Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χιλιοστά δώματος... σε ποιόν ανήκουν;


dib

Recommended Posts

Ο μηχανικός στο πίνακα χιλιοστών, σε όλα τα κελιά της τελευταίας σειράς που αφορά το δώμα, έχει βάλει παύλα (αριθ. διαμερίσματος, αριθ. χώρων, επιφάνεια, όγκοι διαμερισμάτων & κοινοχρήστων, αναλογίες σε ο/οο), με εξαίρεση τα κελιά :

α) ποσοστά συνιδιοκτησίας επι του οικοπέδου (100 ο/οο)

β) ψήφοι (100) και

γ) οικόπεδο εξ αδιαιρέτου (19,20τμ).

 

Στη Γεν. Συνέλευση, αυτοί οι 100 ψήφοι λαμβάνονται υπόψη στη λήψη απόφασης και ποιόν αντιπροσωπεύουν?

Ή λαμβάνεται απόφαση στους 900 ψήφους?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Δημήτρη και χρόνια πολλά για προχθές. Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτά, μήπως έχεις πρόσβαση στον κανονισμό; Εκεί θα περιγράφεται λογικά τι ισχύει...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο συνάδελφος αναφέρεται σε δικαίωμα υψούν. Συνήθιζαν σε παλιές συστάσεις να παρακρατούν 100 χιλιοστά. Μετά οι συντελεστές μειώνονταν  οπότε έμενε μόνο η...αισιοδοξία. 

@dibAν θέλεις ανέβασε τον πίνακα (σβήνοντας προσωπικά στοιχεία) να έχουμε καλύτερη εποπτεία του ερωτήματός σου.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα Δημήτρη και χρόνια πολλά για προχθές. Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτά, μήπως έχεις πρόσβαση στον κανονισμό; Εκεί θα περιγράφεται λογικά τι ισχύει...

Καλησπέρα Άκη, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για την άμεση απάντηση!

Έχω το κανονισμό, είναι του '84 και γραμμένος κατά 50% στη καθαρεύουσα! 😡  Ήξερες οτι η λέξη ''ενιαύσιος'' σημαίνει ελληνιστί ''ετήσιος''? Αν ναι μπράβο σου... εγω όχι, μέχρι που έψαξα στο λεξικό του Μπαμπινιώτη (dum spiro spero!)

 

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Λογικά ο συνάδελφος αναφέρεται σε δικαίωμα υψούν. Συνήθιζαν σε παλιές συστάσεις να παρακρατούν 100 χιλιοστά. Μετά οι συντελεστές μειώνονταν  οπότε έμενε μόνο η...αισιοδοξία. 

@dibAν θέλεις ανέβασε τον πίνακα (σβήνοντας προσωπικά στοιχεία) να έχουμε καλύτερη εποπτεία του ερωτήματός σου.

Ευχαριστώ συνάδελφε @Pavlos33για την άμεση απάντηση!

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που λέω, αλλά ο συντ. δόμησης είναι εξαντλημένος και ο τίτλος της οικ. άδειας είναι ''τριώροφη οικοδομή με υπόγειο'' το Νοέμβριο του '73.

Το τριώροφη οικοδομή με υπόγειο, καταλαβαίνω είναι κτήριο με Υπ. + ΙΣ + Α' + Β' ...και δώμα στην οροφή του Β'.

Στο πίνακα υπάρχει και Γ' όροφος, στη στάθμη της οροφής του Β' ορόφου (τμήμα δώματος)

Περιμένω να πάρω τα σχέδια απο πολεοδομία, οπότε θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι από τις κλασικές πατέντες από αντιπαροχάκες της εποχής.

Κρατάει για τον εαυτό τα χιλιοστά και την αναλογία του οικοπέδου για μελλοντική κατασκευή και φροντίζει να έχει μηδενικά έξοδα μέχρι να γίνει (που δεν θα γίνει)

Μη ξεχνάς ότι την περίοδο του 73 και με Χούντα αλλά και η προηγούμενη περίοδο συχνά πυκνά οι ΣΔ τους ανέβαζαν….

Λίγο μετά κόπηκε αυτό το βίτσιο …. (βγήκαν άλλα βίτσια)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dibΑπό τον πίνακα φαίνεται ότι εννοούν (με την τότε ορολογία του ΓΟΚ 73 ή ΓΟΚ 55), υπόγειο, ισόγειο, Α+Β+Γ όροφοι, δηλαδή ισόγειο συν τρείς όροφοι άνωθεν του ισογείου. Το δώμα, φαίνεται να αντιστοιχεί στο άνω μέρος της πλάκας του τρίτου-υπέρ του ισογείου-ορόφου. Παρακρατηθέντα χιλιοστά για μελλοντική-καθ ύψος ανοικοδόμηση είναι. Χιλιοστά κοινοχρήστων δεν έχουν. Αν ποτέ γινόταν ανοικοδόμηση θα τροποποιούσαν τη σύσταση. Πάντως υπάρχουν 100 ψήφοι. 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για να βοηθήσω περισσότερο, έκανα σκαρίφημα της κάτοψης δώματος και Γ' ορόφου και το ανεβάζω, ο Γ' όροφος πρέπει να είναι αυθαίρετος και δεν ξέρω αν έχεις κάνει τακτοποίηση.

Αν και ο συν. μηχανικός είναι απο ΕΜΠ και β' ή γ' ξάδελφος μου, πρέπει να ήταν (τώρα συνταξιούχος) πολύ π@π@ρας μηχανικός !

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια δουλειά και ούτε ξέρω να συντάξω, γιατί δεν είναι αρμοδιότητα μου, αλλά βλέπω στο πίνακα οτι για ίδιες επιφάνειες, πχ ΥΠ2 και Α2, με 66,88τμ έχουν διαφορετικά ο/οο, ή το Β1 με 67,37τμ > απο το Υπ2 & Α2 (66,88τμ), έχει 118ο/οο και είναι λιγότερα απο τα αντίστοιχα διαμερίσματα, είναι δυνατόν?

Τι cazzo  μηχανικοί κυκλοφορούσαν ή κυκλοφορούν? 😡

 

Σκαρίφημα κάτοψης δώματος και Γ' ορόφου του κτηρίου.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dib said:

...γιατί δεν είναι αρμοδιότητα μου, αλλά βλέπω στο πίνακα οτι για ίδιες επιφάνειες, πχ ΥΠ2 και Α2, με 66,88τμ έχουν διαφορετικά ο/οο, ..

μερικές έως και πολλές φορές τα χιλιοστά έχουν κατανομή κατ εντολή και επιθυμία του 100% της τότε ιδιοκτησίας και όχι κατ αναλογία των επιφανειών ή της εμπορικής αξίας της κάθε διηρημένης.

Φυσικά όταν υπάρχει αυτό καλό είναι ο Μηχανικός στον Πίνακα χιλιοστών να έχει σχετική σημείωση.

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Didonis said:

μερικές έως και πολλές φορές τα χιλιοστά έχουν κατανομή κατ εντολή και επιθυμία του 100% της τότε ιδιοκτησίας και όχι κατ αναλογία των επιφανειών ή της εμπορικής αξίας της κάθε διηρημένης.

Φυσικά όταν υπάρχει αυτό καλό είναι ο Μηχανικός στον Πίνακα χιλιοστών να έχει σχετική σημείωση.

@Didonis αυτή την υποψία είχα, αλλά περίμενα την επιβεβαίωση απο σας τους καθ' ύλην αρμόδιους συναδέλφους!

Η ερώτηση βέβαια παραμένει ... αυτοί οι 100 ψήφοι σε ποιόν ανήκουν?

Λαμβάνονται αποφάσεις με 900 ψήφους?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dib said:

...

Η ερώτηση βέβαια παραμένει ... αυτοί οι 100 ψήφοι σε ποιόν ανήκουν?

...

ανήκουν στο όνομα που αναγράφει η σύσταση και ενδεχόμενα στους κληρονόμους κλπ

Οι αποφάσεις βγαίνουν με το 1000

 

Edited by Didonis
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.