Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

5 minutes ago, ikalog said:

Το πρωτο λογικα ειναι ο αριθμος μητρωου ΤΕΕ και ο δεύτερος ο α/α?

Το πρώτο είναι ο αριθμός μητρώου ΤΕΕ και το δεύτερο είναι ο αριθμός πάνω αριστερά (ακριβώς πάνω από τον αριθμό πρωτοκόλλου) που γράφει η άδεια άσκησης επαγγέλματός σου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Το πρώτο είναι ο αριθμός μητρώου ΤΕΕ και το δεύτερο είναι ο αριθμός πάνω αριστερά (ακριβώς πάνω από τον αριθμό πρωτοκόλλου) που γράφει η άδεια άσκησης επαγγέλματός σου. 

Σας ευχαριστώ. Αυτο πιστευα κι εγω απλα ηθελα επιβεβαίωση.

 

17 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Λογικά θα πρέπει να λάβεις ξεχωριστές βεβαιώσεις : μια για ΤΣΜΕΔΕ (μέσω του etsmede) που καλύπτει μέχρι το τέλος του 2016 και μια από eEFKA, που καλύπτει από 01.01.2017 μέχρι σήμερα. Τουλάχιστον εγώ, αυτό έκανα. 

Ο ΕΦΚΑ δεν μου έδωσε για προ του 2017.

 

Πού στέλνουμε e-mail για τη βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ?Εστειλα στις εισφορες αλλα δεν μου εχουν απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ikalog said:

Πού στέλνουμε e-mail για τη βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ?Εστειλα στις εισφορες αλλα δεν μου εχουν απαντησει...

Δεν στέλνουμε. Οσοι εξ ημών είχαμε κωδικούς και μεριμνήσαμε εγκαίρως αρχές του χρόνου, να εκδώσουμε βεβαιώσεις, τις λάβαμε. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ, οπότε και δεν γνωρίζω κάποιον άλλο τρόπο. Αυτή τη στιγμή πάντως, το σύστημα είναι εκτός. 

Κάποιος άλλος συνάδελφος ενδεχομένως να σας κατατοπίσει περισσότερο. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην προκήρυξη σελ 137 αναφέρεται ότι

Α. Όταν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για τους μισθωτούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες:
(1) Όταν δεν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία
• Άδεια άσκησης επαγγέλματος και
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.

Δοκίμασα στον e-efka στην επιλογή βεβαίωσης για ΑΣΕΠ και αναφέρει ότι δεν προκύπτει ασφαλιστική ιστορία για τον τρέχοντα ΑΜΑ. Το site του ΤΣΜΕΔΕ όντως έχει "κρεμάσει" και δεν αφήνει να κάνεις είσοδο ακόμη και με τους παλιούς κωδικούς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pavlos33 said:

Δοκίμασα στον e-efka στην επιλογή βεβαίωσης για ΑΣΕΠ και αναφέρει ότι δεν προκύπτει ασφαλιστική ιστορία για τον τρέχοντα ΑΜΑ

Θα κλείσεις ηλεκτρονικό ραντεβού (μέσω  e-EFKA) και θα πας από κοντά για την έκδοση.

Για ΤΣΜΕΔΕ, καλό κουράγιο.

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Το πρώτο είναι ο αριθμός μητρώου ΤΕΕ και το δεύτερο είναι ο αριθμός πάνω αριστερά (ακριβώς πάνω από τον αριθμό πρωτοκόλλου) που γράφει η άδεια άσκησης επαγγέλματός σου. 

Είναι σίγουρα έτσι; Ζητάει αριθμό μητρώου άδειας και οχι μητρώου μέλους ΤΕΕ(προφανώς ο αριθμός πρωτ. της άδειας είναι ο αριθμός μητρώου άδειας). Ο αριθμός άδειας είναι έτσι όπως το περιγράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Το "προφανώς" από πού προκύπτει; Είναι άλλο πράγμα το μητρώο και άλλο το πρωτόκολλο...

Συνεπώς, ο αριθμός με τον οποίο είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα του ΤΕΕ, δεν απαιτείται κάπου στην αίτηση (δεν ζητείται κάπου αλλού) και τους καλύπτει ο αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας; 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Το "προφανώς" από πού προκύπτει; Είναι άλλο πράγμα το μητρώο και άλλο το πρωτόκολλο...

Συνεπώς, ο αριθμός με τον οποίο είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα του ΤΕΕ, δεν απαιτείται κάπου και τους καλύπτει ο αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας; 

Καμία διαφωνία! Θα επικοινωνήσω με ΑΣΕΠ αύριο για να το αποσαφηνίσουμε και να είμαστε σίγουροι. Το σημαντικό είναι να υπάρχει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αυτήν ελέγχει ο αξιολογητής) στα αρχεία.

Επιπλέον για τα προηγούμενα ερωτήματα σχετικά με τις βεβαιώσεις εμπειρίας, εγώ τις πήρα όλες μέσω e-efka από τη σελίδα του εφκα όπως είπα πιο πάνω. Καμία επαφή με ΤΣΜΕΔΕ για την περίοδο 2009-2014 που είχα. 

Edited by Tasosthe1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

Θα επικοινωνήσω με ΑΣΕΠ αύριο για να το αποσαφηνίσουμε. Το σημαντικό είναι να υπάρχει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αυτήν ελέγχει ο αξιολογητής) στα αρχεία.

Ναι, το καλύτερο είναι σίγουρα αυτό που λέτε.

 

2 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

Επιπλέον για τα προηγούμενα ερωτήματα σχετικά με τις βεβαιώσεις εμπειρίας, εγώ τις πήρα όλες μέσω e-efka από τη σελίδα του εφκα όπως είπα πιο πάνω. Καμία επαφή με ΤΣΜΕΔΕ για την περίοδο 2009-2014 που είχα. 

Σε εμένα αντίθετα, αρνήθηκαν οποιαδήποτε βεβαίωση που να αφορά σε πρώην άλλα ταμεία. Είναι υποκατάστημα του Δυτικού τομέα Αθηνών.

Αναφορικά με τις οδηγίες που γράφετε για την έκδοση, ακολούθησα ακριβώς αυτή τη διαδικασία και με κάλεσαν μετά από δεκαπέντε ημέρες, για να δηλώσουν αναρμόδιοι για τη συνολική διεκπεραίωση του αιτήματος, αναφέροντας δε ότι δεν βλέπουν καν στο σύστημα πού ήμουν (ούτε και μπορούσαν να διαβιβάζουν τέτοιο αίτημα προς το π.  ΤΣΜΕΔΕ). Αφού λοιπόν κοντέψαμε να σκοτωθούμε και με έκαναν μπαλάκι στην Παλαιών Πατρών Γερμανού, τελικώς δέχτηκαν (αφού απείλησα με καταγγελία στο Σώμα Ελεγκτών - Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης) να εκδώσουν μόνο για την περίοδο από 1.1.2017 και έπειτα.

Όλα αυτά σας τα αναφέρω, προκειμένου να καταλάβετε ότι παρόλη την υποχρέωση που έχουν όλα τα υποκαταστήματα να ακολουθούν την ίδια διαδικασία, αυτό δεν συμβαίνει πάντα (και παντού).

Άλλωστε έχει αναφερθεί σε παλαιότερες αναρτήσεις αυτή η ανακολουθία που παρουσιάζεται στα κατά τόπους υποκαταστήματα ανά την Ελλάδα.

ΥΓ Αρχές του 2022 συνέβησαν όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις εδώ https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy μπαίνεις στην εφαρμογή με taxisnet/κωδικούς και υποβάλλεις αίτημα (χωρίς ραντεβού) για έκδοση βεβαίωσης ΑΣΕΠ. Βέβαια πρέπει να επιλέξεις σωστά το σημείο εφκα που ανήκεις, αυτοί μεσολαβούν και είτε εκδίδουν οι ίδιοι την βεβαίωση είτε στη προωθούν από το τεως τσμεδε/εταα.

Edited by Tasosthe1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.