Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν το έχω καταλάβει καλά υπέγραψες το 2004 την αγορά η ενοικίαση ενός χώρου ο οποίος όπως φαινόταν στα σχέδια δεν είχε πρόσβαση το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, απλά ο τοίχος ο οποίος τον αποκόπτει από την πρόσβαση δεν είχε ακόμα κατασκευαστεί.

Σήμερα οι γείτονες θα κατασκευάσουν ακριβώς αυτό που λέει το σχέδιο της σύστασης από ότι καταλαβαίνω.

θα πρέπει άμεσα να ανατεθεί η υπόθεση σε μηχανικό και δικηγόρο διότι το κυρίως πρόβλημα είναι στην αγορά, στα σχέδια της σύστασης και όχι στην υφιστάμενη κατάσταση ή στις κατασκευές πρόκειται να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά καταλάβατε. Το θέμα τώρα είναι πως αν βγάζανε Ο.Α όπως κανονικά πρέπει να γίνει , αν δεν κάνω λάθος, θα χρειαζόταν και η δική μου συναίνεση οπότε κάπου θα βρισκόταν μια λύση. Τώρα όμως προχωράνε με ΕΕΔΜΚ που είναι περίεργο επειδή ο τοίχος που πρέπει ν' ανεγερθεί, τα υδραυλικά και τα ηλεκτρικά που θα γίνουν από την αρχή νομίζω πως δεν δικαιολογούν εεδμκ ή είναι οκ ? Την δε συναίνεση την δική μου την στηρίζουν στα συμβόλαια του 2004 ότι δηλαδή γνώριζα και αποδέχθηκα τότε την κατάσταση έστω και αν δεν υπήρχε Ο.Α. οπότε τώρα που ο γείτονας θέλει να μην βγάλει Ο.Α. και να μου δώσει κάποιο διαπραγματευτικό δικαίωμα,  χρησιμοποιεί το συμβόλαιο που υπέγραψα τότε ως συναίνεση για εεδμκ. και αποκλεισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μια απορία μου.

Τελικά θα υπάρχουν δύο κατασκευασμένες Ο.Ι. χωρίς Ο.Α. και η μία θα νομιμοποιείται με εεδμκ ? Ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τίποτα και δεν μπορώ τίποτα να πω για αυτό. Δηλαδή εσύ πήρες κάποια στιγμή σε έναν όροφο μιας πολυκατοικίας μάλλον ένα διαμέρισμα και στην άδεια στον ίδιο όροφο υπήρχαν άλλα δύο. Τότε σύμφωνα με την άδεια στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας εσύ είχες είσοδο και έξοδο και τα διπλανά είχαν κάπως και αυτά την δικιά τους.
Στην πράξη όμως όταν φτιάχτηκαν δεν είχαν φτιαχτεί δύο τα άλλα στον ίδιο όροφο, αλλά από όταν φτιάχτηκε η οικοδομή στον όροφο τα δύο άλλα είχαν γίνει ένα και μάλιστα με την σύσταση που αναγνώρισες και υπέγραψες όταν πήρες το δικό σου στην σύσταση τα δύο άλλα φαινόταν σαν ένα και στην άδεια δεν φαινόταν σαν ένα. Χρόνια μετά ο ιδιοκτήτης που είχε τα άλλα δύο αποφάσισε ξανά να τα κάνει δύο, να φτιάξει τα ανάλογα χωρίσματα, τις απαιτούμενες μηχανολογικές και ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και το επι χρόνια σαν ένα στην οικοδομή να το ξανακάνει δύο, χωρίς δικιά σου συναίνεση, δεν την θέλουμε ως τώρα. Και λες πως ενώ αποφάσισε στην δικιά του ιδιοκτησία να κάνει κάποιες εργασίες εσωτερικά και το ένα δικό του σπίτι να το κάνει δύο, σου κόβει το νερό ?
Σου κόβει το ρεύμα?
Και με την μεσοτοιχία που θα χτίσει μέσα στο δικό του σπίτι σου απαγορεύει την κίνηση να μπορείς να πας σπίτι σου από την κοινόχρηστη σκάλα??
Εμπαινες μέσα από το δικό του σπίτι κάπως για να πας σπίτι σου????

Link to comment
Share on other sites

δες τι λες

Το θέμα τώρα είναι πως αν βγάζανε Ο.Α  [υποθεση πρωτη]

όπως κανονικά πρέπει να γίνει υποθεση δευτερη] ,

αν δεν κάνω λάθος, [υποθεση τριτη] 

θα χρειαζόταν [υποθεση τεταρτη]  και η δική μου συναίνεση

οπότε -πιθανον- κάπου θα βρισκόταν μια λύση.

 

Εν τελει, ισχυουν οσα ειπωθηκαν πιο πανω. Απλως ρωτας και ξαναρωτας τα ιδια πραγματα....

 

 sdtopo     θα πρέπει άμεσα να ανατεθεί η υπόθεση σε μηχανικό και δικηγόρο διότι το κυρίως πρόβλημα είναι στην αγορά, στα σχέδια της σύστασης και όχι στην υφιστάμενη κατάσταση ή στις κατασκευές πρόκειται να γίνουν.

15 ώρες πριν, Didonis said:

Συγνώμη μεν.... αλλά έχεις ήδη λάβει σχετική απάντηση. Διάβασε με προσοχή τι σου έχουμε γράψει.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να εννοήσω είναι πως η μεσοτοιχία μέσα στα όρια της ιδιοκτησίας του διπλανού απαγορεύει την είσοδο στο δικό του διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το κάνει λέει με εεδμκ και ακόμη τροποποιεί την ενιαία ηλεκτρική και υδραυλική εγκατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.