Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνητική κριτική ή εποικοδομητική κριτική?


Recommended Posts

pk10gr,periklis και sundance,σας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η αποχή ανεβάζει το ποσοστό των μικρών-τρίτων κομμάτων,με αποτέλεσμα να τους δίνει πολλές φορές έδρες που κανονικά ΠΟΤΕ δεν θα κατάφερναν να πάρουν,ενώ τα λευκά-άκυρα μειώνουν αυτό το ποσοστό?

Όπως επίσης και τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων τα οποιά μπορεί να βρουν ξαφνικά την αυτοδυναμία που έψαχναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Όπως επίσης και τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων τα οποιά μπορεί να βρουν ξαφνικά την αυτοδυναμία που έψαχναν.

 

 

Αυτό φίλε είναι δεδομένο κ αναπόφευκτο.....Πιό πιθανό είναι να κυβερνήσει ο Γκοτζίλα,παρά να εξαλειφθεί ο δικομματισμός σε αυτή τη χώρα.25-30 χρόνια συμπολίτες βολεμένοι,λες ξαφνικά να αλλάξουν άποψη κ να ξεβολευτούν?Τα μικρά κόμματα όμως τσίκι-τσίκι καταφέρνουν πλέον να πάρουν το πολυπόθητο εισητήριο....κ η αποχή τα σπρώχνει να μπουν......

Link to comment
Share on other sites

Και ο λογος που το κανουν αυτο??? Για το καλο της πατριδας??? Δε νομιζω..

 

Φιλε zavi μια ειναι η ουσιαστικη σφαλιαρα για ολους αυτους... ενα κομμα σαν της Σουηδιας που θα τους κλεψει κομματι απο την πιτα!!! Για την πιτα τρεχουν και νοιαζονται ολοι.. Οπως ειπε και ο αδυνατισμενος Μαμαλακης χθες το βραδυ, ολοι αυτοι επενδυουν 300.000 ευρω για να βγαλουν σε 4 χρονια 1.000.000 ευρω.. Και αυτο ισχυει για ολους!!! Δεξιους κεντρωους και αριστερους!!!

 

Με το να απεχεις δεν ανεβαζεις μονο το ποσοστο των μικρων κομματων, αλλα ανεβαζεις οπως ειπε και ο Παναγιωτης το ποσοστο ολων των κομματων.. Αποτελεσμα, πιθανοτητα αυτοδυναμιας με ελαχιστους σχετικα ψηφους.. Λες να πειραξει πολυ ολους αυτους τους καρεκλοκενταυρους??? Θα "κλαψουρησουν" 10 μερες και μετα στη μασα.. Εγω τουλαχιστον δεν μπορω να δεχτω να συμμετασχω σε κατι τετοιο..

 

Αν ομως οοοολοι εσεις οι απεχοντες βαζανε για παραδειγμα τον Βεργη και τον ΚΑΤΜΑΝ στη βουλη τοτε θα απαξιωνοταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ολη αυτη η διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως οοοολοι εσεις οι απεχοντες βαζανε για παραδειγμα τον Βεργη και τον ΚΑΤΜΑΝ στη βουλη τοτε θα απαξιωνοταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ολη αυτη η διαδικασια..

 

Οι απέχοντες έχουν ο καθένας τους λόγους τους να μη συμμετέχουν.Σε αυτή την κουβέντα δεν προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να απέχει,απλά θέλω να δεχτείτε ότι η αποχή ΕΙΝΑΙ πολιτική πράξη.

 

Από τη στιγμή που ΔΕΝ υπάρχει διαδικασία για την προστασία των συλλογικών συμφερόντων απομονώνοντας τους επικίνδυνους-όπως είναι ο εξοστρακισμός-αυτό το πολίτευμα αυτή τη στιγμή είναι ένα ΥΒΡΙΔΙΟ (από το ΥΒΡΙΣ) πλασματικής Δημοκρατίας με Ολιγαρχία.Εγώ ΔΕΝ το δέχομαι ως πολίτευμα (@Adavis) και ΑΡΝΟΥΜΑΙ να συμμετέχω.Από τα σκ@@@ αρνούμαι να διαλέξω αυτό που μυρίζει λιγότερο.

 

Διότι αν υπήρχε ο εξοστρακισμός=εξορία, πόσοι από τους πολιτικούς που φημολογείται η ανάμιξή τους σε σκάνδαλα θα συνέχιζαν να υπάρχουν?Πώς μου δίνεται εμένα η ευκαιρία να τους κόψω τα χέρια από τα Δημόσια Ταμεία?Μή ψηφίζοντάς τους κάθε 4 χρόνια?Αυτά είναι για τους ευκολόπιστους....

 

Ο μόνος λογικός κ αποτελεσματικός τρόπος αντίδρασης που αναγνωρίζω λοιπόν,είναι να χρησιμοποιήσω τον τρόπο τους:όπως απαξιώνουν αυτοί το πολίτευμα,αγοράζοντας ψήφους με ανταλλαγή σε χάρες,έτσι κ εγώ απαξιώνω το πολίτευμα μή ασκώντας τα καθήκοντά μου.Όταν η αποχή φτάσει το 70%-γιατί έρχεται κ αυτή η μέρα-κ οι κυβερνήσεις αλλάζουν κάθε 2 μήνες-σε περίπτωση μή αυτοδυναμίας-τότε θα φανεί η επιτακτική ανάγκη να αναθεωρηθεί ο τρόπος σκέψης μας.

 

Όσο οι συμπολίτες μας διαιωνίζουν την κατάσταση ψήφος-ρουσφέτι,μου δένουν τα χέρια εμένα κ πολλών άλλων να μην συμμετέχω στα κοινά=να μην προσπαθώ να υπερασπιστώ τα συλλογικά συμφέροντα.Κ τα λέω συλλογικά,γιατί πλέον αυτού του είδους οι πολίτες είναι η πλειοψηφία....Άρα όταν ψηφίζω,ουσιαστικά συμμετέχω στην προστασία των συμφερόντων των συμπολιτών μου που σκάβουν το λάκο μου υποσκελίζοντας τα συλλογικά συμφέροντα προς όφελος των ατομικών τους.Εκτός κ αν ως ''συλλογικό συμφέρον'' σήμερα νοείται να νοιάζομαι να μπει το κάθε βλήμα στο Δημόσιο ή να κάνει μπίζνες ο κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας......

 

Οπότε η αποχή μου ΕΙΝΑΙ πολιτική πράξη,προς υπεράσπιση των συμφερόντων της μειοψηφίας (των φρενοβλαβών που λέγαμε),που ακόμα πιστεύουν ότι με την υπάρχουσα διαδικασία έχουν τη δύναμη να αλλάξουν τα πράγματα.....

 

Με την υπάρχουσα διαδικασία λοιπόν,το μόνο αποτελεσματικό που μπορώ να κάνω αν δεχθώ να ψηφίσω,είναι να προσπαθήσω κ εγώ να σώσω το τομάρι μου,ψάχνοντας πλειοδότη,γιατί ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ....γι' αυτό κ δεν την ασκώ.....

 

Όσο για τον κατμαν.....στ' αλήθεια θα είχε πλάκα,αλλά πίστεψέ με δεν έχω φτάσει σε αυτό το βαθμό απαξίωσης κ σχιζοφρένειας.........:D

Link to comment
Share on other sites

μας έχουν κάνει τόση πλύση εγκεφάλου ότι το συστημα θ'αλλάξει με τη συμμετοχή στους θεσμούς του, ωστε έτσι να επιτυγχάνεται η διαιώνιση του.

 

τι πιστεύεται δηλαδή, ότι αυριο μεθαύριο με ενισχυμένα τα μικρά κομματα και χωρις αυτοδυναμία, τι θα κάνουν αυτά?

 

εδώ, στη χώρα που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα, το "αγωνιστικό" κκε έκανε κυβέρνηση με τον μητσοτάκη

 

λέτε ο συριζας να μην τσονάρει στο πασοκ? οι οικολόγοι? ο λάος στη νδ?

 

αυτά ειναι μιλημένα, οι αλλαγές γίνονται στους δρόμους, όσοι πιστεύεται ότι με την ψήφο σας θα το αλλάξετε, το συστημα δεν ανησυχεί

 

τωρα βέβαια, αν πιστεύεται οτι η ψήφος σας ειναι ισχυρή, δεν πειράζει και γω νομίζω ότι ειμαι προφήτης, δεν ειναι τίποτα, με φαρμακευτική αγωγή όλα ξεπερνιούνται

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε πώς το βλέπω εγώ με μικρή (πραγματικά μικρή) δόση χιούμορ. Το να συμμετέχεις ως πολίτης σε μία οργανωμένη κοινωνία (βλ. κράτη Δυτικής Ευρώπης) είναι ... σχεδόν βαρετό. Διότι όλα είναι προσχεδιασμένα, λειτουργούν οι νόμοι, οι θεσμοί, το κράτος. Στην ακραία περίπτωση που κάτι δεν λειτουργεί, παίρνεις ένα τηλέφωνο, στέλνεις ένα e-mail, και .. ω του θαύματος, αποκαθίσταται αμέσως η τάξη και ο νόμος.

 

Εδώ (στην Ελλάδα) σε θέλω κάβουρα, να περπατείς στα κάρβουνα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα βέβαια, αν πιστεύεται οτι η ψήφος σας ειναι ισχυρή, δεν πειράζει και γω νομίζω ότι ειμαι προφήτης, δεν ειναι τίποτα, με φαρμακευτική αγωγή όλα ξεπερνιούνται

 

Ο τρισμέγιστος τα είπε ΤΟΣΟ απλά κ περιεκτικά,γι' αυτό κ τον αναγνωρίζω ως μεγάλο καλλιτέχνη.Κ εγώ κάθομαι κ σπάω το μυαλό μου να τα πώ αναλυτικά έτσι ώστε να γίνω αντιληπτός.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με φόβο να συνεχίσω να κινδυνολογώ, αν ρίξουμε μια ματιά στην ελληνική και στην παγκόσμια ιστορία, στις εποχές απαξίωσης των θεσμών (γιατί αυτές διανύουμε, μας αρέσει ή όχι), μήπως αντιλαμβάνεστε ποιό είναι το επόμενο βήμα? Έτσι, ρωτάω.....

Δεν έχω λύση για το πρόβλημα, γιατί αλλιώς θα έβαζα κι εγώ υποψηφιότητα μπας και γίνω η πρώτη γυναίκα πρωθυπουργός της Ελλάδος. Το μόνο που, πραγματικά, βλέπω καθαρά (και από τις πρόσφατες θεϊκές αναλύσεις στα κανάλια), είναι πως η αποχή του 50+, απλώς τους προβλημάτισε για όσο κρατάν 2 εκπομπές και μετά φαγώθηκαν για το αν ήταν νίκη του ενός ή ήττα του άλλου! Άρα αδιέξοδο...

Πλασματικά μεγάλα ποσοστά (γιατί αυτά καταγράφει η ιστορία), και τα περί αντίδρασης..... Οπότε πάλι καταλήγουμε να επιλέγει ο καθένας από εμάς αυτό που κατά την άποψή του είναι το μη χείρον.....

Εγώ θα συνεχίσω να δηλώνω φρενοβλαβής και ας είναι απο φόβο, βλακεία ή άποψη.....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανεβαίνει η πίεσή σας άδικα, είναι γνωστό ότι οι πολιτικοί είναι συνώνυμο της λέξης διαφθοράς. Ή μαλλον καλύτερα η λέξη διαφθορά δημιουργήθηκε από τότε που εμφανίστηκε η πολιτική. Εμένα προσωπικά δεν μπορούν νε με κοροϊδέψουνε, γιατί μόνο που τους ακούω υποτιμούν την νοϋμοσύνη μου. Είναι γεγονός ότι οι πολιτικοί για μένα είναι γελοίοι. Δεν έχω ξαναδεί τόσο λιγούρηδες στην ζωή μου. Διαφθορά και μόνο διαφθορά. Βρωμιά, σαπίλα μέχρι αηδίας.

 

Δεν πρόκειται να πάρουν φήφο από εμένα μέχρι να πεθάνω. Η για να ψηφίσω να μπουν μερικοί φυλακή για τα εγκλήματα που έχουν κάνουν και τότε αφού έχει καθαρίσει ο τόπος ευχαρίστως να ψηφίσω. Αφού δεν έχουν τσίπα ούτε να παραιτηθούν τότε να τους βάλουν φυλακή να καθαρίσει ο τόπος.

 

Όχι να βγαίνουν τα καρναβάλια οι δημοσιογραφάκοι της πλάκας και να κάνουν πλύση εγκεφάλου...Αν ξερνούσα από την αηδία του συστήματος, πολιτικών και δημοσιογράφων η Γαία δεν θα υπήρχε άλλο σαν πλανήτης. Τι σύγκρουση με αστεροειδής και πράσινα άλογα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.