Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Παιδιά ΣΟΣ!

 

Μια ερώτηση:

 

Γιατί στο τεύχος δεν μου εμφανίζονται οι εικόνες;

 

Έβγαλα τέυχος με BIM Reports και έχω εμφανίσει τα διαγράμματα δοκών και τα σκαριφήματα υποστυλωμάτων. Αφού έκανα κάποια μορφοποίηση του τεύχους, αποθήκευσα και ήρθα την άλλη μέρα να τυπώσω... Και όλες οι εικόνες, εμφανίζονται κενές (με ένα Χ στην γωνία)!!!. Μου το έχει ξανακάνει αν δεν τυπώσω αμέσως το τεύχος...

 

Τι είναι τούτα ρε παιδιά??

Link to comment
Share on other sites

Την τεχνική έκθεση την σώζει στο Χ:\VK\Windows\Strad-b\MELETES.BLD στη μελέτη που θες. Εκεί μέσα είναι οι εικόνες. Αν την σώσεις αλλού τις χάνεις.

Την ανοιγεις μέσα στο folder και στο word με edit-links τις δεσμεύεις στο αρχείο και δεν χάνονται. Κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φάκελο Bimreports υπάρχει το αρχείο output.rtf και όλες οι εικόνες που περιλαμβάνει. Όταν ανοίξεις το αρχείο με Word2007, πήγαινε στο Office button - Prepare - Edit Links to files, επέλεξε όλες τις εικόνες και τσέκαρε το Save picture in document. Λογικά, όπου και να το αποθηκεύεις τώρα, οι εικόνες θα φαίνονται. Διαφορετικά, όταν θα μετακινείς το αρχείο output.rtf θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και με τις εικόνες.

Σε περασμένη έκδοση του Word η επιλογή αυτή βρίσκεται στο Edit.

Link to comment
Share on other sites

Στις πολύ σωστές απαντήσεις των συναδέλφων, έχω να συμπληρώσω ότι σε περίπτωση που προσπαθείς να

τυπώσεις από το folder όπου είναι αποθηκευμένες οι εικόνες, χωρίς αυτές να φαίνονται στο rtf αρχείο του

τεύχους, τότε ενημέρωσε τα links των εικόνων (μέσω του button "update now" του menu "edit").

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε το Strad που με μικρές πινελιές υψηλής λειτουργικότητας και απλότητας δίνει νόημα στη ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς με ποιό τρόπο μπορώ να εισάγω τις αντιδράσεις στήριξης από τη ανάλυση μεταλλικού κτιρίου με ανάλογο πρόγραμμα (οχι το Steel) στους κόμβους κεφαλής υπογείου μπετονένιων υποστυλωμάτων στο Strad για διαστασιολόγηση του υπογείου και της θεμελίωσης.

 

Αν δεν υπάρχει τρόπος, πως θα προτείνατε να γίνει η μελέτη του υπογείου και της θεμελίωσης;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με έχετε τρομοκρατήσει....

Είμαι νέος μηχανικός και νέος χρήστης του Strad και ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου μελέτη σχετικά απλή μεν αλλά με όσα έχω διαβάσει εδώ εκτός ότι έχασα τον μπούσουλα έχω πραγματικά τρομοκρατηθεί... Οπότε η ερώτηση μου είναι λίγο γενική αλλά ελπίζω να με ηρεμήσετε :) έχω διώροφη οικοδομή με μονόκλινη στέγη με Φ/Β πάνελ , υπερυψωμένο ισόγειο στο 1,5 μετρο , υπόγειο και πλάκα ραντιέ για θεμελίωση. Με το strad τι θα πρέπει να προσέξω , που πιθανώς να αντιμετωπίσω πρόβλημα? και γενικά έχω ελπίδες να βγάλω σωστά αποτελέσματα ή να πάω για ψάρεμα?

 

ευχαριστώ

TNXS

τρομοκρατημένος νέος χρήστης Strad)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.