Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη της έκδοσης βεβαίωσης σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας μέσω του πληροφοριακού συστήματος «e-Άδειες»


Engineer

Recommended Posts

Στη δική μου περίπτωση είχε σχεδόν ολοκληρωθεί το κτίριο, αλλά ρεύμα δεν υπήρχε. Οπότε η μικρής κλίμακας με κάλυψε και για την αποπεράτωση και για τον διαχωρισμό ΟΙ και για τη βεβαίωση σύνδεσης. Επρεπε όμως να εξοφλήσω τα παλαιά και τά νέα ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για τον προϋπολογισμό και τα ένσημα, σκέφτομαι αν θα μπορούσα να δηλώσω τις ελάχιστες εργασίες και παρόλα αυτά να μπορέσει να ηλεκτροδοτηθεί.

Με τα παλιά ένσημα δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει, καθώς η Άδεια είναι του 1996.. Γιατί θα πρέπει να ασχοληθώ και με αυτά? Εννοώ ότι αν είναι θα βγάλω τη Μικρής Κλίμακας, ώστε να αποφύγω να μπλέξω μα την παλιά Άδεια, τον τότε Επιβλέποντα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΔΜΚ κανονική άδεια είναι με ένσημα. Φορολογικά δεν έχει. Οπότε τα ένσημα δεν τα γλυτώνεις όπως και να έχει. Πήγαινε στον ΕΦΚΑ, θα βρουν το ΑΜΟΕ και θα σου που αν υπολείπεται κατι, τι πίνακα πρέπει να κανεις για να κλείσει η παλιά οικοδομή. Μετά βγάλε τις νέες σου άδειες για να πάρεις τη σκυτάλη των υπευθυνοτήτων πάνω σου ως μηχανικός και να εκδόσεις τις βεβαιώσεις για ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ. Δεν ξέρω αν οι απαντήσεις μου σε βοηθούν. Επαναλαμβάνω οτι στη δική μου περίπτωση έτσι έκανα, αν κάποιος συνάδελφος έχει αντίθετη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ από τη Μικρής Κλίμακας να προκύψει μικρός προϋπολογισμός με λίγα ένσημα. Οι απαντήσεις σου σίγουρα βοηθούν πολύ, όμως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει πρώτα να ασχοληθώ με το κλείσιμο της παλιάς Άδειας και δε μπορώ κατευθείαν να βγάλω τη Μικρής Κλίμακας και να προχωρήσω με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στον ΕΦΚΑ αν έχει κλείσει η παλιά άδεια. Γιατί στη δική μου περίπτωση από την οικοδομική άδεια είχαν πληρωθεί όλα (αμοιβές, επιβλέψεις) όχι όμως τα ένσημα. Οταν πήγα να βγάλω ΑΜΟΕ μου είπαν οτι υπήρχαν υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αν βρεθούν υπόλοιπα στο ΕΦΚΑ από την παλιά Άδεια, θα το βρω μπροστά μου όταν θα κάνω την αναγγελία για τη νέα Άδεια, οπότε ακόμα και με τη λύση της Μικρής Κλίμακας, το ψάξιμο της παλιάς Άδειας και η αναζήτηση του τότε Επιβλέποντα δεν αποφεύγονται..

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς ουτοπικό το σενάριο της αναζήτησης του τότε επιβλέποντος... Τα αναλαμβάνεις όλα εσύ με τις άδειες που θα βγάλεις και ο νυν ιδιοκτήτης που θα πληρώσει... Δηλ εγω θα έβγαζα μια άδεια μικρής κλίμακας να κλείσει το κτίριο, θα πλήρωνα οτι εκκρεμότητες υπήρχαν και θα έβγαζα μια βεβαίωση σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
11 ώρες πριν, ppal said:

Καλησπέρα!

Επίσης πόσο κοστίζει η βεβαίωση σύνδεσης; 

.... ανάλογα ... Εξαρτάται από τις ώρες εργασίας κάθε περίπτωσης και την ευθύνη που αναλαμβάνουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Εξέδωσα μια βεβαίωση σύνδεσης με δίκτυα για αυθαίρετο ακίνητο στο οποίο είχα κάνει εγώ την τακτοποίηση.

Μετά την υποβολή από τον πελάτη των δικαιολογητικών, μου ζητήθηκε από τον ΔΕΔΔΗΕ η διόρθωση της βεβαίωσης, διότι αναφερόταν στην περιγραφή έργου / εγκατάστασης στην πρώτη σελίδα  "Έκδοση βεβαίωσης σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας ακινήτου τακτοποιημένου με τον
νόμο 4495/2017 με την με α/α .................... περαιωμένη δήλωση τακτοποίησης" ...

Δεν πρέπει λέει να αναφέρεται η τακτοποίηση με τον Ν.4495....

Επίσης σε αυτό το πεδίο λέει θα πρέπει να περιγράφεται το κτίριο και η χρήση του

Εγώ το κτίριο, τη χρήση του κλπ τα έχω περιγράψει στα στοιχεία της αίτησης στο σύστημα στο πεδίο "σχόλια" αλλά κατά την εκτύπωση της βεβαίωσης αυτά δεν εμφανίζονται.

Μαζί με την βεβαίωση σύνδεσης που κατατέθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ βέβαια επισύναψα και το έντυπο αυτό με τα "στοιχεία αίτησης" που εκδίδει το σύστημα, αλλά μάλλον δεν τους αρκεί...

Γνωρίζεται πως μπορώ να κάνω ορθή επανάληψη? Δεν βρίσκω κάποια επιλογή μέσα από την ολοκληρωμένη αίτηση..

Το 10€ δεν το γλιτώνουμε όπως και να έχει έτσι?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.