Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτοβουλία Μηχανικών για παράταση κατάθεσης δικαιολογητικών για Ν.4178/2013


Didonis

Recommended Posts

ας έβγαιναν να πουν ότι δεν θα δοθεί άλλη παράταση 15 μέρες πριν και να κανονίζαμε την πορεία μας. Τώρα με μισόλογα από εδώ και από εκεί, φημολογούμενα mail κ.ο.κ τι περιμένουν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

violator αυτό λέω και εγώ. Εάν είναι να μη δοθεί άλλη παράταση βγαίνεις 15 ημέρες νωρίτερα και ενημερώνεις ότι δε θα δοθεί άλλη παράταση οπότε φροντίστε να ολοκληρώσετε τις υποθέσεις (όχι ότι έχουν κάποια υποχρέωση να το κάνουν απλά από τη στιγμή που έχουν δοθεί τόσες παρατάσεις καλό είναι να ενημερώσουν ότι είναι η τελευταία για όσους έχουν εκκρεμότητες ). Εδώ είναι τελευταία ημέρα και ακόμη δε γνωρίζει κανείς τι θα γίνει παρά μόνο φήμες από τα περιφερειακά τμήματα και ούτε καν από το επίσημο κεντρικό ΤΕΕ. Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε το ΤΕΕ να μας ενημερώσει εάν γνωρίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως φθινόπωρο του 20 είχαν πει οτι δε θα δώσουν παράταση, τελικά έδωσαν με την "απειλή" ότι όποιος δεν τα ανεβάσει θα του κλειδώσει το ΤΕΕ τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Occultist said:

Δεν χρειάζονται νέες δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις από τον ιδιοκτήτη για αυτό;

Σίγουρα θα χρειάζονται, και επαναπροσδιορισμός προστίμου και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά όταν πελάτης που περιμένεις σου φέρνει έγγραφα που έπρεπε να είχε φέρει από χρόνια και με νέα στοιχεία που φανερώνουν μικρότερη παλαιότητα, τότε δεν έχεις επιλογή. αυτό έκανα εγώ, για να τα εξετάσω και να κανω διορθώσεις θέλω χρόνο

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, GriGaS said:

Νομίζω πως φθινόπωρο του 20 είχαν πει οτι δε θα δώσουν παράταση, τελικά έδωσαν με την "απειλή" ότι όποιος δεν τα ανεβάσει θα του κλειδώσει το ΤΕΕ τον λογαριασμό.

νομίζω αυτά ήταν όλα προφορικά και ούτως ή άλλως για τις νεότερες από αυτές η ημερομηνία λήξης είναι 8/5 και 8/8. Ας τα βάλουν όλα μαζί.

"

Παράθεση

 

Οι προθεσμίες (άρθρο 216 του ν.4782/2021)

Οι νέες προθεσμίες, για την ολοκλήρωση των υπαγωγών αυθαιρέτων έχουν νομοθετηθεί με το άρθρο 216 του ν.4782/2021 και έχουν ως εξής:

Παρατάσεις δικαιολογητικών υπαγωγής στη νομοθεσία για την αυθαίρετη δόμηση (Άρθρο 216)

Οι προθεσμίες της παρ. 11 του άρθρου 51 του ν. 4643/2019 (Α’ 193), παρατείνονται από τότε που είχαν λήξει και η παρ. 11 διαμορφώνεται ως εξής:

«11. Για τις περιπτώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/2013 (Α’ 174), περί αυθαίρετης δόμησης, οι οποίες δεν μεταφέρονται στον ν. 4495/2017 (Α’ 167) και τις περιπτώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/2011 (Α’ 209) περί περιβαλλοντικής αδειοδότησης έργων και αυθαιρέτων, που έχουν μεταφερθεί στον ν. 4178/2013, ο μηχανικός υποχρεούται να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών μέχρι:

α) 8.2.2022 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 (Α’ 209) στον ν. 4178/2013 (Α’ 174) ή εξόφλησης του παραβόλου έως την 31η Δεκεμβρίου 2013,

β) 8.2.2022 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 στον ν. 4178/2013 ή εξόφλησης του παραβόλου από 1.1.2014 έως 31.12.2014,

γ) 8.2.2022 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 στον ν. 4178/2013 ή εξόφλησης του παραβόλου από 1.1.2015 έως 31.12.2015,

δ) 8.5.2022 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 στον ν. 4178/2013 ή εξόφλησης του παραβόλου από 1.1.2016 έως 31.12.2016,

ε) 8.8.2022 για δηλώσεις με ημερομηνία μεταφοράς από τον ν. 4014/2011 στον ν. 4178/2013 ή εξόφλησης του παραβόλου από 1.1.2017 έως 3.11.2017.».

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι δε διαφωνούμε κάπου... Αυτό που ήθελα να δείξω είναι πως ακόμα και όταν έλεγαν ότι δε θα δώσουν ή το έπαιζαν "σκληροί" τελικά την έδιναν. Απλά για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω θέλουν να μας σπάσουν τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, GriGaS said:

Νομίζω πως φθινόπωρο του 20 είχαν πει οτι δε θα δώσουν παράταση, τελικά έδωσαν με την "απειλή" ότι όποιος δεν τα ανεβάσει θα του κλειδώσει το ΤΕΕ τον λογαριασμό.

☺️ ☺️Με αυτή την απειλή είχα μείνει και δεν τολμούσα να διορθώσω οριστική δήλωση του 4178/13 κατηγ. 5!!!! Είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι νέες προθεσμίες αφορούσαν τις υπόλοιπες κατηγορίες γιατί το 2020 είχε γίνει αυστηρός διαχωρισμός στην υποβολή δικαιολογητικών  κατηγορίας 5,  με τον Ν. 4178/13. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαινε διαβάζοντας το νόμο.  

Είμαστε εδώ που είμαστε κυρίως,  λόγω των απειλών απο το ΥΠΕΚΑ με κατεδαφίσεις των αυθαιρέτων και των προθεσμιών  ανα δίμηνο, εάν θυμάστε με το Ν.4014. Όλοι πανικόβλητοι έτρεχαν να το δηλώσουν το ακίνητο αρων αρων μην τυχόν και τους κατεδαφίσουν το κτίριο καθώς ήταν η μοναδική ευκαιρία να νομιμοποιήσουν τα πάντα. Και μες στην κρίση! 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Όσον αφορά την καταληκτική προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για τις περιπτώσεις υπαγωγής στον Ν. 4178/2013 που λήγει στις 8.2.2022, προωθείται από το ΥΠΕΝ σε συνεργασία με το ΤΕΕ να δοθεί λόγω της πανδημίας μία επιπλέον παράταση έως 31.12.2022.

Με εκτίμηση
Ευάγγελος Ν. Χρηστάκης
Πρόεδρος ΤΕΕ Ν. Άρτας

https://arta2day.gr/παράταση-προθεσμιών-βεβαίωσης-μεταβ/

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το τελευταίο λίνκ που βάζεις πάλι είναι ΘΑ.

Γράφει

<<<

Όσον αφορά την καταληκτική προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για τις περιπτώσεις υπαγωγής στον Ν. 4178/2013 που λήγει στις 8.2.2022, προωθείται από το ΥΠΕΝ σε συνεργασία με το ΤΕΕ να δοθεί λόγω της πανδημίας μία επιπλέον παράταση έως 31.12.2022.

>>>

οπότε ακόμα πραγματική ανακοίνωση ή απόφαση δεν υπάρχει και σήμερα είναι 08/02

Εγώ θα συνεχίζω να συνιστώ σε όλους μας να προβάλουμε όσο μπορούμε ακόμα το να στέλνουμε το εμαιλ έως ότου βγει απόφαση και όχι μόνο το θα και μας είπαν.

Κι αυτό διότι είναι μεν θετικό το γεγονός αλλά απο την άλλη μας παρασέρνει να περιμένουμε να πέσει το μήλο απο την μηλιά ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.