Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά τετραγωνικων συμβολαίου με διαγρ.δομησης


Άννα1

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Αγόρασα ένα νέο διαμέρισμα του οποίου το διάγραμμα δόμησης λεει για τον όροφο: Εμβαδόν οροφου 107,53 - ΚΛ/ΣΙΟ 15,38= 92,15m²

Το συμβόλαιο μου αναφερει οτι αγορασα 106,76m²

Ο μηχανικός του κατασκευαστη μου ειπε οτι η διαφορά στα τετραγωνικα προκυπτει απο: 1. τα ερκερ (εμβαδον ερκερ οροφου 13,19m²) 2. Τις θερμοπροσοψεις και 3. Την εσωτερικη κλίμακα. 

Ειναι ορθο αυτο? 

 

Φρόντιζε να βάζεις τονισμό

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αλλα μ² μετράνε στη δόμηση και άλλα μ² είναι για πώληση.

Πχ σε ένα διαμέρισμα δεν μετράει ούτε το έρκερ ούτε η θερμοπρόσοψη στον

συντελεστή δόμησης.

Οταν όμως κάποιος αγοράζει ένα διαμέρισμα, αγοράζει οτιδήποτε ανήκει στο

διαμέρισμα, άρα και τη θερμοπρόσοψη και το έρκερ ακόμα και τον

χώρο που περνάνε οι καμινάδες. Αν είναι ένα σώμα με το κέλυφος

του διαμερίσματος τότε οφείλουν να μετρήσουν στα συνολικά

τετραγωνικά του διαμερίσματος προς πώληση.

Και βάσει αυτών των τετραγωνικών θα βγεί και ο πίνακας χιλιοστών.

Τα μεγέθη που αναγράφονται στο διάγραμμα αφορούν μόνο

υπολογισμούς για τους μηχανικούς και τη πολεοδομία.

**

Εννοείται οτι μιλάμε για μικρές διαφορές και όχι μεγάλα

εμβαδά αποκλίσεων...

Edited by petros71
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 petros71: Αλλα μ² μετράνε στη δόμηση και άλλα μ² είναι για πώληση.

πολυ σωστα

  Και δεν δικαιολογειται, να μεταβιβαζεται σημερα  "νεο" διαμερισμα και να εχει προβληματα στην αναγραφη των τμ....με ολα τα σχετικα προβληματα που προκυπτουν.

  Τα τμ. ειναι "μκτα" και "καθαρα"

  Ξεχωριστες   καταγραφες περι ερκερ και θερμομονωσης, ειναι λαθος και δεν προβλεπονται πουθενα.

  Θα εχεις παντοτε διαφορες στα ΔΤ και στο Ε9 και συνεχη προβληματα  και δξ  τι καταχωρηση εκαναν στο κτηματολογιο.

πετρο, τις καλημερες μου

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι δεν "περισσευαν" χρήματα για να πληρώσεις μηχανικο να το ελεγξει πριν αγοράσεις ε ? Διαβεβαίωνε και ο πωλητής ότι όλα είναι ΟΚ οπότε που λόγος για περιττά έξοδα ?

Αν είναι να μυρίσω τα νύχια μου και να δώσω πρόβλεψη (χωρίς στοιχεία και αμοιβή μην περιμένεις μεγαλύτερη ακρίβεια απο αυτή) θα έλεγα ότι δεν παιζει a priori πρόβλημα με την διαφορά συμβολαίου και διαγράμματος δόμησης. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχει. Το διάγραμμα δόμησης δεν αφορά μη μηχανικούς και κακώς το κοιταξες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Να φανταστώ ότι δεν "περισσευαν" χρήματα για να πληρώσεις μηχανικο να το ελεγξει πριν αγοράσεις ε ? Διαβεβαίωνε και ο πωλητής ότι όλα είναι ΟΚ οπότε που λόγος για περιττά έξοδα ? Αν είναι να μυρίσω τα νύχια μου και να δώσω πρόβλεψη (χωρίς στοιχεία και αμοιβή μην περιμένεις μεγαλύτερη ακρίβεια απο αυτή)...

Μπορεί να το κάνει και τώρα, διότι ο "διάολος" κρύβεται στις λεπτομέρειες.... Ας εμπιστευθεί σήμερα ένα μηχανικό, ας τον πληρώσει για την αυτοψία του κι ας βεβαιωθεί ότι, το ακίνητό της δεν έχει αυθαιρεσίες και ότι, τα τ.μ. του τίτλου ιδιοκτησίας συμφωνούν με την πραγματικότητα... Εύχομαι να μην κρύβονται εκπλήξεις...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μπορεί να το κάνει και τώρα, διότι ο "διάολος" κρύβεται στις λεπτομέρειες.... Ας εμπιστευθεί σήμερα ένα μηχανικό, ας τον πληρώσει για την αυτοψία του κι ας βεβαιωθεί ότι, το ακίνητό της δεν έχει αυθαιρεσίες και ότι, τα τ.μ. του τίτλου ιδιοκτησίας συμφωνούν με την πραγματικότητα... Εύχομαι να μην κρύβονται εκπλήξεις...

Αφου υπάρχει το michanikos.gr που έχει μέσα τόσους μηχανικούς και είναι και τζάμπα.... που να τρέχεις τωρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 3:34 ΜΜ, cvlengnr said:

Να φανταστώ ότι δεν "περισσευαν" χρήματα για να πληρώσεις μηχανικο να το ελεγξει πριν αγοράσεις ε ? Διαβεβαίωνε και ο πωλητής ότι όλα είναι ΟΚ οπότε που λόγος για περιττά έξοδα ?

Αν είναι να μυρίσω τα νύχια μου και να δώσω πρόβλεψη (χωρίς στοιχεία και αμοιβή μην περιμένεις μεγαλύτερη ακρίβεια απο αυτή) θα έλεγα ότι δεν παιζει a priori πρόβλημα με την διαφορά συμβολαίου και διαγράμματος δόμησης. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχει. Το διάγραμμα δόμησης δεν αφορά μη μηχανικούς και κακώς το κοιταξες.

 

Το αν αμέλησα να βάλω μηχανικό πριν την αγορά γιατί δεν φαντάστηκα οτι μπορεί να υπάρχει ανακολουθία και με δεδομένο οτι θα το ελεγχε και ο μηχανικός της τράπεζας για το δάνειο,  αυτό δεν με καθιστά ούτε τσιγκούνα ούτε ηλιθια. Θα το αναλαβει καποιος τωρα...οχι δωρεαν! Απλά ήθελα κι αλλη μια γνώμη γι αυτό σας ρώτησα. Επίσης γιατί απαγορεύεται να κοιτάω το διάγραμμα δόμησης, επειδή δεν ειμαι μηχανικός? Ηρεμήστε λίγο με τις ιδιότητες...

 

On 17/11/2022 at 3:42 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μπορεί να το κάνει και τώρα, διότι ο "διάολος" κρύβεται στις λεπτομέρειες.... Ας εμπιστευθεί σήμερα ένα μηχανικό, ας τον πληρώσει για την αυτοψία του κι ας βεβαιωθεί ότι, το ακίνητό της δεν έχει αυθαιρεσίες και ότι, τα τ.μ. του τίτλου ιδιοκτησίας συμφωνούν με την πραγματικότητα... Εύχομαι να μην κρύβονται εκπλήξεις...

Ευχαριστώ πολυ..θα το ελέγξει άμεσα κι αλλος μηχανικός γιατί ο 1ος που ήρθε δεν ηταν επικαιροποιημενος με τους νεους κανονισμους δυστυχως.

 

On 16/11/2022 at 10:16 ΜΜ, petros71 said:

Αλλα μ² μετράνε στη δόμηση και άλλα μ² είναι για πώληση.

Πχ σε ένα διαμέρισμα δεν μετράει ούτε το έρκερ ούτε η θερμοπρόσοψη στον

συντελεστή δόμησης.

Οταν όμως κάποιος αγοράζει ένα διαμέρισμα, αγοράζει οτιδήποτε ανήκει στο

διαμέρισμα, άρα και τη θερμοπρόσοψη και το έρκερ ακόμα και τον

χώρο που περνάνε οι καμινάδες. Αν είναι ένα σώμα με το κέλυφος

του διαμερίσματος τότε οφείλουν να μετρήσουν στα συνολικά

τετραγωνικά του διαμερίσματος προς πώληση.

Και βάσει αυτών των τετραγωνικών θα βγεί και ο πίνακας χιλιοστών.

Τα μεγέθη που αναγράφονται στο διάγραμμα αφορούν μόνο

υπολογισμούς για τους μηχανικούς και τη πολεοδομία.

**

Εννοείται οτι μιλάμε για μικρές διαφορές και όχι μεγάλα

εμβαδά αποκλίσεων...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη λεπτομεραστατη απάντησή σας. Με βοηθήσατε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Άννα1 said:

Το αν αμέλησα να βάλω μηχανικό πριν την αγορά γιατί δεν φαντάστηκα οτι μπορεί να υπάρχει ανακολουθία και με δεδομένο οτι θα το ελεγχε και ο μηχανικός της τράπεζας για το δάνειο,  αυτό δεν με καθιστά ούτε τσιγκούνα ούτε ηλιθια. Θα το αναλαβει καποιος τωρα...οχι δωρεαν! Απλά ήθελα κι αλλη μια γνώμη γι αυτό σας ρώτησα. Επίσης γιατί απαγορεύεται να κοιτάω το διάγραμμα δόμησης, επειδή δεν ειμαι μηχανικός? Ηρεμήστε λίγο με τις ιδιότητες...

Έχουμε 3 μέρη (πωλητης αγοραστης τράπεζα). Ο πωλητής έχει μηχανικό που βεβαιώνει, η τράπεζα έχει μηχανικό που κοιτάει οσα την ενδιαφέρουν (δεν ταυτίζονται με το δικό σας συμφέρον) και ο αγοραστης δεν κάνει απολύτως τίποτα για να διασφαλίσει το συμφέρον του. Εγω δεν σας χαρακτηρισα, αλλα όποιος έχει τη μυγα.....

Κατα τα άλλα είμαι πολύ ήρεμος με τις ιδιότητες. Δεν απαγορεύεται να το κοιτάτε, αλλά δεν έχετε τη γνωση να βγάλετε συμπεράσματα απο το διάγραμμα δόμησης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 9:24 ΠΜ, dimitris GM said:

 petros71: Αλλα μ² μετράνε στη δόμηση και άλλα μ² είναι για πώληση.

πολυ σωστα

  Και δεν δικαιολογειται, να μεταβιβαζεται σημερα  "νεο" διαμερισμα και να εχει προβληματα στην αναγραφη των τμ....με ολα τα σχετικα προβληματα που προκυπτουν.

  Τα τμ. ειναι "μκτα" και "καθαρα"

  Ξεχωριστες   καταγραφες περι ερκερ και θερμομονωσης, ειναι λαθος και δεν προβλεπονται πουθενα.

  Θα εχεις παντοτε διαφορες στα ΔΤ και στο Ε9 και συνεχη προβληματα  και δξ  τι καταχωρηση εκαναν στο κτηματολογιο.

πετρο, τις καλημερες μου

 

 

 

 

 

Δημήτρη Καλημέρα,

Συμφωνείς στα τ.μ του διαμερίσματος να προστίθεται το εμβαδόν της θερμομόνωσης?

Με εκτίμηση,

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 18/11/2022 at 2:25 ΜΜ, cvlengnr said:

Έχουμε 3 μέρη (πωλητης αγοραστης τράπεζα). Ο πωλητής έχει μηχανικό που βεβαιώνει, η τράπεζα έχει μηχανικό που κοιτάει οσα την ενδιαφέρουν (δεν ταυτίζονται με το δικό σας συμφέρον) και ο αγοραστης δεν κάνει απολύτως τίποτα για να διασφαλίσει το συμφέρον του. Εγω δεν σας χαρακτηρισα, αλλα όποιος έχει τη μυγα.....

Κατα τα άλλα είμαι πολύ ήρεμος με τις ιδιότητες. Δεν απαγορεύεται να το κοιτάτε, αλλά δεν έχετε τη γνωση να βγάλετε συμπεράσματα απο το διάγραμμα δόμησης

Έχετε διάθεση να απαντήσετε σε θέματα που δεν σχετίζονται με αυτό που ρώτησα. Αντιθέτως δεν έχετε καμία διάθεση να απαντήσετε "δωρεάν" οπως λέτε, σε θέματα που υποτίθεται είναι της ειδικότητάς σας. Ευτυχώς απαντάν συνάδελφοί σας. Μάλλον έχετε μπει εδώ για να "τη λέτε" στον κόσμο παρά για να βοηθάτε. Ευχαριστώ όπως και να έχει (τους υπολοίπους)

Edited by Άννα1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.