Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Πρόσθετο βάρος σε τελευταία πλάκα οικοδομής


tasmorf

Recommended Posts

Καταρχάς δεν είμαι πολιτικός μηχανικός και δεν έχω καμία σχέση με το θέμα. Απλά έχω να κάνω μια ερώτηση και πιστεύω ότι εδώ ίσως βρω εύκολα την απάντηση. Σκέφτομαι να αγοράσω μια πλαστική πισίνα διαμέτρου 3,66 μέτρων (είναι στρογγυλή) και ύψους 96 εκ. Έχει χωρητικότητα κάπου 6.700 λίτρα. Με πρόχειρους υπολογισμούς πάμε κάπου στα 1200 kg/m^2. Και τώρα τα δύσκολα. Υπάρχει περίπτωση ταράτσα να αντέξει αυτό το βάρος; Έχει νόημα να το ψάξω ή το βάρος είναι υπερβολικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Υψος 96 εκ σημαίνει 90 περίπου εκατοστά με νερό, οπότε μη λαμβάνωντας υπόψιν το ίδιο βάρος της πισίνας και των λουομένων έχουμε 900kgr/m2.

Αν υποθέσουμε ότι η πλάκα υπολογίστηκε με τον κανονισμό του 54 είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν αντέχει.

Προτείνω όμως να βρεις τα στατικά του κτηρίου από την οικοδομική άδεια και να συμβουλευτείς κάποιον μηχανικό της περιοχής σου. Σχεδόν αποκλείω την πιθανότητα να μπορεί να παραλάβει ασφαλώς αυτά τα φορτία.

Εκτός αν έχει υπολογιστεί για κινητό φορτίο 500kgr/m2 οπότε να έχεις όριο τα 50εκ νερό άντε 60.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να παραλαμβάνει τα στατικά φορτία ο σκελετός, δηλαδή αν βαλεις την πισίνα και την γεμίσεις, και δεν άστοχήσει η πλάκα ή κάποιο δοκάρι, εγω θα πρότεινα να μην το κάνεις. Για μένα το πρόβλημα θα μπορούσαν να είναι τα δυναμικά φορτία (σεισμός) ο οποίος μάλιστα στην περίπτωση μιας πισίνας είναι απρόβλεπτος. Βέβαια νομίζω ότι το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο όροφο θες να κάνεις την "ομορφιά"?

 

γιατι δεν ειναι μόνο θέμα αντοχής της πλάκας (καλά η κάμψη, η πλάκα αντέχει και σε διάτμηση?), εδώ αλλάζουν οι μετακινήσεις της κατασκευής.

 

αν ήσουν "ο από πάνω μου" θα σε είχα πάει δικαστικώς αν το έκανες και ας έφερνες 10 υπογραφές "οτι αντέχει".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν είμαι πολιτικός μηχανικός και δεν έχω καμία σχέση με το θέμα. Απλά έχω να κάνω μια ερώτηση και πιστεύω ότι εδώ ίσως βρω εύκολα την απάντηση. Σκέφτομαι να αγοράσω μια πλαστική πισίνα διαμέτρου 3,66 μέτρων (είναι στρογγυλή) και ύψους 96 εκ. Έχει χωρητικότητα κάπου 6.700 λίτρα. Με πρόχειρους υπολογισμούς πάμε κάπου στα 1200 kg/m^2. Και τώρα τα δύσκολα. Υπάρχει περίπτωση ταράτσα να αντέξει αυτό το βάρος; Έχει νόημα να το ψάξω ή το βάρος είναι υπερβολικό;

 

Ούτε για αστείο!!! Οι λόγοι αναφέρθησαν από τους προλαλήσαντες. Εγώ που είμαι πολιτικός μηχανικός, πήρα ακριβώς μια ίδια (ας μην αναφέρουμε τη μάρκα, εξάλλου όσες έρχονται στην Ελλάδα είναι μίας συγκεκριμένης εταιρείας) για τις πιτσιρίκες μου το καλοκαίρι του 2008 και την έβαλα στον κήπο (ευτυχώς ζω σε μονοκατοικία). Βέβαια, πριν την αγοράσω, αρχικά μου πέρασε από το μυαλό η δική σου σκέψη, αλλά σκεφτόμενος τους παραπάνω υπολογισμούς του @Charlie, απέρριψα αμέσως την ιδέα (το σπίτι είναι με άδεια του 1991, ξεκίνησε κατασκευή το 1994 και αποπερατώθηκε το 1997).

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 6,7 τόνους φορτίο, ή 900kg/m2 αλλα όχι σε όλη την επιφανεια της πλακας.

Η extra οριζόντια δύναμη του σεισμου για Αθήνα θα είναι περίπου 0,16*9,81*2,5*6,7=2,6τόνοι αν θεωρήσουμε το νερό συμπαγη μάζα δηλαδή όσο το βαρος 3 σακκων big bag αμμο η δύο αμαξια...σε οριζόντια ώθηση

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την τοποθετηση της θέλω επίσης να πω ότι αντιστοιχα προβλήματα δημιουργόυνται από πολλες άλλες προσθήκες όπως μεγάλες κλιματιστικές μονάδες, μηχανήματα βάσης κεραιών κινητής τηλεφωνιας (8tn), εκτεταμένες καλύψης με μεγαλές γλάστρες παρτέρια κτλ, ξεφορτώματα οικοδομικων υλικών πανω σε νεότατες πλάκες στην φάση της κατασκευής κτλ...

Εδω κολλαει και συζήτηση για την εφαρμογή των πρασινων στεγών στην Ελλάδα.

Για το θέμα της δυναμικής συμπεριφορας της μάζας του νερού ξερουμε κατι;

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί και σαν σεισμικός απόσβεστηρας λόγω της διαφοράς φάσης στην ταλάντωση ή μπορεί να οδηγήσει σε συντονισμούς;

Παντως και εγώ σπίτι μου δεν θα την έβαζα για να πω την αλήθεια, ιδίως αν έπρεπε να κοιμηθώ και ακριβώς από κατω, θα έκανα ανησυχο ύπνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατ'αρχας δεν μας είπες πότε εχει μελετηθεί και κατασκευαστεί το κτίριο που κατοικείς.παντως το πιο φρονιμο θα ηταν να μην κανεις καμια προσθηκη τετοιου μεγεθους/φορτιων στην ταρατσα/δωμα.ειναι αμφιβολο εαν εχει διστασιολογηθει για να φερει και τετοια επιπλεον στατικα φορτια η πλακα,οι δοκοι κτλ.και μετα οσον αφορα την δυναμικη καταπονηση....εαν ειναι και παλιο το κτιριο που σημαινει και πιο ανεπαρκης αντισεισμικος σχεδιασμος...για να ειμαστε λοιπον απο την πλευρα της ασφαλειας,μην το επιχειρησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να πω την αλήθεια δεν θα την έβαζα ποτέ σε κάποιο κτίριο που δεν έχει μελετηθεί εξ'αρχής για να την παραλάβει.

 

Από δυναμικής άποψης, το νερό δεν είναι συμπαγής μάζα. Αν εξασφαλιστεί η αντοχή έναντι των κατακόρυφων φορτίων, δεξαμενές νερού χρησιμοποιούνται από την δεκαετία του 90 ως TSD (=Tuned Sloshing Dampers), αυξάνοντας σημαντικά τα επίπεδα απόσβεσης της κατασκευής.

 

π.χ. δείτε εδώ:

Reduction of Wind Induced Motion Utilizing a Tuned Sloshing Damper

http://www.nd.edu/~nathaz/journals/%281990%29Reduction_of_wind_induced_motion_utilizing_a_tuned_sloshing_damper.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.