Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίδρυση τεχνικής εταιρείας υδραυλικών


kiniklis_007

Recommended Posts

Καλησπέρα.
Ο αδερφός μου είναι Διπλωματούχος  υδραυλικός, είναι στην δουλειά κοντά 15 χρόνια 
Σκεφτόμαστε μαζί να ξεκινήσουμε  μια τεχνική εταιρεία υδραυλικών 
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί δεν ξέρουμε απο αυτα!
Θα μπορούσα εγώ να ιδρύσω την τεχνική εταιρεία άσχετα που δεν ειμαι υδραυλικός και απλά να συνεργάζομαι με τον αδερφό μου ωστε να κάνει της δουλείες αυτός η πρέπει ο ίδιος να την ιδρύσει?Αν την ιδρύσω εγώ  θα κόβω απόδειξη στους πελάτες και ο αδεφός μου τιμολόγια σε μένα? θέλω να πω για να κάνω κάτι τέτοιο δεν πρέπει να εχω χαρτί υδραυλικού?
ρωτάω γιατί ξέρω ενα παιδί που άνοιξε τεχνική εταιρεία αλλά δεν εχει καμία σχέση με αυτα, παίρνει πχ δουλειές υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ!
Επίσης ειτε με τον ελα η με τον αλλο τρόπο θα μπορούμε να παίρνουμε μέρος σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων?
Σε ποιο σιτε μπορώ να δώ τι διαγωνισμοί τρέχουν?
μπορεί οι ερωτήσεις να είναιθι χαζές αλλα θα με βοηθούσε αν κάποιος απαντούσε!

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Διπλωματούχος  υδραυλικός

Τι εννοείς ως διπλωματουχος υδραυλικός??

 

3 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Θα μπορούσα εγώ να ιδρύσω την τεχνική εταιρεία άσχετα που δεν ειμαι υδραυλικός και απλά να συνεργάζομαι με τον αδερφό μου ωστε να κάνει της δουλείες αυτός η πρέπει ο ίδιος να την ιδρύσει

Μπορείς να ανοίξεις εταιρεία και να βάλεις τους αντίστοιχους ΚΑΔ.

 

3 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Επίσης ειτε με τον ελα η με τον αλλο τρόπο θα μπορούμε να παίρνουμε μέρος σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων?

Για μπορείς να συμμετάσχεις σε δημόσιους διαγωνισμούς,  θέλεις εργοληπτικο πτυχίο κατάλληλης κατηγορίας που το έχουν μόνο μηχανικοί.

 

3 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Σε ποιο σιτε μπορώ να δώ τι διαγωνισμοί τρέχουν?

http://pwgopendata.eprocurement.gov.gr/actSearchErgwn/faces/active_search_main.jspx;jsessionid=rDXmZQ9MX7MheblvxO7gWk8BkqfQYuQP9rromwsY1L0ISNO-iuy6!-546886602

 

Επίσης υπάρχουν site που πληρώνεις και σου στέλνουν στοχευμενους διαγωνισμούς 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Bill22 said:

Τι εννοείς ως διπλωματουχος υδραυλικός??

 

Μπορείς να ανοίξεις εταιρεία και να βάλεις τους αντίστοιχους ΚΑΔ.

 

Για μπορείς να συμμετάσχεις σε δημόσιους διαγωνισμούς,  θέλεις εργοληπτικο πτυχίο κατάλληλης κατηγορίας που το έχουν μόνο μηχανικοί.

 

http://pwgopendata.eprocurement.gov.gr/actSearchErgwn/faces/active_search_main.jspx;jsessionid=rDXmZQ9MX7MheblvxO7gWk8BkqfQYuQP9rromwsY1L0ISNO-iuy6!-546886602

 

Επίσης υπάρχουν site που πληρώνεις και σου στέλνουν στοχευμενους διαγωνισμούς 

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.

Διπλωματούχος εννοώ ασκεί το επάγγελμα είναι ελεύθερος επαγγελματίας υδραυλικός.

Οπότε δεν υπάρχουν διαγωνισμοί που αν είναι πχ αποκλειστικά για ύδρευση? 

Οπότε για να συμμετάσχουμε σε δημόσια έργα πρέπει πχ να συνεργαστούμε με μια τεχνική εταιρεία να μας δίνει την δουλειά και Νά της κόβουμε το αντίστοιχο τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Τα δημόσια έργα ύδρευσης δεν είναι για υδραυλικούς οικοδομών. Απαιτούν εξειδικευμένο συνεργείο σε δίκτυα πολυαιθυλενίου 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 29/8/2022 at 12:40 ΠΜ, Bill22 said:

Μπορείς να ανοίξεις εταιρεία και να βάλεις τους αντίστοιχους ΚΑΔ.

Καλησπέρα, μολις γράφτηκα γιατι ηθελα να κάνω μια ερώτηση!

Επειδή με ενδιαφέρει να μάθω εάν γνωρίζεις να μου απαντήσεις.

Απόσο ρώτησα λογιστές μπορώ να ανοίξω τεχνική εταιρεία και να προσθέσω οτι κάδ θέλω πχ, οικοδομικές εργασίες, πλακάκια, γυψοσανίδες, υδραυλικά κτλ 

Μου είπε ο λογιστής οτι εάν προσθέσω αυτούς τους καδ μπορώ να εργάζομαι σε μερεμέτια και να κόβω παροχή υπηρεσίας της δουλειές που κάνω, 

Δεν θα εχω πρόβλημα να κόψω παροχή υδραυλικών υπηρεσιών με αυτό το κάδ, αλλά χωρίς  αδεια άσκησης επαγγέλματος υδραυλικού?

Προσοχή μιλάω για μερεμέτια σε ιδιώτες  οχι για οικοδομές που θέλουν αδεια πολεοδομίας κτλ 

Ευχαριστώ!

 

Edited by ioannis86
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, ioannis86 said:

.  αδεια άσκησης επαγγέλματος υδραυλικού?

.... οχι για οικοδομές που θέλουν αδεια πολεοδομίας κτλ 

....

ούτε στις Οικοδομές με Άδεια Πολεοδομίας υπάρχει κάποια υποχρέωση οι υδραυλικοί να έχουν "άδεια άσκησης επαγγέλματος υδραυλικού"

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Didonis said:

ούτε στις Οικοδομές με Άδεια Πολεοδομίας υπάρχει κάποια υποχρέωση οι υδραυλικοί να έχουν "άδεια άσκησης επαγγέλματος υδραυλικού"

 

Ε μα πώς αφού απαιτείτε η υπογραφή του Υδραυλικου για να πάρει ρευμα η οικοδομή (οταν εγραψα οικοδομές εννωοουσα στα τσιμέντα)

Οπος και να εχει, σχετικά με την ερώτηση μου θα μπορώ να κάνω τετοιου είδους εργασίες και να κόβω κανονικά αποδείξεις - τιμολόγια? Δεν υπάρχει περιορισμος?

μπορεί να ρωτάω και βλακείες συγνώμη απλά δεν εχω κάποιον να μου τα πεί 

Edited by ioannis86
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 16/10/2023 at 3:40 ΜΜ, Ιουλιανός said:

@ioannis86

Μπορείς, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σωστή η οδηγία του λογιστή σου.

 Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρεις

Το ίδιο ισχύει και για ψυκτικές εγκαταστάσεις? Με την προσθήκη καδ 

Κλιματιστικά κτλ

Η εκεί είναι απαραίτητο η άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άδεια υδραυλικού ή ψυκτικού υπάρχει, αλλά δεν απαιτείται για τη συνηθισμένη παροχή υπηρεσιών όπως αλλαγή βρύσης ή συντήρηση κλιματιστικού.
Γι' αυτές τις δραστηριότητες απαιτείται απλώς έναρξη εργασιών.
Μεγαλύτερα έργα, όπως εφαρμογή μελετών υδραυλικών ή ψυκτικών εγκαταστάσεων, έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.