερη κατηγορία περιοχής ισχύος του
πίνακα 4.1.1 από τη κατηγορία ισχύος της μέγιστης υπολογιζόμενης (Pgen) που έχει
προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 ή από τη μελέτη εφαρμογής
θέρμανσης (λαμβάνοντας υπόψη την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου/κτιριακής
μονάδας σύμφωνα με την 1η σύσταση του ΠΕΑ). Εφόσον εγκατασταθεί σύστημα με
μεγαλύτερη ισχύ που βρίσκεται σε ανώτερη κατηγορία περιοχής ισχύος του πίνακα 4.1.1
περ. 3 τότε επιλέξιμη είναι η κατηγορία ισχύος της κατηγορίας που βρίσκεται η μέγιστη
υπολογιζόμενη (Pgen).''

Επομένως, σύμφωνα με το Pgen ,υπάγεται στη κατηγορία 14<Ρ<=20.

Μπορώ να δηλώσω μεγαλύτερο σύστημα καυστήρα-λέβητα π.χ. 24 kw εφόσον επιτυγχάνω τον ενεργειακό στόχο και απλά τα χρήματα που θα λάβει θα είναι της προβλεπόμενης κατηγορίας????? Ή κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται και πρέπει να τοποθετηθεί σύστημα αποκλειστικά από την κατηγορία (14<Ρ<=20) στην οποία ανήκει???

Edited by orestis_evg94
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, orestis_evg94 said:

Καλησπέρα στη κοινότητα!

Θα ήθελα την άποψη σας/γνώση σας πάνω στο εξής ζήτημα. Σε ενεργή αίτηση του εξοικονομώ 2021 ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να τοποθετήσει σύστημα καυστήρα-λέβητα υγραερίου αντί για την αντλία θερμότητας που είχε αρχικά δηλωθεί. Κάτι τέτοιο σύμφωνα με το helpdesk επιτρέπεται με την προϋπόθεση ότι θα τηρηθεί ο αρχικός ενεργειακός στόχος. Το Pgen της εν λόγω ιδιοκτησίας είναι 16.

Σύμφωνα με την σελ. 47 του οδηγού του προγράμματος αναφέρεται ότι:
''Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα
η προτεινόμενη μέγιστη θερμική ισχύς του συστήματος (kW), βάσει του δελτίου προϊόντος
του συστήματος, δεν μπορεί να βρίσκεται σε ανώτερη κατηγορία περιοχής ισχύος του
πίνακα 4.1.1 από τη κατηγορία ισχύος της μέγιστης υπολογιζόμενης (Pgen) που έχει
προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 ή από τη μελέτη εφαρμογής
θέρμανσης (λαμβάνοντας υπόψη την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου/κτιριακής
μονάδας σύμφωνα με την 1η σύσταση του ΠΕΑ). Εφόσον εγκατασταθεί σύστημα με
μεγαλύτερη ισχύ που βρίσκεται σε ανώτερη κατηγορία περιοχής ισχύος του πίνακα 4.1.1
περ. 3 τότε επιλέξιμη είναι η κατηγορία ισχύος της κατηγορίας που βρίσκεται η μέγιστη
υπολογιζόμενη (Pgen).''

Επομένως, σύμφωνα με το Pgen ,υπάγεται στη κατηγορία 14<Ρ<=20.

Μπορώ να δηλώσω μεγαλύτερο σύστημα καυστήρα-λέβητα π.χ. 24 kw εφόσον επιτυγχάνω τον ενεργειακό στόχο και απλά τα χρήματα που θα λάβει θα είναι της προβλεπόμενης κατηγορίας????? Ή κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται και πρέπει να τοποθετηθεί σύστημα αποκλειστικά από την κατηγορία (14<Ρ<=20) στην οποία ανήκει???

Φυσικά κ μπορείς.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος για το ποσοστό της προβλεφθείσας  εξοικονόμησης που χάνεται με αυτήν την αλλαγή …..

Η αντλία έχει πολύ καλύτερο αποτύπωμα από τον λέβητα ΦΑ …..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@orestis_evg94 Αρχικά λάβε σοβαρά υπόψιν σου την συμβουλή του συναδέλφου για την απώλεια της εξοικονόμησης γιατί το Εξ 2021 εμπεριέχει και την ποινή -για απώλεια εξοικονόμησης >10% της αρχικής υπολογισθείσας, 5% μείωση στο ποσοστό επιδότησης. Επίσης δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς έχει δουλέψει ως Β εν επιθερωρητής σε προγράμματα αλλά στο τελικό έντυπο καταγραφής ο Β' Ενεργ Επιθεωρητής (που πλέον είναι κληρωτός) οφείλει να βεβαιώσει

α)Τα υλικά/συστήματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για την υλοποίηση των ανωτέρω παρεμβάσεων πληρούν τις προδιαγραφές του Προγράμματος και τις ελάχιστες απαιτήσεις του Κ.ΕΝ.ΑΚ. (αφορά παρεμβάσεις που λαμβάνονται υπόψη στην ενεργειακή κατάταξη). & β) (Συμπληρώνεται μόνο για επιθεώρηση κτηρίου, όχι κτηριακής μονάδας) Για εγκατάσταση συστήματος λέβητα-καυστήρα άνω των 20kW: Η ισχύς του συστήματος ……kW που εγκαταστάθηκε δεν είναι μεγαλύτερη της ισχύος ………kW που προκύπτει βάσει της σχέσης 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου, συνυπολογιζόμενου/μη συνυπολογιζόμενου (διαγράψτε) του θερμικού φορτίου για ζεστό νερό χρήσης (ΖΝΧ).

Οπότε καλύτερα να μην απαντάμε "φυσικά και μπορείς" με τόσο ελαφρά την καρδία, γιατί δεν γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους και δύσκολα συνάδελφος που θα έρθει θα υπογράψει παράτυπα για να κλείσει μια αίτηση με λάθη. Υποθέτω με τόσο μικρό Pgen μιλάς για διαμέρισμα; Αν ναι, έχεις διαβάσει τη νομοθεσία για την ασφάλεια των συστημάτων υγραερίου και ότι απαγορεύονται οι φιάλες στους εξώστες και αλλού; Δεν ξέρω την αίτηση αν την έχεις μόνο ως σύμβουλος έργου  ή και ως σύμβουλος μηχανικός, αν είναι το δεύτερο, ερεύνησε καλύτερα τις επιλογές και νομοθετικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.