Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

βρε ζάβι, πού μίλησα εγώ για επίπεδο σπουδών και μου την πέσατε όλοι? Εγώ είπα: αφήστε τα μάστερ και τα ντιζάστερ γιατί εδώ μας βάζουν στον ίδιο κουβά με τους ταξιτζήδες και τους μεσίτες.

 

ακόμη κι ο fraafr είχε τη μύγα από το άλλο θρεντ και μυγιάστηκε και νόμιζε ότι εγώ αμφισβητώ το πτυχίο του. Εγώ εννοούσα, το ποιός είναι μηχανικός είναι λυμένο σε όλη την ευρώπη. Να δούμε καλύτερα το πώς θα πληρωνόμαστε, που πάνε να τα κάνουν άνω κάτω όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Διαβάζω μέσα στο forum συναδέλφους Τ.Ε να αποκαλούν το ΤΕΕ συντεχνία, τσοπάνη κ.α. μήπως όμως συνάδελφοι αυτό που τελικά ζητάτε είναι να μπείτε και σεις στο μαντρί που υποτίθεται ότι είμαστε οι υπόλοιποι?

 

Ναι,θέλουν.Κ γιατί να μην θέλουν?

 

1.Συνάδελφε σε λίγο καιρό με τα ιδιωτικά κολλέγια οι ΑΤΕΙ θα βρεθούν με λιγότερα δικαιώματα από αυτούς των κολλεγίων.Αυτό είναι δίκαιο κατά τη γνώμη σου?

 

2.Το γνωστικό επίπεδο μπορεί να είναι ανώτερο ή κατώτερο μεταξύ ΑΕΙ κ ΤΕΙ,όμως από τη δική μου πλευρά το σύστημα ΔΕΝ δούλεψε σε μένα.Παράτησα τη σχολή από το 2ο έτος γιατί δεν είχε νόημα να παρακολουθώ κ να κόβομαι.Ξεκίνησα δουλειά σε εργοτάξιο κ πήγαινα φροντιστήρια την τελευταία εβδομάδα πριν την εξεταστική.Μέσα σε 5 χρόνια κέρδισα πολύ περισσότερα από ένα φοιτητή.Κ τα μαθήματα τα έμαθα καλά μέσω φροντιστηρίου κ την εμπειρία πήρα από μεγάλα έργα.Κ μετά το δίπλωμα εργάστηκα σε ακόμα μεγαλύτερα έργα γιατί είδαν ότι δεν είμαι ακόμα ένα γκαβό τσογλάνι με χαρτί.Τί είδους επίπεδο σπουδών πήρα εγώ?Πώς επιβραβεύτηκα για την ''παρακολούθηση'' των μαθημάτων τα πρώτα έτη?Μήπως είμαι απλά άλλος ένα ΕΜΠειροτέχνης εργοταξιακός μαμίκος με μεγάλη ικανότητα να περνάει μαθήματα επειδή τα σκάει στο φροντιστήριο?Το γνωστικό μου επίπεδο τί είναι,πέρα από ένα μορφωμένο εργοδηγό-μηχανικό-τομεάρχη-εργοταξιάρχη που ξέρει ΚΑΙ να λύνει ασκήσεις?:lol: Κ όμως,οι Κρατικοί φορείς με πιστοποιούν....Πόσο τεράστια διαφορά έχω από μία σειρούλα μου ΤΕΙτζή που είμασταν μαζί κ κάναμε τα ίδια ακριβώς πράγματα?Μόνο που αυτός,δεν έχει τη δύναμη να ανελιχθεί,γιατί ΔΕΝ τον πιστοποιούν....

 

3.Συμφωνώ μαζί σου στο ότι αυτό που κάνει ο πρύτανης υποβαθμίζει ουσιαστικά το δίπλωμά μας.

 

@howard_roark:Δεν σου την έπεσα φίλε,εξ' άλλου ξέρεις πολύ καλά πως είσαι πολύ συμπαθής σε μένα....;)

Κοίτα,επειδή έχεις κ τις εικόνες του εξωτερικού,μην μπερδεύεις το ρόλο των Υπουργείων Παιδείας του εξωτερικου με αυτόν του Ελληνικού Υπουργείου.Το σκοπό του τον είπα ποιός είναι.Κ δεν γίνεται επίτηδες έτσι....είναι για να μαζέψει τα ασυμάζευτα....

Link to comment
Share on other sites

Οσο εμεις ασχολούμαστε με τα μάστερ κτλ, κοιτάχτε εδώ τι γίνεται http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=4466841

 

 

 

Έτσι ακριβώς φίλε μου. Υπάρχουν ήδη δικαστικές αποφάσεις και από Ελληνικά δικαστήρια (πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης) που δικαιώνουν τα κολέγια όχι μόνο σε επαγγελματικό επίπεδο αλλά και σε ακαδημαϊκό. Και καθώς πλέον τα πράγματα εξελίσσονται ραγδαία και πιθανόν μη αναστρέψιμα ο "παναγιότατος" και η συμμορία του αντί να ξυπνήσουν και να δουν την ζοφερή πραγματικότητα ασχολούνται με ανοησίες όπως με το πως θα προσβάλλουν στο δικαστήριο το οργανόγραμμα του Χ Δήμου, γιατί στην Υ Νομαρχία έγινε προϊστάμενος μηχανικός ΤΕ με 25 χρόνια προϋπηρεσία και όχι διπλωματούχος με 25 μέρες προϋπηρεσία, πως θα μπλοκάρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ, πως θα συκοφαντήσουν τα ΤΕΙ, πως θα απαγορέψουν στους μηχανικούς ΤΕ να καταλαμβάνουν θέσεις ευθύνης και πάει λέγοντας. Την ίδια στιγμή βέβαια, οι απόφοιτοι των κολεγίων θα αναγνωρίζονται ως κλάδος ΠΕ (πανεπιστημιακός) με πλήρη δικαιώματα.

 

Θα σου πω όμως κάτι. Οι θέσεις τους ακόμα δεν κινδυνεύουν από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Διότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ή κολέγια, τα πρώτα χρόνια θα βγάζουν κυρίως ειδικότητες όπως "διοίκηση επιχειρήσεων", "πληροφορική" και άλλα συναφή. Έτσι δεν ασχολούνται τόσο με τα κολέγια όσο με τα ΤΕΙ επειδή εμάς φοβούνται. Το ΤΕΕ έχει παγώσει επί 3 χρόνια το Π.Δ. για τα επ. δικαιώματα των αποφοίτων μηχανικών δομικών έργων και έργων υποδομής των ΤΕΙ. Απέδειξε διαχρονικά ότι έχει τη δύναμη να μπλοκάρει την έκδοση των επ. δικαιωμάτων των ΤΕΙ επί 25 ολόκληρα χρόνια. Ξανά, επί 25 ολόκληρα χρόνια. Θα κάνουν άραγε το ίδιο για τα Π.Δ. των κολεγίων ? Προφανώς και όχι. Και ακριβώς αυτή η υποκριτική και αισχρή στάση του ΤΕΕ δημιουργεί μεγάλη οργή σε όλους εμάς , διότι το ΤΕΕ θέλει να μας βάλει πιο κάτω και από τα κολέγια. Αυτό επιδιώκει και αυτό το συμφέρει. Εξήγησα παραπάνω γιατί και μην αμφιβάλλεται καθόλου. Η καούρα του ΤΕΕ σε ότι αφορά την τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι πως θα "καταστρέψει" τα ΤΕΙ και τους αποφοίτους τους, ούτε τα κολέγια το ενδιαφέρουν ούτε τα ιδ. πανεπιστήμια. Εμείς που έχουμε βιώσει επί χρόνια το εμπάργκο που έχει επιβάλει το ΤΕΕ ξέρουμε πολύ καλά τη δύναμή του να παρεμβαίνει. Για να δούμε τώρα πόσο θα παρέμβει σε ότι αφορά τα κολέγια. Εγώ βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι το Π.Δ. για τα κολέγια θα εκδοθεί πριν τα Π.Δ. των δομικών έργων ΤΕΙ που περιμένουν 3 χρόνια.

 

 

edit : zavi είδα μετά τη δημοσίευσή του. Ακριβώς το θέμα "1" που θέτεις είναι ο μεγάλος κίνδυνος. Τα ΤΕΙ , Ελληνικά Ιδρύματα με 4 έτη σπουδών, θα βρεθούν σε δυσμενέστερη μοίρα από τα κολέγια. Τα υπόλοιπα παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά υπάρχουν και χειρότερα οι διπλωματούχοι μηχανικοί των νέων ειδικοτήτων (με πενταετής σπουδές και προγραμμα σπουδών και μέλη ΔΕΠ που δεν επιδέχονται αντικειμενικά αμφισβήτηση για το επίπεδο σπουδών)

δεν έχουμε καν δικαιώματα (προφανώς χειρότερα από ΤΕΙ δηλαδή) γιατί αντιδρούν οι "συνάδελφοι" μας στο ΤΕΕ

Το ΤΕΕ θα μπλόκαρε πριφανώς τα επ.δικαιώματα των κολεγίων ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ οπότε προφανώς δεν είναι τόσο παντοδύναμο όσο πιστεύετε. Τωρα τρέχουν τουλάχιστον να βάλουν εξετάσεις για όλους αφού είναι η τελευταία γραμμή άμυνας

 

Βγήκαμε πάλι εκτός θέματος όμως και επαναλαμβάνουμε τα ίδια συνέχεια

 

Να θυμίσω οτι το Meng είναι το "προπτυχιακό" μάστερ μήν το μπερδεύετε με το MSc

Link to comment
Share on other sites

@CHOUTOS

Καταρχήν όταν μιλάει κανείς λογικά και ήρεμα, όπως εσύ, δεν τον παίρνει κανένας ΤΕ από τα μούτρα. Όταν προσβάλλει κανείς τον άλλο υπάρχει πρόβλημα.

Όσον αφορά το ΤΕΕ , ειλικρινά δε θέλω να εγγραφώ. Προτιμώ να γίνει η ΕΕΤΕΜ επιμελητήριο για τους Μηχανικούς ΤΕ. Αν κάποιοι συνάδελφοι έχουν ζητήσει την εγγραφή τους εκεί, είναι γιατί σήμερα είναι ο μόνος τρόπος να αποκτήσουν ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα τους.

Για το επίπεδο σπουδών, τις αξιώσεις για επ. δικαιώματα δεν μπορείς να κρίνεις εσύ. Ούτε κ εγώ φυσικά. Υπάρχουν όργανα του κράτους για αυτό. Το ΣΑΤΕ συστάθηκε ακριβώς για αυτό το σκοπό και όμως το ΤΕΕ κατάφερε να το ακυρώσει στην πράξη. Άρα αποδυκνείεται δυνάστης για τους Μηχανικούς ΤΕ. Για αυτό και είμαστε εντελώς αρνητικοί απέναντι του.

 

Γενικότερα υπάρχει θέμα πληροφόρησης. Το ξέρεις πως οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο εξωτερικό απολαμβάνουν πλήρη ελευθερία στην άσκηση του επαγγέλματος τους; Μόνο στην Ελλάδα δεν μπορούμε. Το ξέρεις πως πτυχιούχοι ΤΕΙ εξωτερικού δεν έχουν κανένα περιορισμό στο επάγγελμα τους στην Ελλάδα επειδή η ΕΕ δεν σηκώνει δυνάστες;

 

 

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας όλα αυτά είναι ένας ελληνικός αχταρμάς που πηγάζει από την άρνηση εκσυγχρονισμού του νομικού πλαισίου. Ο τεχνικός κόσμος στην Ελλάδα βασίζεται σε ΒΔ του 1930! Σχεδόν έναν αιώνα πριν. Πως να μπούμε στην ευρωπαική πραγματικότητα με τέτοιο απαρχαιομένο σύστημα; Σε άλλο post έθεσα ένα ερώτημα: το Meng των ΗΜΜΥ του ΕΜΠ πως θα επιρρεάσει στο δημόσιο τη μοριοδότηση τους απέναντι στους απόφοιτους πανεπιστημιού πληροφορικής, όταν πρόκειται για την ίδια θέση. Σκέψου το να δεις τι προβλήματα θα δημιουργηθούν αν μοριοδοτειται και τι ντομινο θα γίνουν στο Δημόσιο.

 

Το ECTS Και το αγγλικό σύστημα άσχετα αν το συμπαθούμε ή όχι σιγά σιγά μας επιβάλλεται. Όσο πιο σύντομα προσαρμοστούμε, τόσες λιγότερες συγκρούσεις, παραλογισμούς και δυσαρέσκειες θα υποστούμε.

 

edit @ZaHoYs τελικά τι θα δίνει το ΕΜΠ Msc ή Meng γιατί εχουμε μπερδευτεί μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Γενικότερα υπάρχει θέμα πληροφόρησης. Το ξέρεις πως οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο εξωτερικό απολαμβάνουν πλήρη ελευθερία στην άσκηση του επαγγέλματος τους; Μόνο στην Ελλάδα δεν μπορούμε. Το ξέρεις πως πτυχιούχοι ΤΕΙ εξωτερικού δεν έχουν κανένα περιορισμό στο επάγγελμα τους στην Ελλάδα επειδή η ΕΕ δεν σηκώνει δυνάστες;

 

 

 

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το λύκειο.Λες οτι στο εξωτερικό υπάρχει πλήρη ελευθερία στου απόφοιτους ΤΕΙ.Όταν όμως ένας έχει παλέψει μια ζωή για να βγάλει 19 και να μπει πμ , πως μπορεί να εξισώνεις τα επαγγελματικά του δικαιώματα μ έναν που χει βγάλει 12 και είναι στο δομικών έργων?Άδικο μ ακούγεται ε....

Link to comment
Share on other sites

@christopografow αυτός που έφυγε στο εξωτερικό και γυρισε με 2 πτυχία σε 4,5 χρόνια τι έγραψε στις πανελλήνιες; 22; Μαλλον κανένα 5άρι και όμως στην Ελλάδα αναγνωρίζεται κανονικά η πάλη για το 5αρι αυτό και δουλεύει χωρίς περιορισμούς. Ο απόφοιτος κολέγιου για το μεγαλοπρεπές κουλούρι του σύντομα θα μπορεί και αυτός να απολαμβάνει τα ίδια προνόμια με αυτόν που έγραψε 19. Άρα οι πανελλήνιες έχουν αποσυνδεθεί εκ των πραγμάτων από τα επ. δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

@christopografow αυτός που έφυγε στο εξωτερικό και γυρισε με 2 πτυχία σε 4,5 χρόνια τι έγραψε στις πανελλήνιες; 22; Μαλλον κανένα 5άρι και όμως στην Ελλάδα αναγνωρίζεται κανονικά η πάλη για το 5αρι αυτό και δουλεύει χωρίς περιορισμούς. Ο απόφοιτος κολέγιου για το μεγαλοπρεπές κουλούρι του σύντομα θα μπορεί και αυτός να απολαμβάνει τα ίδια προνόμια με αυτόν που έγραψε 19. Άρα οι πανελλήνιες έχουν αποσυνδεθεί εκ των πραγμάτων από τα επ. δικαιώματα...

 

Καλα δηλαδή θα πάμε στη λογική του διορθώνω το ένα λάθος με ένα άλλο?

Ξεκαθαρίζω οτι είμαι κάθετα υπέρ της αναγνώρισης των επαγ . δικαιμ. των ατει.Όπως κατάλαβες άλλος είναι ο προβληματισμός μ...

Link to comment
Share on other sites

@choutos Το ξέρεις πως οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο εξωτερικό απολαμβάνουν πλήρη ελευθερία στην άσκηση του επαγγέλματος τους; Μόνο στην Ελλάδα δεν μπορούμε

Το ξέρεις πως πτυχιούχοι ΤΕΙ εξωτερικού δεν έχουν κανένα περιορισμό στο επάγγελμα τους στην Ελλάδα επειδή η ΕΕ δεν σηκώνει δυνάστες;

 

Αλήθεια ισχύει κάτι τέτοιο? Και τότε στο εξωτερικό τι επαγγελματικό διαχωρισμό έχουν τα αντίστοιχα ΤΕΙ από τα ΑΕΙ? Ίδια δικαιώματα έχουν?

 

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το λύκειο.Λες οτι στο εξωτερικό υπάρχει πλήρη ελευθερία στου απόφοιτους ΤΕΙ.Όταν όμως ένας έχει παλέψει μια ζωή για να βγάλει 19 και να μπει πμ , πως μπορεί να εξισώνεις τα επαγγελματικά του δικαιώματα μ έναν που χει βγάλει 12 και είναι στο δομικών έργων?Άδικο μ ακούγεται ε....

 

Σ' αυτό συμφωνώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

@christopografow το βλέπεις σε επίπεδο σωστού-λάθους που δεν βγάζεις άκρη. Από τη στιγμή που επιβάλλονται κάποιοι κανόνες πρέπει να ισχύουν για όλους. Αλλιώς δημιουργείς διακρίσεις μεταξύ πολιτών

 

@triumph δεν υπάρχει διαχωρισμός στα επ. δικαιώματα στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ εξωτερικού όπου αυτά υπάρχουν (βλ Γερμανία)

Για το 2 δες παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.