Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Φίλε μου προπάντον ψυχραιμία! Τι να σου απαντήσουμε τώρα; Ξεκίνα και αν κολλήσεις κάπου ρώτα συγκεκριμένα.

 

Την στέγη γιατί την αναφέρεις; θα την κάνεις κεκλιμένη πλάκα;

Το υπόγειο αφού είναι υπερυψωμένο θα βάλεις μηδενισμό των σεισμικών δυνάμεων στην βάση του.

Για το ραντιέ αν έχεις το module πεπερασμένων καλώς! Αν όχι τότε είναι ειδική διαδικασία (προσεγγιστική). Ψάξε στο φόρουμ του προγράμματος ή επικοινώνησε με την εταιρεία.

Άν έχεις συμβόλαιο συντήρησης φρόντισε να ...βαρεθούν ν' ακούν την φωνή σου!! Τουλάχιστον για την πρώτη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι την μονοκλινη την αναφέρω γιατί σκέφτομαι να την κάνω κεκλιμένη πλάκα.

Μάλιστα οπότε μονόδρομος η συνδρομή για το 2010...

Για την ραντιέ έχω βρει άκρη με την προσεγγιστική αλλά μάλλον θα καταλήξω να αγοράζω και το plate Το υπόγειο που είναι υπερυψωμένο το λύνω σαν όροφο απ ότι κατάλαβα... θα ξεκινήσω σιγά σιγά και όπου κολλάω θα θέτω ερωτήματα :) ευχαριστώ Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιθανότατα, ο οπλισμός που αναφέρεις προκύπτει από τις ελάχιστες τιμές που έχεις ορίσει.

 

Στην καρτέλα "κατασκευαστικά στοιχεία" του αρχείου υλικών, στον οπλισμό του ανοίγματος πλακών,

ορίζεις ελάχιστη διάμετρο και ελάχιστη απόσταση.

 

Επιπλέον έχει την χρήσιμη επιλογή, "στρογγύλευση αποστάσεων", όπου για τιμή 5 (π.χ.), τα σίδερα

τοποθετούνται ανά 10, 15, 20.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία επιλογή είναι πράγματι πού χρήσιμη. Το ορίζεις εσύ κατά τη δική σου πρακτική.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

...και η μέγιστη απόσταση που έχω δώσει είναι /20εκ ενώ η στρογγύλευση είναι στο 1εκ.

 

Η απορία μου παραμένει!!

 

Επίσης, αν το ορίσω ανά 5 βρε παιδιά στο Φ8/19 θα μου βγάζει Φ8/15! Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γενναίε μου

Όρισε μεγαλύτερη απόσταση στην καρτέλα κατασκευαστικά στοιχεία και δες τι βγάζει. Επίσης έλεγξε τις ροπές και κάνε μια διαστασιολόγηση με το χέρι (το γνωστό μας "χεράτο")!

 

Μήπως αυτό στο βγάζει μόνο στον ξυλότυπο? Δες λίγο και τις επιλογές στο STRADPLOT

Link to comment
Share on other sites

Λες να υπάρχει στο STRADPLOT επιλογή για αλλαγή του ελάχιστου οπλισμού;;;;

Φαντάζεσαι δηλαδή να βγάζω οπλισμό Φ8/20 και να βγαίνει στο τελικό Φ8/19 λόγω ρυθμίσεων στις επιλογές εκτύπωσης.... άντε θα το κοιτάξω κι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν το ορίσω ανά 5 βρε παιδιά στο Φ8/19 θα μου βγάζει Φ8/15! Ή κάνω λάθος;

Αν πράγματι βγαίνει Φ8/19 (που μπορεί να είναι και ο ελάχιστος οπλισμός λόγω πάχους πλάκας), ανά τι αποστάσεις θα τους όριζες τελικα;

Επίσης έλεγξε τις ροπές και κάνε μια διαστασιολόγηση με το χέρι (το γνωστό μας "χεράτο")! Μήπως αυτό στο βγάζει μόνο στον ξυλότυπο? Δες λίγο και τις επιλογές στο STRADPLOT

Βρε λες;!!! μπρρρρρ....

Link to comment
Share on other sites

Οι συνηθισμένες πλάκες βγαίνουν 17άρες. Ο ελάχιστος όπως και να 'χει καλύπτεται με Φ8/20

 

"• minAs =0.6bd / fyk ,fyk σεMPa , ........................................(18.1)

 

• minAs =0.0015bd ................................................................(18.2)"

 

Από την παράγραφο 18.1.4.1 του κανονισμού...

Έτσι μου 'ρχεται να το βάζω μόνος μου Φ8/20 και να τελειώνω αλλά πάλι δεν μου κάθεται καλά... Τι δήλαδη, έχουμε κοτζάμ πρόγραμμα για οπλίζουμε τελικά με το μάτι/χέρι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.