Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνητική κριτική ή εποικοδομητική κριτική?


Recommended Posts

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από rigid_joint viewpost.gif

τωρα βέβαια, αν πιστεύεται οτι η ψήφος σας ειναι ισχυρή, δεν πειράζει και γω νομίζω ότι ειμαι προφήτης, δεν ειναι τίποτα, με φαρμακευτική αγωγή όλα ξεπερνιούνται

 

Ο τρισμέγιστος τα είπε ΤΟΣΟ απλά κ περιεκτικά,γι' αυτό κ τον αναγνωρίζω ως μεγάλο καλλιτέχνη.Κ εγώ κάθομαι κ σπάω το μυαλό μου να τα πώ αναλυτικά έτσι ώστε να γίνω αντιληπτός.....:lol:

 

 

Αυτό λέγεται παράδοση άνευ όρων ...

Το άλλο (που λέω εγώ παραπάνω) λέγεται "έπεσε για την πατρίδα" :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
nai.

 

pk10gr,periklis και sundance,σας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η αποχή ανεβάζει το ποσοστό των μικρών-τρίτων κομμάτων,με αποτέλεσμα να τους δίνει πολλές φορές έδρες που κανονικά ΠΟΤΕ δεν θα κατάφερναν να πάρουν,ενώ τα λευκά-άκυρα μειώνουν αυτό το ποσοστό?

 

εγω μιλησα γι'αυτους που απεχουν και δεν θα φηφιζαν τα 2 μεγαλα κομματα.

 

γι'αυτο εκλεισα λεγοντας οτι η αποχη δεν ειναι αποτελει ουσιαστικο τροπο εκφρασης διαμαρτυριας.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Άλλο αποχή, άλλο άκυρο και άλλο λευκό.

Έστω ότι έχουμε 100 ψηφοφόρους και 10 θέσεις βουλευτών.

Έστω ότι από τους 100 οι 50 δεν ψηφίσουν.

Άρα έχουμε:

Εγγεγραμένοι = 100

Ψηφίσαντες = 50

Έστω ότι από τους 50 που ψήφισαν οι 5 έριξαν άκυρο.

Άρα έχουμε:

Έγκυρα =50-5=45

Οι 5 έριξαν λευκό.

Οι 16 μπλε

Οι 14 πράσινο

Οι 5 κόκκινο

Οι 3 πορτοκαλί

Οι 2 ροζ

Το εκλογικό μέτρο υπολογίζεται στα έγκυρα (συνυπολογίζονται τα λευκά), δηλαδή είναι: 45/10 = 4,5

 

Άρα έχουμε (απλή αναλογική):

Α' κατανομή

μπλε: 16/4,5 = 3 έδρες + 2,5 υπόλοιπο

πράσινοι: 14/4,5 = 3 έδρες + 0,5 υπόλοιπο

κόκκινοι: 5/4,5 = 1 έδρα + 0,5 υπόλοιπο

πορτοκαλί: 3/4,5 = 0 έδρες + 3 υπόλοιπα

ροζ: 2/4,5 = 0 έδρες + 2 υπόλοιπα

λευκό: 0 έδρες + 5 υπόλοιπα

7 έδρες από Α' κατανομή. Πρέπει να κατανεμηθούν άλλες 3 έδρες.

Β' κατανομή

Το σύνολο των υπολοίπων είναι 2,5+0,5+0,5+3+2=8,5

εκλογικό μέτρο: 8,5/3=2,833

πορτοκαλί: 3/2,833 = 1 έδρα + 0,166 υπόλοιπα

κανένας άλλος δεν βγάζει έδρα

1 έδρα από Β' κατανομή. Πρέπει να κατανεμηθούν άλλες 2 έδρες.

Γ' κατανομή

Τα μεγαλύτερα υπόλοιπα τα έχουν κατά σειρά οι μπλε (2,5) που βγάζουν ακόμα μία έδρα και οι ροζ που βγάζουν μία έδρα.

Συνεπώς έχουν:

μπλε: 3+1 = 4 έδρες

πράσινοι: 3 έδρες

κόκκινοι: 1 έδρα

πορτοκαλί: 1 έδρα

ροζ: 1 έδρα.

Αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 

Από το παραπάνω παράδειγμα καταλαβαίνετε το πώς και πόσο διαφορετικά επηρεάζουν τα αποτελέσματα η αποχή και τα άκυρα από τα λευκά που είναι τα μόνο που επηρεάζουν το εκλογικό μέτρο. Φανταστείτε επίσης τι θα γινόταν αν ψήφιζαν και οι 50 που απείχαν κάποια από τα μικρά κόμματα (κόκκινο, πορτοκαλί, ροζ). Τα μεγάλα κόμματα, μπλε και πράσινο, (κόμματα εξουσίας τα λένε) όχι μόνο δε θα έβγαζαν αυτοδυναμία, ούτε καν πρώτα θα έβγαιναν!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε όμως απλή αναλογική, άρα ο πρώτος με μια τσόντα στην χειρότερη από τα τρίτα και τέταρτα (πάρ' τα και πέτα τα), θα την κάνει τη δουλειά.

 

επίσης και οι θρησκευόμενοι (βλ. ψηφοφόροι) νομίζουν αν προσευχηθούν (βλ. ψηφοφορία) ότι τα πράγματα θ'αλλάξουν.

 

αμ με προσευχή (βλ. ψηφοφορία) δεν αλλάζουν τα πράγματα, συν αθηνά και χείρα κίνει (και ο νοών νοήτω)

 

και ποιοι ειναι στο φινάλε αυτοί οι καταπληκτικοί μικροί?

 

ο μάνος, ο παπαθεμελής, ο κατέλης & οι κυνηγοί είναι και ποιο κάτω χρυσαυγίτες και το κκε με το (Μ-Λ) μπρος και πίσω

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία λοιπόν ψηφίζοντας και όχι απέχοντας, ρίχνοντας έγκυρο και όχι άκυρο, να βγάλουμε πρώτες δυνάμεις τα μικρά κόμματα, είτε ακροδεξιά, είτε ακροαριστερά, είτε κεντρώα με ζητούμενο τον κοινό παρονομαστή αυτών. Την καθιέρωση της απλής αναλογικής ως δικαιότερο εκλογικό σύστημα με το οποίο δεν θα διαστρεβλώνεται η ψήφος μας και θα πηγαίνει εκεί ακριβώς που ψηφίσαμε όπως ορίζει και το Σύνταγμα.

Link to comment
Share on other sites

To πολίτευμα και οι νόμοι είναι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα τους.

 

Οι πολιτικοί είναι επαγγελματίες που κοιτούν να βγάλουν τα προς το ζην και να θρεψουν τις οικογένειές τους μέχρι τα δισέγγονα τους.

 

Αν δε το έχετε καταλάβει τα κόμματα είναι μεγάλες επιχειρήσεις που διοικούνται απο managers, image makers, νουμεράκηδες κτλ.

 

Κανείς δε μιλάει για το καλό της Ελλάδας αλλά για το καλό της παράταξης που σαν πιστοί στρατιώτες πρώην αφισοκολλητές υπερασπίζονται.

 

Επειδή δημοκρατία δεν είναι μία ψήφος κάθε 4 χρόνια θα ήθελα και γω να δηλώσω την ευχαριστησή μου για το γεγονός οτι η αποχή κυμάνθηκε σε τόσο υψηλά επίπεδα.

Για τις βουλευτικές θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τις βουλευτικές θα δούμε.

 

Συμφωνώ με τον panos κ επαυξάνω.

 

Στις βουλευτικές ΟΝΤΩΣ θα δούμε,καθώς ψήνομαι για πρώτη φορά να ρίξω λευκό,μόνο κ μόνο για να δυσκολέψω το Γιωργάκη στην αυτοδυναμία.

 

Καθαρή ψήφο θα ρίξω μόλις μου δοθεί ως πολίτης το δικαίωμα να κόψω τη μύτη κ τα αυτιά όσων πιστεύω ότι πρέπει να εξοστρακιστούν κ να τον στείλω στην αυλή του Πέρση Βασιλιά.

 

Από τη στιγμή που δεν μου δίνεται το δικαίωμα να εξοστρακίσω,ΑΡΝΟΥΜΑΙ να ψηφίσω καθαρά ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.

 

Θέλω-πώς να το κάνουμε βρε παιδί μου-να έχω τη δύναμη να εξορίσω για πάντα τον κάθε επιτήδειο κ να βαράει amber alert ακόμα κ για τα εγγόνια του στο αεροδρόμιο.........:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο αυτό δηλώνετε ότι απαξιώνετε τις ευρωεκλογές και νοιάζεστε μόνο για τις εθνικές εκλογές οι οποίες και έχουν βαρύτητα. Όμως όλο και περισσότερο οδηγούμαστε σ' ένα υπερεθνικό μόρφωμα που λέγεται Ε.Ε. και που καθορίζει τα των πολιτικών των χωρών μελών της και της οποίας Ε.Ε. το πιο δημοκρατικό όργανο με την έννοια της απευθείας εκλογής από το λαό και μάλιστα με απλή αναλογική, είναι η Ευρωβουλή!

Απ' την άλλη θεωρώ ότι θα βρούμε πολλούς που να συμφωνούν με τα ζητούμενα που έθεσε ο [email protected]. Η όποια διαφωνία μας είναι στον τρόπο επίτευξης αυτού του επιθυμητού αποτελέσματος και γι αυτό παρέθεσα παραπάνω το παράδειγμα με τα ποσοστά και την κατανομή των εδρών για να δείξω ότι μόνο με συμμετοχή και μάλιστα όχι άκυρο ή λευκό αλλά με ψήφο σε οποιοδήποτε μικρό κόμμα μπορούμε να αφαιρέσουμε δύναμη απ' τους επαγγελματίες της πολιτικής. Και θέτω ως πρώτο και κυριότερο ζητούμενο την καθιέρωση της απλής αναλογικής ή ακόμα καλύτερα το μαθηματικό εκλογικό σύστημα που περιγράφει το Βήμα της Κυριακής (βλ. σύνδεσμο στην προηγούμενη δημοσίευση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.