Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Επειδή μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα δεν το έγραψα, το module για τα σχέδια θα διατεθεί σε κάποιους χρήστες για αξιολόγηση και παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου και είπαν ότι θα μου στείλουν το module για το detailing (αν και δεν έχω πληρώσει συνδρομή για το 2010).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επικοινώνησαν μαζί σου; Ενδιαφέρον!

 

Έχω μια απορία με το STRAD! Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

 

Τρέχω χωρικό μοντέλο και μετά κάνω προέλεγχο φορέα. Στον έλεγχο τοπολογίας μου βγάζει το παρακάτω:

"ΣΤΑΘΜΗ 1 ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΚΟΥΣ

1-2-13-14-15-16-V ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΣΥΝΔΕΤΟΥ ΦΟΡΕΑ"

 

Τι μπορεί να συμβαίνει, γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Γιάννη, υποθέτω ότι έχεις κάνει "Ενημέρωση όλων".

Με τον "Λογικό έλεγχο", εντοπίστηκε κάποιο πρόβλημα;

Συνήθως εκεί εντοπίζονται τα προβλήματα στην συνδεσμολογία του μοντέλου.

 

Στην toolbar "Strad views", με το τελευταίο εικονίδιο "Μοντέλο κτηρίου", φαίνεται το γραμμικό μοντέλο

(στην στάθμη που σε ενδιαφέρει).

Εκεί μπορείς να δεις αν οι δοκοί έχουν οριστεί σωστά και αν συνδέονται με τους στύλους που πρέπει.

 

Υπάρχουν και παράμετροι αναγνώρισης συνέχειας δοκών, που ορίζονται στην καρτέλα "Κατασκευαστικά

στοιχεία" (δοκοί) του αρχείου υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες αρίθμηση κόμβων και δεν έκανες ενημέρωση, οπότε δε μπορεί να βρει σε ποιους κόμβους πατάνε οι δοκοί; Τσέκαρε μια-μια τις δοκούς που σου εμφανίζει το πρόβλημα και δες αν οι κόμβοι αρχής και τέλους ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Johny πάρε μία μία τις δοκούς και δες ποιες είναι οι στηρίξεις.

 

 

@Chilon

Δεν ήξερα πως ανήκεις κι εσύ στους "πονεμένους" που έχουν το STRAD!!! Άντε έλα κι εσύ να κλαις μαζί μας, χε,χε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κι εμένα πολλές φορές αυτό. Τσέκαρε με την αλλαγή δοκών ποιους κόμβους συνδέει κάθε μια από τις εν λόγω δοκούς.Αν είναι εντάξει και το πρόβλημά επιμένει δοκίμασε να τις ξαναδώσεις.Αν και μετά απ'αυτα συνεχίσει το πρόβλημα αγνόησέ το. Αυτά μου έχει πει η υποστήριξη. Εγώ γενικά προσέχω πάντα ο κόμβος αρχής να είναι μικρότερο νούμερο από τον κόμβο τέλους και στις συνέχειες των δοκών στο σχεδιασμό να μου τις βγάζει σωστές από μόνος του χωρίς να τις δώσω χειροκίνητα.Τέλος ο καλύτερος έλεγχος είναι στο σχεδιασμό των δοκών.Δες το διάγραμμα των ροπών.Αν είναι ρούκου τελείως σημαίνει ότι κάτι κάπου κάπως έχει δει λάθος.

 

Το STRAD είναι ένας ζωντανός οργανισμός.Αντιδρά σε εξωτερικά ερεθίσματα,έχει συναισθήματα,διάθεση,κτλ....Π.χ. μπόρει μια μέρα να μην έχει όρεξη να 'δει' πλάκες ή να βαρίεται να του βάλεις πυρήνα και να σου βγάζει το λάδι.

Μην του δείξεις ότι είσαι τσαντισμένος.Παρ'το με το καλό, μίλησέ του,πες του "εντάξει,όλοι είμαστε πιεσμένοι αυτη την περίοδο" ή "το ξέρω οτι σε πλήγωσε η κοπέλα σου,αλλά πρέπει μέχρι την τετάρτη να τελείωσω" και τέτοια.

 

Α ρε Βαδαλούκα...Στο Αιγινίτειο θα μας στείλεις

Link to comment
Share on other sites

@Argyce .... χαχαχαχα....

 

ακόμα γελάω!!!

 

και όμως έχεις απόλυτο δίκιο!!

 

Η αλήθεια είναι ότι το "πείραξα" λίγο και ελπίζω (σταυροκοπιέμαι) να μην χρειαστεί να το περάσω όλο από την αρχή (γιατί συνήθως αυτό γίνεται).

 

Για την ακρίβεια, έχω μία έμμεση στήριξη. Σαν καλό παιδί λοιπόν, έβαλα έναν κόμβο και έδωσα την κυρίως δοκό σε δύο κομάτια, ενώ η δευτερεύουσα πατάει πάνω στον κόμβο...

 

Μετά (εδώ είναι το πείραγμα), σκέφτηκα, ότι δεν χρειάζεται να έχω την κύρια δοκό σε δύο τμήματα σε όλες τις στάθμες, παρά μόνο εκεί που έχω την έμμεση στήριξη. Σωστά μέχρι εδώ;

 

Πήγα λοιπόν και έκανα κατάργηση του 2ου τμήματος της δοκού και ένωσα το πρώτο τμήμα με το υποστύλωμα κανονικά (δηλαδή επέκταση δοκού και μετά αλλαγή των στηρίξεων από κόμβο --> στο υποστύλωμα)

 

Μετά (αφού έκανα ενημέρωση όλων, λογικό έλεγχο, REFZ και ένα ευχέλαιο) βγάζει το συγκεκριμένο μήνυμα.

Η συνδεσμολογία στο μοντέλο φαίνεται ΟΚ. Να το αγνοήσω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ελέγξει την συνδεσμολογία μέσω του "μοντέλου κτηρίου" και των ιδιοτήτων των δοκών

(κόμβοι αρχής και τέλους) και είναι όλα σωστά, τότε -κατά την γνώμη μου- μπορείς να συνεχίσεις.

─────────────────────────────────────────────────────

 

Άντε έλα κι εσύ να κλαις μαζί μας, χε,χε!!!

Συνάδελφε και φίλε Αλέξανδρε, έχεις απόλυτο δίκιο.

Όπως έχω επισημάνει στο παρελθόν:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=92004#post92004

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=94545#post94545

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι είμαστε μεγάλη παρέα.:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με απάντηση στο φόρουμ του προγράμματος υπάρχει δοκός η οποία πατάει στα δύο άκρα τοιχώματος (και όντως έχω τέτοια δοκό)...

 

Το V ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΣΥΝΔΕΤΟΥ ΦΟΡΕΑ σημαίνει: ΟΚ ο έλεγχος ασύνδετου φορέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.