Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.
Σε μία πολυκατοικία έχω μεζονέτα και με εσωτερική ξύλινη σκάλα συνδέεται ο α' όροφος με τον β' όροφο. Στην άδεια που επίσης προβλεπόταν η εν λόγω σύνδεση του α με τον β' όροφο, μετρούσε όλη η κάτοψη στη δόμηση του οικοδομήματος. Επειδή για την ταυτότητα θα περάσω τις επιφάνειες της μεζονέτας, συμπεριλαμβάνοντας και κάποιες αυθαιρεσίες, εγώ θα μπορούσα πιστεύετε να αφαιρέσω την οπή της σκάλας από το δάπεδο του β' ορόφου ή κινούμενος με το σκεπτικό της οικ. άδειας να τα προσμετρήσω όλα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο καλημέρα-είδα ότι έχεις αντίθετη  άποψη

 

Σε όμοια περίπτωση την αφαίρεσα για το λόγο ότι αυτό είναι το πραγματικό εμβαδό της μεζονέτας σήμερα και πολεοδομικά και κατά τ.μ ΔΕΗ -ΕΝΦΙΑ κλπ (Επίσης για τον ίδιο λόγο έδωσα και βεβαίωση σε άλλον πελάτη για το Δήμο σχετική με τα τ.μ ΔΕΗ)

Τώρα πως την αφαίρεσα??

Πέρασα στην Η.Τ.Κ (2 φορές τον όροφο που ανήκει)

Ο.Α>> όροφος β'  εμβαδό  κ/χ 48

Ο.Α>> όροφος β'  εμβαδό  κ/χ -7 (σχόλια 1:αφαιρείται το εμβαδό της οπής της σκάλας που: α) δεν αποτελεί επιφάνεια του β' ορόφου και β)που δεν αφαιρέθηκε κατά την έκδοση της Ο.Α, ενώ έπρεπε να αφαιρεθεί)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά δεν αναγράφονται σε σχέδιο προσαρτημένο σε κάποια πράξη (πχ οικοδομική άδεια) ή τακτοποίησης κλπ, δεν το θεωρώ σωστό.  Ο συνάδελφος περιγράφει την εμβαδομέτρηση που μετρούσε στο ΣΔ κατά τις διατάξεις του ΓΟΚ 85 οπότε θεωρώ ότι αυτή η εμβαδομέτρηση θα πρέπει να παραμείνει και στις καταχωρήσεις της ΗΤΚ. Αν όμως έχει γίνει νέα κάτοψη που μπήκε σε δήλωση ν.4495 και προκύπτει διαφορετικό εμβαδόν, φυσικά τότε θα εισαχθεί το νέο εμβαδόν.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω νέες κατόψεις γιατί έχω πρόσθετα 1,5τ.μ. περίπου σε κάθε όροφο. Εννοείται θα ανέβουν νέες κατόψεις για αυτό και μπήκα σε διαδικασία να δω τι επιφάνειες να περάσω...Οπότε όπως καταλαβαίνω προτείνεις και εσύ να αφαιρέσω την εν λόγω οπή, σωστά;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τα εμβαδά που  προκύπτουν βάσει των κατόψεων της αποτύπωσης στα πλαίσια της τακτοποίησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Θα βάλεις τα εμβαδά που  προκύπτουν βάσει των κατόψεων της αποτύπωσης στα πλαίσια της τακτοποίησης.

εννοείς αφαιρώντας την οπή, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Εσύ πως έχεις εμβαδομετρήσει τις κατόψεις της τακτοποίησης. Αφαίρεσες την οπή ή όχι;

Τώρα κάνω την τακτοποίηση με σκοπό να εκδώσω την ταυτότητα. Για αυτό μπήκα και στο δίλημμα. Σε πρώτη σκέψη δεν την αφαίρεσα. Τώρα που πλησιάζει η ώρα να τα κλείσω άρχισα να σκέφτομαι και την οπή! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη είπα εγώ την αφαίρεσα με δεδομένο ότι η τρύπα δεν αποτελεί επιφάνεια κατοικίας και προς εναρμόνιση με την πραγματική επιφάνεια της ηλεκτροδότησης της κατοικίας κλπ φόρων

(δηλαδή  ας υποθέσουμε  ότι σήμερα στην Η.Τ.Α την προσθέτεις γιατί έτσι φαίνεται στην Ο.Α, αν αύριο σου ζητήσει  βεβαίωση ηλεκτροδοτούμενης επιφάνειας  θα την αφαιρέσεις??) 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.