Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Για το ίδιο μιλάμε.Και στο training manual έτσι είναι όπως τα περιγράφεις.

 

Η απάντηση που σου δίνω είναι από προσωπικά κολλήματα και προβλήματα, στα οποία οι πλάκες δεξιά -αριστερά (ή πάνω-κάτω) δεν κούμπωναν όπως θα έπρεπε στην ενδιάμεση δοκό, παρόλους τους πειραματισμούς, οπότε κατέληξα να μην χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο module, παρά να κάνω τη δουλειά στο shell,που έχει έτσι και αλλιώς όλα τα εργαλεία που έχει και το plate, και μάλιστα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι λίγο ανησυχητικό. Τέλος πάντων, παραθέτω και δύο εικόνες από το μοντέλο. Το επάνω μοντέλο είναι με δύο ξεχωριστές πλάκες και το κάτω είναι με μία πλάκα. Στην πρώτη εικόνα φαίνεται η διακριτοποίηση και στην κάτω οι ροπές χχ.

 

Θα προσπαθήσω να βρω τί στο καλό γίνεται με τα επισυναπτόμενα (@%^&&@#@)

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία βάζω επειδή την άλλη όσο και να την κόψω δεν μικραίνει αρκετά για να χωρέσει να ανέβει. Η φωτογραφία δείχνει τις ροπές κατα χχ στις δύο περιπτώσεις. Η επάνω περίπτωση είναι με δύο πάνελς και δοκό στο ενδιάμεσο και η κάτω με ένα πάνελ και δοκό στο ίδιο σημείο. Προσέξτε την ασυνέχεια στην επάνω περίπτωση στο ύψος της δοκού.

(Εντάξει, μπορεί να μη φαίνεται καθαρά λόγω μεγέθους της εικόνας, υπάρχει όμως).

post-2696-131887219821_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη εποπτεία πιστεύω θα έχεις αν ορίσεις αποτελέσματα με χαρακτηριστικές τιμές, και μάλιστα τιμές σε κάθε κέντρο finite element. προφανώς έχεις ορίσει απεικόνιση με smoothing within a panel, και με το μέγεθος των πεπερασμένων που έχεις, τα οποία είναι αρκετά μεγάλα για τις πλάκες σου, μπορεί η γραφική απεικόνιση να σε ξεγελά στην περίπτωση των δυο πάνελ. Δεν βλέπω και τρομερές διαφορές πάντως.

 

Ορισε μικρό μέγεθος πεπερασμένων, κάνε ξανά την απεικόνιση με τις παράπανω επιλογές, και λογικά θα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αν επιλέξω global smoothing η γραφική απεικόνιση του προβλήματος εξαφανίζεται σχεδόν ολοκληρωτικά. Και σε επίπεδο τιμών οι δύο τρόποι προσομοίωσης (σε αυτή τουλάχιστον την περίπτωση) συμπίπτουν (μικροδιαφορές προφανώς οφείλονται στη διαφορετική διακριτοποίηση των δύο περιπτώσεων).

Ευχαριστώ paktomene για τις συμβουλές σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι το πρόγραμμα ενώ καταλαβαίνει τις περισότερες συνδέσεις σε κάποιες περιπτώσεις δε μου αναγνωρίζει πάντα συνδέσεις δοκού επί δοκού ή υποστυλώματος με δύο δοκούς. Λέω "πάντα" γιατί απότι παρατήρησα σε κάποια πλαίσια τις βγάζει κανονικά και σε κάποια άλλα μου λέει ότι δεν υπάρχει σωστή γεωμετρία. Είχε κανείς τέτοια προβλήματα;

Αυτό που κάνω είναι να επιλέγω τα δομικά στοιχεία και στη συνέχεια να πατάω το "create new connection for the selected bars".

Επίσης αν κατάλαβα καλά δε μπορεί να υπολογίσει συνδέσεις πλαινών συνδέσμων δυσκαμψίας και αντιανέμιων σωστά;

Link to comment
Share on other sites

..δε μου αναγνωρίζει πάντα συνδέσεις δοκού επί δοκού ή υποστυλώματος με δύο δοκούς.

Μερικές φορές το κάνει.

Επίσης αν κατάλαβα καλά δε μπορεί να υπολογίσει συνδέσεις πλαινών συνδέσμων δυσκαμψίας και αντιανέμιων σωστά;

Αυτά με το χέρι δυστηχώς εκτός αν σου βγαίνουν με τα γωνιακά.

 

Πάντως οι παλιότεροι χρήστες του προγράμματος αν έχουν την διάθεσει, μπορούν να ποστάρουν 1-2 τυπικά παραδείγματα που έχουν λύσει. Φυσικά τα πλέον ενδιαφέροντα είναι ο υπολογισμός του ανέμου κυρίως-χιονιού, καθώς και το πλήθος των συνδιασμών.

 

Εχω ακόμα να προτείνω μια παράλληλη σύγκριση των αποτελεσμάτων ανέμου από την γεννήτρια του και από επίλυση με το χέρι σε τυπικό βιομηχανικό δικλινές κτίριο (π.χ. 12x30). Προφανώς και είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω και εγώ όπου μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όσο το χρησιμοποιω τόσο και πιο πολλά προβλήματα εμφανίζονται.

Είχα ενθουσιαστεί αρχικά, αλλά μάλλον βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.