Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες Μηχανολογικών - Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;


mechpanos

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα το πρωί πήγα στην νομαρχία να βγάλω τις εν λόγω άδειες.

Τις έχει κανένας, να μου πει τι ακριβώς γράφουν;

 

Γιατί, μου είπαν ότι ως Μηχανολόγος Μηχ. ΕΜΠ έχω τις εξής δυο αιτήσεις που πρέπει να κάνω:

1ον Αίτηση για εγγραφή στα Μητρώα Μηχανολόγων Μηχανικών

2ον Αίτηση για χορήγηση άδειας ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων (καθώς και κάποια άλλα ειδικότερα πάνω στα ηλεκτρολογικά, τα οποία δεν τα έχω τώρα πρόχειρα)

 

Και αναρωτιέμαι, γιατί το 1ο είναι εγγραφή σε μητρώο, ενώ μόνο το 2ο είναι άδεια.

Μήπως παρέλειψαν αυτοί κάτι, ή όντως έτσι είναι;;;

 

Το άλλο που μου είπαν είναι το εξής: στην αρχή είπαν ότι δεν μπορώ να βγάλω, γιατί είμαι μισθωτός και δεν έχω κάνει έναρξη στην ΔΟΥ. Εγώ τους εξήγησα, ότι αφού είμαι μισθωτός δεν χρειάζεται να έχω κάνει έναρξη επιτηδεύματος, ωστόσο τις άδειες τις δικαιούμαι και τις χρειάζομαι αν πχ θέλω να κάνω μελέτη και επίβλεψη εγκατάστασης καθώς και υποβολή μελέτης πχ για έγκριση στο Υπουργείο, για λογαριασμό του εργοδότη μου.

Αν και στην αρχή μου είπαν ότι δεν τις χρειάζομαι και ότι με καλύπτει απλά και μόνο το πτυχίο μου, τελικά το δέχτηκαν βάζοντάς με να κάνω υπεύθ. δήλωση ότι δεν θα ασκήσω το επάγγελμα ελεύθερα, και ότι αν το ασκήσω κάνοντας έναρξη στην ΔΟΥ, θα τους προσκομίσω τα αντίστοιχα δικαιολογητικά.

Πώς το βλέπετε εσείς αυτό, τι περιορισμούς μπορεί να μου δημιουργήσει;

Στην εταιρεία που εργάζομαι υποβάλουμε συχνά μελέτες ΜΠΕ, πυρασφάλειας, και διάφορες άλλες μελέτες. Ή έστω, ότι σαν εταιρεία δραστηριοποιούμαστε στην διεξαγωγή μελετών και εγκαταστάσεων πχ για ΑΠΕ... Δεν μπορώ για λογαριασμό της εταιρείας να υπογράφω μελέτες κανονικά με σφραγίδα και τα πάντα;

Θεωρώ ότι κάποια πράγματα είναι αυτονόητα αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι, γιαυτό και τα θέτω.

 

Φιλικά,

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Γράφω απλά για να ενημερώσω, ότι αυτά τα 2 χαρτιά αποτελούν τις απαραίτητες άδειες.

Έναρξη δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά θα κάνω και θα τους πάω και το αντίγραφο να είμαι κατοχυρωμένος...

Link to comment
Share on other sites

1) Το πρώτο χαρτί που αναφέρεις έχει θέμα: "Εγγραφή στο βιβλίο Διπλωματούχων Τεχνικών σχολών ειδικότητας Μηχανολόγου" το οποίο φέρει Τον αριθμό καταχώρησης στο βιβλίο και τον Αριθμό Μητρώου.

Αυτό το χαρτί αποτελεί ΚΑΙ άδεια αφού καταλήγει:.... " Με την εγγραφή σας αυτή μπορείτε να ασκήσετε ελεύθερα το επάγγελμα του Μηχανολόγου όσον αφορά την εκπόνηση μελετών, επίβλεψη εκτέλεσης και επίβλεψη λειτουργίας μηχανολογικών εγκαταστάσεων."

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό, με βάση αυτά που ξέρω και έχω δεί έχω να πω τα εξής για το χαρτί αυτο:

 

Αν διαβάσεις το χαρτί αναφέρει ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ (σκέτο, όχι μηχανικούς) ως διπλωματούχους ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ (και όχι απαραιτήτως πολυτεχνείου). Πχ. Υπάρχουν Μηχανολόγοι (όχι μηχανικοί), από τα ΤΕΕ (πρώην ΤΕΛ) ή τα ΤΕΙ. Και αυτοί έχουν δικαιώματα όσον αφορά τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις. ΟΜΩΣ έχουν περιορισμό βάσει ισχύος της εγκατάστασης (σε Hp) και αξίας της (σε €). Αυτό το χαρτί για τους ΜΗΧ. ΜΗΧ σου δίνει γενικά (και απεριόριστα) διακαιώματα σε Μηχανολ. Εγκαταστ. σε σχέση με τα 2 παραπάνω κριτήρια.

Εν κατακλείδι: Σου διευκρινίζει τι διακαιώματα έχεις πάνω στις Μηχανολ. Εγκαταστ. σε σχέση με τους υπόλοιπους ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ (γενικά), ή αυτούς που έχουν βάσει Νόμου αντίστοιχα δικαιώματα (πχ Ναυπηγούς, Ηλεκτρολόγους κτλ.)

 

2) Το 2ο χαρτί λέγεται: ΓΕΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ εκτέλεσης ηλεκτρικών αγκαταστάσεων όλων των ειδικοτήτων και ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ.

 

Το χαρτί αυτό καταλήγει στο εξής: "Η άδεια αυτή δίνει το δικαίωμα της ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ και ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ηλεκτρικών εγκαταστάσεων ΟΛΩΝ των ειδικοτήτων και κατηγοριών."

 

Ο λόγος ύπαρξης του φαντάζομαι ότι είναι ο ίδιος με του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών και θέλω να βγάλω τις απαραίτητες άδειες για να κάνω ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές μελέτες.

 

Οι διαδικασίες που έχω κάνει ως τώρα είναι:

1)Εγγραφή στο ΤΕΕ.

2)Έναρξη επαγγέλματος.

 

Αρχικά θα ήθελα να μάθω ποιές είναι ακριβώς οι άδειες που πρέπει να βγάλω και απο που θα το κάνω αυτό;

 

Διαβάζοντας παραπάνω είδα ότι υπάρχει κάποιο μητρώωο μηχανολόγων,υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ηλεκτρολόγους;Πρέπει να γραφτώ και σε αυτό;

 

Αν θέλει κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος ας εξηγήσει τι ακριβώς χρειάζεται για να υπογράφω ηλεκτρικές και μηχανολογικές μελέτες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μάθε σε ποια νομαρχία υπάγεσαι, ανάλογα με το πού μένεις (μπορείς να το μάθεις και μέσω google) και παρ' τους τηλ. να ρωτήσεις ποιά δικαιολογητικά χρειάζεσαι για να σου δώσουν άδεια μηχαν. και ηλεκτρ. εγκαταστάσεων. Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί παίρνουν και τις δύο αυτές άδειες, άρα γράφεσαι και στα δύο μητρώα, επομένως έχεις δικαίωμα να εκπονείς και ηλεκτρ. και μηχαν. μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

Μετά από 5 χρόνια που έχω κάνει την εγγραφή στο ΤΕΕ και έναρξη εργασιών δουλευω κανονικά ως διπλωματούχος Μηχανολόγος.

 

Στα παραπάνω 2 χαρτιά αναφέρει συγκεκριμένα :

 

 

A ) Εγγραφή στο βιβλίο Διπλωματούχων Ανωτάτων Σχολών Ειδικότητας Μηχανολόγου

 

νομοθεσία μπλα μπλα και το βασικότερο στο τελος

 

'' Με την εγγραφή σας αυτή μπορείτε να ασκήσετε ελεύθερα το επάγγελμα του Μηχανολόγου όσον αφορά την εκπόνηση μελετών, επίβλεψη εκτέλεσης και επίβλεψη λειτουργίας όλων των μηχανολογικών εγκαταστάσεων ''

 

Β) " Γενική άδεια εκτέλεσης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων όλων των ειδικοτήτων και κατηγοριών "

 

Ωραία μέχρι εδώ ρώτησα λοιπόν αν είμαι και υδραυλικός εγκαταστάτης, δηλαδή αν μπορώ να πάρω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος υδραυλικού όπως και ηλεκτρολόγου ( χαρτί Β που μας δίνει η νομαρχία )

 

Και το ρώτησα διότι πουθενά στο παραπάνω χαρτί Α δεν αναφέρει κατασκευή και συντήρηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων αν δεν έχει μπροστά τον όρο επίβλεψη

 

η απάντηση είναι ότι τα κάνω αυτοδίκαια αλλά χωρίς να μου το δίνουν γραπτώς

 

το ίδιο ισχύει και για μηχανουργός, ψυκτικός, ηλεκτροσυγκολλητής, χειριστής μηχανημάτων έργου

 

Τι παίζει τελικά ? είμαι ή δεν είμαι ?

 

δηλαδή πέφτουμε στο παράδοξο ότι μπορώ να βλέπω τον υδραυλικό να δουλεύει να τον κατευθύνω αλλά δε μπορώ να ανοίξω βόλτες στη σωλήνα ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα , αυτο που γνωριαω για το φυσικο αεριο, μπορεις να υπογραψεις ως εγκαταστατης για σωληνωσεις με σπειρωμα, αλλα ως ηλεκτροσυγκολλητης σωληνωσεων οχι. πρεπει να εχεις αδεια ηλεκτροσυγκολητη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα Ηλεκτροσυγκολληση ειναι καθαρα μηχανολογικο. Τυπικη θα ειναι η αδεια υποθετω.

 

Εγω πηγα στη νομαρχια να γραφτω και με ρωτησαν σε ποιες κατηγοριες γραφομαι. Τους ειπα ηλεκτρολογικα-μηχανολογικα. Ανοιξαν ενα βιβλιο να δουν αν δικαιουμαι μηχανολογικα, το βρηκαν. Μετα με ρωτησαν αν δικαιουμαι ηλεκτρονικα. Τους ειπα "μαλλον δικαιουμαι". Το κοιταζαν δε ενα βιβλιο αλλα δε το βρισκαν και μου ειπαν να περασω σε μια βδομαδα να βρουν ακριβως τι δικαιουμαι με το διπλωμα μου.

 

Κι εγω ερωτω: Ειμαι Ηλεκτρολογος μηχανικος και τεχνολογιας Υπολογιστων. Εχω ή δεν εχω δικαιωμα να κανω ηλεκτρονικες μελετες και εγκαταστασεις, μελετες δικτυων, μελετες επικοινωνιων, σαε κτλ;

Εγω μεχρι σημερα γνωριζα οτι εχω ολα τα δικαιωματα του ηλεκτρολογου, ηλεκτρονικου, μηχανικου υπολογιστων, δικτυων, επικοινωνιων κτλ. Συγκεντρωτικα τα δικαιωματα υπαρχουν σε κανενα βιβλιο-εντυπο ή πρεπει να κοιταξω τους νόμους του 1950 για να βγάλω συμπέρασμα;

Παντως το ΤΕΕ ειναι απαραδεκτο που δεν εχει ενα τετοιο καταλογο και απλα σε παραπεμπει σε 4 νόμους τους 1950 που ειναι γραμμενοι σε καθαρεύουσα και δεν καταλαβαίνεις Χριστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν,

 

Ως Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός μπορώ να απευθυνθώ στην οικεία νομαρχία ώστε να πάρω τις εξής άδειες :

1)Μηχανολόγου

2)Ηλεκτρολόγου

3)Ραδιοηλεκτρολόγου

 

Η νομαρχία Αθηνών θέλει και υπεύθυνη δήλωση μονίμου κατοικίας.

Και ερωτώ :

Πρέπει να έχω κάνει έναρξη στην εφορία προηγουμένως; Άλλοι συνάδελφοι ισχυρίζονται πως ναι και άλλοι πως δεν χρειάζεται.

Εάν μετά αλλάξω έδρα σε άλλον νομό πρέπει να ξαναεκδώσω τις εν λόγω άδειες εκ νέου ή ισχύουν ανεξαρτήτως περιοχής άπαξ και εκδοθούν; (εδώ πιθανότατα ισχύει το δεύτερο αλλά παρακαλώ ας επιβεβαιώσει κάποιος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ έβγαλα πριν περίπου 2 μήνες τις άδειες του ηλεκτρολόγου και μηχανολόγου εγκαταστάτη, στην νομαρχία Αθηνών (κεντρικός τομέας) στο στενό απέναντι από το Μετσόβιο στο κέντρο.

Στο ενημερωτικό έντυπο που μου έδωσαν για τα δικαιολογητικά αναγράφει ότι απαιτείται έναρξη από την εφορία εφόσον υπάρχει.Επειδή δεν έχω κάνει έναρξη,σε προφορική ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον τώρα ή αργότερα (όταν θα κάνω έναρξη).

Σχετικά με την διεύθυνση, απ ότι κατάλαβα μιας και στην δική μου άδεια η αναγραφόμενη οδός είχε μικρό λάθος, μάλλον το σημαντικό γι αυτούς είναι να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου με την αλληλογραφία. Οπότε πρέπει να ισχύει μάλλον το δεύτερο που λες. Αλλά καλύτερα επιβεβαίωσε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.