Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνητική κριτική ή εποικοδομητική κριτική?


Recommended Posts

...για να δείξω ότι μόνο με συμμετοχή και μάλιστα όχι άκυρο ή λευκό αλλά με ψήφο σε οποιοδήποτε μικρό κόμμα μπορούμε να αφαιρέσουμε δύναμη απ' τους επαγγελματίες της πολιτικής.

 

Αφαιρούμε από τον ένα,προσθέτουμε στον άλλο.....

 

Με αυτό τον τρόπο εφηύραμε το αεικίνητο!!!!!!Πώς ξέρουμε ότι ο μικρός αν μεγαλώσει δεν θα γίνει ''μεγάλος''?

 

Κ πώς γνωρίζουμε ότι ο μικρός που θα μεγαλώσει δεν θα μεταμορφωθεί σε ''επαγγελματία''?

 

ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΣ ΤΩΡΑ!

..........................................................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν το γνωρίζουμε αλλά και δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στον ίδιο κουβά χωρίς να έχουν δοκιμαστεί. Μπορεί να γίνει αυτό που λες, μπορεί και όχι. Γι αυτό όμως γράφω ξανά και ξανά, ψήφος στο μικρό κόμμα με ζητούμενο να αλλάξει το εκλογικό σύστημα. Αλλαγή του εκλογικού συστήματος προς το αναλογικότερο σημαίνει τέλος στις αυτοδύναμες κυβερνήσεις που εμφανίζονται απ' τα δυο κόμματα εξουσίας ως απαραίτητο συστατικό της διακυβέρνησης. Όμως είδαμε εκ των πραγμάτων τι κάνουν οι μονοκομματικές κυβερνήσεις εδώ και 35 χρόνια στη μεταπολίτευση. Ας δούμε τι μπορούν να κάνουν και οι κυβερνήσεις συνεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τι μπορούν να κάνουν και οι κυβερνήσεις συνεργασίας.

 

Άσε Χάρη τη ζούμε την εμπειρία σε άλλες χώρες. Απλά στις κυβερνήσεις συνεργασίας μπαίνουν όοοοοολλλοι στο κόλπο. Και το χειρότερο? Δεν έχεις και αντιπολίτευση να ξεσκεπάζει κανένα σκάνδαλο πότε, πότε. Η μόνη διαφορά είναι πως το κράτος δουλεύει από μόνο του (πχ Βέλγιο που για ένα χρόνο σχεδόν δεν είχε κυβέρνηση (είχε υπηρεσιακές) και κανείς δεν το πήρε είδηση

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα δεν είναι σαν τις άλλες χώρες. Κι άλλο κυβέρνηση συνεργασίας στη Γερμανία, άλλο στην Ιταλία. Στην Ελλάδα; Μένει να δούμε για να αποφανθούμε. Έτσι κι αλλιώς τ' άλλα τα έχουμε δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι κανείς δεν έχει βρει που είναι η αφετηρία ούτε το τέρμα.

 

Γύρω γύρω όλοι και στη μέση ο Μανώλης.:P

 

Κλασική κουβέντα ελληνικής χασαποταβέρνας. Πάνω από την αγγουροντομάτα....λίγο φιλοσοφία, λίγο πολιτικοθεωρία, λίγο αγανάκτηση, λίγο κους κους, λίγο μόδα, λίγο μπάλα και λίγο απ' όλα .....τελειώνει το 2ωρο φαγοπότι και ξανά σπίτι στη γυναικούλα μας να μας κοιμίσει στην αγκαλιά της, να μας ταίσει με ΝΟΥΝΟΥ και να μεγαλώσουμε να γίνουμε γερά παιδιά......καλοί και ενάρετοι πολίτες.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον απλά περιγράφω τι βλέπω γύρω μου και σε μένα τον ίδιο. Οπότε μην θιχτεί κάποιος.

 

 

Δλδ εως σήμερα μας φταίει τι ? ρε παίδες ?

 

Νοιώθετε άνθρωποι ? Εγώ πάντως τελευταία η μιζέρια που νοιώθω δεν περιγράφεται......αλλοτρίωση, κατάντια και μίσος προς το ανθρώπινο είδος.

 

Συλλογάται κανείς σας ελεύθερα σήμερα ? Εγώ όχι.

 

Νοιώθετε περήφανοι για αυτό που μας περιβάλλει και αποκαλούμε κοινωνία σύγχρονη και πολιτισμένη ? αχαχαχαχαχαχαχα αει στο.....:oops:

 

Συμμετάσχουμε στο καρναβάλι ? Αλλά μας ενοχλεί ο τίτλος "λιλιπούτειοι καρναβαλισταί " ?

 

-Άλλο εγώ......κλασική ατάκα. όλοι για τον εαυτό μας έχουμε το απυρόβλητο και το άλλοθι στο τσεπάκι.

 

ένας λευκαδίτης που συγχωρέθηκε μου έλεγε......"βολέψου καλέ τώρα.....και βλέπεις αύριο". Πόσοι τέτοιοι ζουν ανάμεσά μας ?

Πόσοι απλά εθελοτυφλούν ......αλλά όταν έρθει η ώρα της κριτικής.....πρώτοι. Ντροπή τους.

"Αίσχος....κλέφτες......απα απαπ απα.

τσ τσ τσ. "

Πόσες από αυτές τις θείες που βγαίνουν στον Αυτιά και κράζουν για τα φασολάκια ....πανε και ψηφίζουν παπανδρέου-Καρμανλή 40 χρόνια ? Και έχουν και άποψη ? Αει ψόφα κυρά μου. Κάνε μου τη χάρη και μην μας ειρωνεύεσαι. Και μαζί και χώρια δεν γίνεται. Διάλεξε. Ελευθερά ή θάνατος είπαν. Το ακούς ? Νοιώσε το κιόλας.

Και μην πει κανείς καλοπροαίρετα "είναι δέσμιοι αυτής της κατάστασης". Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

 

Ζάβι ποιον θες να εξοστρακίσεις κουκλάκο μου?

 

Αν αύριο σου δίναν το δικαίωμα ποιον θα πρωτοεξοστράκιζες ?

Εγώ τον εαυτό μου που θεωρώ ότι παρότι καταλαβαίνω .....δεν πράττω. Απλά συμπράττω........με τον έναν ή άλλο τρόπο.

 

 

Έβλεπα χθες το βράδυ ντοκιμαντέρ που είχε να κάνει με το Ναιρόμπι, την έλλειψη νερού, την εξαθλίωση στις φτωχογειτονιές κλπ κλπ.

Πραγματικά και κυριολεκτικά σκοτώνουν για νερό και ζουν χειρότερα από αδέσποτα στη χώρα μας.

 

Τους θεώρησα απολίτιστους (μη χ€S0, ο πολιτισμένος) αλλά προς έκπληξή μου ακούω το εξής:

 

"Τους κλέφτες ......τους δένουμε με λάστιχο αυτοκινήτου, τους τοποθετούμε αφρολέξ ανάμεσα στο σώμα και στο λάστιχο, βάζουμε όλοι λεφτά και αγοράζουμε βενζίνη και τους καίμε ζωντανούς.:shock:

 

Δεν έχουμε ληστείες και όταν έχουμε είναι σπάνιο φαινόμενο."

Φιλήσυχος και αγαπησιάρης κάτοικος Ναιρόμπι.

 

 

Θέμα παιδείας είναι όλα.

 

ΤΕΛΟC

Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα theo.

 

επιμενω ομως οτι αυτο που εχει νοημα στην παρουσα φαση,ειναι να διατυμοανισεις ενα μηνυμα.

 

αυτο το μηνυμα δν μπορει να ειναι αλλο απο το μηνυμα διαμαρτυριας στα μεγαλα κομματα .

 

ειναι το πρωτο σκαλι που πρεπει να ανεβουμε.και το οποιο δεν διαβαινεται μεσω της αποχης.

 

τωρα το να συζηταμε για εξωστρακισμους καλο και χρησιμο ειναι (και συμφωνο με βρισκει) αλλα δεν παυει να ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ και ΟΥΤΟΠΙΚΟ.

 

εμενα με ενδιαφερει το τωρα και το τι ΜΠΟΡΩ να κανω ΤΩΡΑ.

 

επαναλαμβανω οτι οσοι πραγματικα θελουν να δωσουν ενα μηνυμα ΚΑΤΑ των μεγαλων κομματων,πρεπει να ψηφισουν καποιο μικροτερο.

 

οτιδηποτε αλλο,ΕΥΝΟΕΙ,ΘΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΓΙΓΑΝΤΩΝΕΙ το πολιτικο καθεστως του σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ζάβι ποιον θες να εξοστρακίσεις κουκλάκο μου?

 

Αν αύριο σου δίναν το δικαίωμα ποιον θα πρωτοεξοστράκιζες ?

Εγώ τον εαυτό μου που θεωρώ ότι παρότι καταλαβαίνω .....δεν πράττω. Απλά συμπράττω........με τον έναν ή άλλο τρόπο.

 

My man,θέλω να εξοστρακίσω ΠΟΛΛΟΥΣ,αλλά φυσικά όχι την πάρτη μου-όπως πολύ σωστά είπες.Γιατί εγώ όπως κ τα Γιουνάνι συμπολίτες μου,έχουμε όλοι ο καθένας μας το απυρόβλητο.

 

Κ όπως πολύ καλά γνωρίζεις για μένα,με την απόλυτη ειλικρίνεια που με διακρίνει κ την απόλυτη επίσης απαξίωση κάθε ηθικής αξίας λόγω ρεαλισμού,ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ.Έχω επιλέξει να προσαρμοστώ.Κ όλα τα παπατζιλίκια που γράφω περί σωστού ή όχι τα λέω κ στην πραγματική μου ζωή για ένα κ μόνο λόγο,αφού πλέον επέλεξα να προσαρμοστώ:ΝΑ ΜΠΩ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ.Μόνο που ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς θα το καταφέρω....

 

Κ αφού είμαι κ εγώ ένα μικρό κ άτακτο Γιουνάνι κ έχω το προνόμιο να ζω στη χώρα του ποτέ-ποτέ,με τον peter pan παρεούλα,λέω σαν τα Γιουνάνι πατριωτάκια μου ό,τι μου κατέβει στο μυαλό....επειδή γούσταρα παραλία,το παίζω ιδεολόγος.Αν γούσταρα να κάνω μπιζνούλες,θα το έπαιζα δημοκράτης.Ακολουθώ κ εγώ την κληρονομιά των Γιουνάνι προγόνων μου,όπως ο καθένας μας άλλωστε.....Το όνειρό μου είναι να γίνω μία από τις γιαγιάδες στα βίντεο του Λαζόπουλου........να ρίχνω τις ευθύνες για την κατάντια μου στο σύστημα,χωρίς να έχω ΚΑΝ κουνήσει το δαχτυλάκι μου για να αλλάξει......

 

Μόνη διαφορά είναι το γεγονός ότι δεν ντρέπομαι.Γιατί να ντραπώ?Αν όντως είχα τη δύναμη,μπορεί κ να το σκεφτόμουν...

 

Η υποκρισία στις μέρες μας χτυπάει κόκκινο.....Μήπως βλέπετε στο πρόσωπό μου κανένα γνωστό σας?

8-)

 

Κ Theo,εμείς τα έχουμε πει από πολλές μεριές κ ξέρεις ότι στο τέλος συμφωνούμε....από εκεί πηγάζει κ ο αμοιβαίος σεβασμός...

8-)

 

 

Θέλω να εξοστρακίσω ΚΑΠΟΙΟΝ,όποιον βρω μπροστά μου,θα του χρεώσω όλα τα κακά της μοίρας μας,θα προσωποιήσω τη δυστυχία της κοινωνίας μας κ θα την πληρώσει αυτός,με κομμένη μύτη κ αυτιά θα πάει γονηπετής να φιλήσει τα πόδια του Πέρση Βασιλιά.Έτσι,για να νιώσω ότι έχω τη δύναμη.....κ για να ξεσπάσω για τη μοίρα μου που με έστειλε σε αυτόν τον τόπο.Κ για το γεγονός ότι προτιμώ ήλιο κ μπικίνι στο Ελλλλλλάντα,από πολιτισμό με βροχή στο Αμέρικα....

 

Είμαι -δόξα τοις θεοίς- ΓΙΟΥΝΑΝ,με το μοναδικό στον πλανήτη χάρισμα να επιρρίπτω τις ευθύνες για τις αποφάσεις μου σε άλλους.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έβρισκα ενδιαφέρουσα την ιδέα του εξοστρακισμού με απογοήτευσες zavi, διότι στην ερώτηση "ποιόν θα εξοστράκιζες; " δεν έγραψες ούτε ένα όνομα.

 

Αν θέλουμε να εξοστρακίσουμε κάποιον θα πρέπει να γράφουμε το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

τωρα το να συζηταμε για εξωστρακισμους καλο και χρησιμο ειναι (και συμφωνο με βρισκει) αλλα δεν παυει να ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ και ΟΥΤΟΠΙΚΟ.

Σήμερα ουτοπία και πριν 2500 χρόνια πραγματικότητα... Σε κάνει να αναρωτιέσαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.