Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αν δεις συν/φε, και σ' ευχαριστώ πολύ, τα τ.μ  επιφανειών και χρήσεων είναι ίσα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διάολο θέλει!

υ.γ Η αλήθεια είναι ότι την πυλωτή δεν την αφαίρεσα ποτέ όπως αρκετοί συν/φοι μου προτείνετε

Επίσης την πυλωτή την έβαλα:

Ως κατοικία

ως προσωρινή διαμονή

ως θέση στάθμευσης 

ως αποθήκη 

αλλά τίποτα!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΚΑΝΑ Βασίλη, αναφορικά με τις χρήσεις, αν κατάλαβα σωστά έχεις κατοικία με διάφορους άλλους βοηθητικούς χώρους. Οι χρήσεις αφορούν τις κύριες χρήσεις που αναγράφονται στον κτιριοδομικό. Αν παρατηρήσεις το πτυσσόμενο μενου που βγάζει το σύστημα είναι οι ίδιες χρήσεις. Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του ΤΕΕ (και όπως φαίνεται από το σύστημα) οι χρήσεις αντιστοιχίζονται ανά όροφο όταν έχουμε διαφορετική κύρια χρήση. Παράδειγμα, ένα κτίριο με ισόγειο καταστήματα, 3 ορόφους γραφεία, 2 ορόφους διαμερίσματα κατοικιών.

Στη δική σου υπόθεση θα πρέπει να μπουν όλες οι επιφάνειες με χρήση κατοικία. Οι χώροι βοηθητικής χρήσης (πχ αποθήκη) δεν μεταβάλουν την κύρια χρήση (κατά κτιριοδομικό) η οποία είναι η κατοικία.Οι επιφάνειες αντιστοιχίζονται με τις διοικητικές πράξεις. Για τις επιφάνειες που έχεις καταχωρήσει θέλω να τις δω λίγο καλύτερα, διότι δεν ξέρω αν έχεις καταχωρήσει σωστά τις αρνητικές επιφάνειες. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μαζονετα (με πυλωτή εμβ 36.71 τ.μ όπου πέραν αυτής έχω το κλίμα/σιο 21.08 και το λέβ/σιο αρχικά 17.52 τ.μ και 2 ορόφους κατοικίας) και μια αυτοτελή αποθήκη 24 τ.μ σε απόσταση απ' αυτή. Επιπρόσθετα ρύθμισα και ένα στέγαστρο 23.06 τ.μ

Ηαρνητική επιφάνεια αφορά μείωση τ.μ της ισόγειας αποθήκης κατά την Ο.Α. εμβαδού 17,52 τ.

Δηλαδή σύμφωνα με τη ρύθμιση κατασκευάστηκε μικρότερη.

Υ.γ σου γράφω από το σπίτι αλλά τα έμαθα στ' έξω 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δοκίμασε να καταχωρήσεις όπως σου έγραψα παραπάνω, σε κάθε σειρά του πίνακα χρήσεων να είναι η χρήση κατοικία και να το δούμε πάλι το πρωί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Παύλο

απολύτως τίποτα!

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.docx

Υ.Γ αν σβήσω, όπως μου πρότεινε ο συν/φος,  την πυλωτή (36,71τ.μ) πράγματι λύνεται το πρόβλημα με τις χρήσεις (μάλιστα μπορώ να δηλώσω "ισόγειο" 2 φορές με τμηματικές χρήσεις "αποθήκευσης" και "κατοικίας"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ 

μου πρότειναν (προφορικά βέβαια) να μην λάβω υπόψη μου του μήνυμα αυτό

image.png.8801ef7b0d3e3a178fd6a7c2b2b086ca.png

και να προχωρήσω στην ολοκλήρωση της Η.Τ.Α

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό το μύνημα με το άθροισμα του εμβαδόν μου το βγάζει σχεδόν σε κάθε ταυτότητα που κάνω. Οπότε ελέγχω αν είναι σωστά και μετά το αγνοώ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το έσχατο της γελοιότητας. Είχαν 10 χρόνια (αρχή από το ν. 3843/10) να φτιάξουν μια πλατφόρμα της προκοπής. Έστω να έχουν μεριμνήσει για τις πιο συχνές περιπτώσεις καταχώρησης ακινήτων και τις πιο συχνές δικαιοπραξίες. Αντί αυτού, έχουμε ένα σύστημα που ούτε για τα μπάζα δεν κάνει, το οποίο βγάζει bug (όπως η περίπτωση του Βασίλη και άλλων συναδέλφων) και σε άλλες περιπτώσεις πρέπει να είσαι μάγος για να βρεις "πατέντα" καταχώρησης και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ζητείται και το ποσό των 20 Ευρώ για κάθε ΠΠΗΤ. Με τις υγείες μας παιδιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αφού σας ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχή και τη συμπαράσταση σας 

να προσθέσω επίσης ότι το ΤΕΕ μου πρότεινε και τα εξής:

1.  το στέγαστρο  μπαίνει στις Λοιπές κατασκευές με αναγραφή του εμβαδού του και

2. ότι ο καθορισμός των χρήσεων στην καρτέλα "χρήσεις"  αφορά  αποκλειστικά την χρήση των χώρων Κ/Χ και Β/Χ  της καρτέλας "επιφάνειες" (τις επισημαίνω με κίτρινο)

image.png

και δεν μας ενδιαφέρει:

 ούτε ποια χρήση έχουν οι κόκκινες

image.thumb.png.5fe3d9f293cf296ece892becf32b83b1.png

ούτε και αυτό  το μήνυμα

image.png.064d464a193754b73ed61a1847ebc04a.png

Μάλιστα μου είπε "μα η πυλωτή τη χρήση να έχει συνάδελφε!" οπότε και της απάντησα "μα από σας περιμένω την απάντηση"  και "όχι να μου θέτετε εσείς το ίδιο ερώτημα με το δικό μου!"

 


 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη χαρά στην υπομονή σου.

Θα επιμείνω στην προηγούμενη μού ανάρτηση....

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Μιλάμε για το έσχατο της γελοιότητας. Είχαν 10 χρόνια (αρχή από το ν. 3843/10) να φτιάξουν μια πλατφόρμα της προκοπής. Έστω να έχουν μεριμνήσει για τις πιο συχνές περιπτώσεις καταχώρησης ακινήτων και τις πιο συχνές δικαιοπραξίες. Αντί αυτού, έχουμε ένα σύστημα που ούτε για τα μπάζα δεν κάνει, το οποίο βγάζει bug (όπως η περίπτωση του Βασίλη και άλλων συναδέλφων) και σε άλλες περιπτώσεις πρέπει να είσαι μάγος για να βρεις "πατέντα" καταχώρησης και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ζητείται και το ποσό των 20 Ευρώ για κάθε ΠΠΗΤ. Με τις υγείες μας παιδιά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.