Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρτημένο τοπογραφικό σε υφιστάμενη κάθετη συνιδιοκτησία


Recommended Posts

Έχω οικόπεδο 20 στρεμμάτων στο οποίο έχει γίνει σύσταση καθέτου το ΄80, χωρίς εξαρτημένο τοπογραφικό φυσικά. Βάσει αυτού έχουν πουληθεί αρκετές κάθετες, ενώ έχουν γίνει και συστάσεις μικρότερων καθέτων. Όλα ακολουθούν το αρχικό τοπογραφικό.

Τώρα καλούμαι να κάνω (υποχρεωτικά) εξαρτημένο τοπογραφικό του οικοπέδου, ώστε να συνοδεύσει αγωγή για διεκδικούμενο τμήμα. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Ξαναμετρώντας 20 στρέμματα προφανώς θα έχω αποκλίσεις από το αρχικό τοπογραφικό. Αν μεταβληθεί το εμβαδόν του οικοπέδου, τι γίνεται με τις αλλαγές που θα προκύψουν αντιστοίχως στο αναλογούν εμβαδόν, εμβαδόν. αποκλειστικής χρήσης και το ποσοστό συνιδιοκτησίας για όλες τις κάθετες; Προφανώς τροποποίηση συμβολαίου με 50 κάθετες δεν γίνεται... 

2) Αν τελικά χαθεί το διεκδικούμενο τμήμα, τι γίνεται και πάλι σε αυτήν την περίπτωση με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας; Το "χαμένο" - διεκδικούμενο τμήμα θα έχει κάποιο ποσοστό συνιδιοκτησίας, το οποίο πλέον "εξαφανίζεται" με την δικαστική απόφαση. Τι θα γίνει με τα ποσοστά των υπολοίπων; Το άθροισμα των χιλιοστών δεν θα είναι πλέον 1000...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω στην στην ουσία του ερωτήματος. 

Θέλω όμως να πω πως, αν κάποιος  μετρήσει Σωστά το εμβαδόν δεν αλλάζει ακόμη και αν το σχέδιο είναι "ανεξάρτητο"!! (και γιατί να αλλάξει?)

Έχω όμως μία απορία που είναι: 20 στρέμματα (δηλ. τσιφλίκι) οικόπεδο???? (εδώ βγαίνουν όμως και άλλα ερωτηματικά. βλέπεις ο πατέρας μου είχε συνολικά 23 στρέμματα, εξωχώραφα και βρέθηκε μετανάστης στην Γερμανία!!)   

Που είναι αυτό το οικόπεδο?? Τι αρτιότητα έχεις στην περιοχή? Υπάρχουν κτίσματα σήμερα? Θα βγουν Ο.Α.? Θα έχουν όλοι φάτσα σε δρόμο? σε τι "οικισμό" είναι αυτό το.... οικόπεδο? Η απόφαση 1828/08 του ΣτΕ δεν επηρεάζει? ..........

Σε καλή μεριά?

 

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ενα οικοπεδο  20 στρ.

Το 1980, εγινε συσταση καθετων, εγιναν μεταβιβασεις... και σε καθε καθετη χτισθηκαν ειτε αυτοτελεις μονοκατοικιες ή  πολυοροφες οικοδομες  με συσταση  οριζοντιου ιδιοκτησιας

ή εγινε περαιτερω συσταση καθετου

Μετα απο 42 χρονια, τί αγωγη θα γινει και εναντιον  ποίου;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα καλά οικόπεδα της περιοχής. Εντός παραδοσιακού οικισμού, χωρίς οποιονδήποτε άλλο περιορισμό στην περιοχή. Έχουν βγει ήδη αρκετές άδειες, χωρίς κάποιο πρόβλημα από άποψη οικοδομησιμότητας. 

Αγωγή αναγνώρισης κυριότητας προς τον ιδιοκτήτη του όμορου οικοπέδου θα γίνει, οπότε ο δικηγόρος μου ζητάει αναγκαστικά εξαρτημένο. Και οι δύο δηλώνουν το ίδιο τμήμα στα συμβόλαιά τους. Δεν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή και ξέρανε και οι δύο για το διεκδικούμενο τμήμα. Απλώς τώρα με την κτηματογράφηση, είπε ο ιδιοκτήτης να συνεχίσει τις διαδικασίες που πήγε κάποτε να ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια...

Στην πράξη τώρα τι κάνω... Δηλαδή όσο καλά και να μπόρεσε να μετρηθεί τότε μία τέτοια έκταση με κορδέλα, πιστεύω πως σίγουρα θα έχω κάποια απόκλιση +-100 τ.μ., οπότε πως αντιμετωπίζω αυτά τα δύο ερωτήματά μου;

 

Link to comment
Share on other sites

100 μ² διαφορά στα 20 στρεμ. είναι αμελητέα.

Τα ποσοστά δεν θίγονται, εκτός κι αν το επίδικο αφορά σε κάθετη.

Κι όπως είπε ο Δημήτρης, μετά από 42 χρόνια, τι ψάχνουν? (σε δουλειά να βρίσκονται δικηγόροι και μηχανικοί)

Link to comment
Share on other sites

...."είπε ο ιδιοκτήτης να συνεχίσει τις διαδικασίες που πήγε κάποτε να ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια... "

δλδ 42 χρονια εβλεπε την λωριδα του...καταπατημενη...και τωρα ξεσηκωθηκε....

 

οπως ειπε και ο τετρις.....σε δουλειά να βρίσκονται δικηγόροι και μηχανικοί

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω και εγώ την διαφορά εξαρτημένου και ανεξάρτητου τοπογραφικό από πλευράς ακριβείας και σε διαβεβαιώ ότι και το 1980 μπορούσε κάλλιστα να μετρηθεί με ακρίβεια  με τοπογραφικά όργανα.

Σε κάθε περίπτωση και τώρα μπορείς να κάνεις μία μελέτη για το τι διαφορές θα προκύψουν σκανάροντας το τοπογραφικό διανομής και προσαρμόζοντας τον ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου.

Όταν αποτυπωθεί αναλυτικά όλη η περιοχή και εφαρμόσεις τις κάθετες προσπαθώντας να ισομοιράσεις τυχόν διαφορές επιφανειών (ώστε να διατηρηθούν τα ποσοστά ) τότε μπορούμε να δώσουμε περισσότερες συμβουλές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sdtopo said:

Όταν αποτυπωθεί αναλυτικά όλη η περιοχή και εφαρμόσεις τις κάθετες προσπαθώντας να ισομοιράσεις τυχόν διαφορές επιφανειών (ώστε να διατηρηθούν τα ποσοστά ) τότε μπορούμε να δώσουμε περισσότερες συμβουλές.

  Ωραία, άρα απλά κρατάω σταθερά ποσοστά συνιδιοκτησίας και κρατάω το πραγματικό εμβαδόν που θα μετρήσω... 

 

2 hours ago, tetris said:

100 μ² διαφορά στα 20 στρεμ. είναι αμελητέα.

Τα ποσοστά δεν θίγονται, εκτός κι αν το επίδικο αφορά σε κάθετη.

Όντως το επίδικο πέφτει επάνω σε δύο κάθετες.

Οπότε για αυτό ρωτάω τι γίνεται στην περίπτωση που το "χάσει". Τι θα γίνει με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας που αντιστοιχούσαν σε αυτές τις δύο κάθετες; 

Link to comment
Share on other sites

ασε πρωτα να γινει αυτη η "τεραστιωδης"  αγωγη....

να εκδικασθει....

να εκδοθει  αποφαση

και μετα...θα σου πει ο δικηγορος του πελατη...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.