Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

dimitris GM

Δημήτρη το να το βάλει 1Κ1 σαν πρίν το 75  δεν αποκλείει να  είναι και ("κατα δήλωση" )πριν το "55. 

Με 1Κ1 δηλ, πιστεύεις ότι δεν είναι καλυμμένος;

Η θεωρείς ότι η Κ1 είναι υπερβολή και πάει όλο σαν πριν "55;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι το εξης:

σου φερνει  ο πελατης μια πραξη αποδοχης που γραφει

"αποδεχομαι αυτο τo κτισμα, πετροκτιστο, [μαλλον το περιεγραψε  ολοκληρο...]

που εχει κατασκευασθει προ 1955"

 

τι δυνατοτητες εχεις εσυ να το βαλεις προ 75, ειτε ολο ειτε το ...μισό?

 

[γι αυτο το εχουμε πει τοσες φορες: πρωτα μετραει ο μηχανικος τα παντα, δινει τα αναλυτικα  στοιχεια στη συμβολαιογραφο [ατυπα]

αυτη τα περναει στη δηλωση φορου κληρονομιας  και μετα κανει την αποδοχη.

Τοτε εχει το δικαιωμα ο αποδεχθεις να δοσει εντολη για τακτοποιηση.

Εδω τα εκαναν αναποδα,

δηλωσαν στην ΔΟΥ ό,τι δηλωσαν.... όπως τα δηλωσαν...  εκαναν αποδοχη...οπως την εκαναν

 

και τωρα τρεχουν να τους σωσει ο μηχανικος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη αποδοχή κληρονομιάς έχει την εξής ιδιαιτερότητα, αποτελεί διόρθωση της αρχικής αποδοχης κληρονομιάς που ανέφερε μονο το ισόγειο κτίσμα ως 75 τ.μ. ενω στην πραγματικότητα ήταν 50 ισόγειο και 25 ο οροφος. Άρα το ότι πηγε ο κληρονομος και διόρθωσε την αποδοχή κληρονομιάς και είπε στη συμβ/φο ότι το κτίσμα είναι προ του '55 και αυτή το έγραψε κατα δήλωση του δε νομίζω ότι με καλύπτει ιδιαίτερα.

Ειδικά ο όροφος αποκλείεται να είναι προ του '55 αφού είναι κατασκευή με μπλόκα.

Άρα νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το δηλώσω σαν προ του '75 - αν είναι.

Σκέφτομαι να παραγγείλω στερεοζεύγος Α/Φ αν υπάρχει απο την ΓΥΣ και να δω στερεοσκοπικά αν φαίνεται ο όροφος.

Link to comment
Share on other sites

η συμβολαιογραφος

-δεν επρεπε να κανει την αρχικη αποδοχη, με μονη μια "δηλωση" του πελατη

-δεν επρεπε να κανει την τροποποιηση, μετα απο "νεωτερη δηλωση" του πελατη

 

επρεπε να του ζητησει την συνεργασια με μηχανικο

 

Εσυ θα "δεις" αυτα που θα δεις  κι ας γραφουν αυτοι ό,τι θελουν για προ 55 και για προ.... 1821...

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

......το ερωτημα ειναι το εξης: σου φερνει  ο πελατης μια πραξη αποδοχης που γραφει "αποδεχομαι αυτο τo κτισμα, πετροκτιστο, [μαλλον το.......

 

Συμφωνώ σε όλα!!

Έτσι έπρεπε να γινόταν "[γι αυτο το εχουμε πει τοσες φορες: πρωτα μετραει ο μηχανικος τα παντα, δινει τα αναλυτικα  στοιχεια στη συμβολαιογραφο [ατυπα"  αλλά δεν γινόταν , τουλαχιστόν μέχρι και πρίν των νόμων των αυθαιρέτων. Τώρα αρχίζει και μπαίνει μία τάξη στα πράγματα.

 

....και τωρα τρεχουν να τους σωσει ο μηχανικος...

Επειδή αυτά μας αρέσουν , πρέπει να δώσουμε και την λύση, τώρα.

Γι' αυτό λέω 1Κ1 και τέλος. (τα στοιχεία για τον χρόνο κατασκευής είναι αρκετά).

 

Να σε ρωτήσω και κάτι σχετικό.

Πες ότι έχω μια κατοικία που πράγματι είναι πριν το '55 , και αποδυκνύεται αυτό απο περιγραφή σε παλιούς τίτλους.

Και εγω την νομιμοποιώ σαν πριν του 75.

Υπάρχει πρόβλημα; Η απεναντίας θα έχω και ένα χαρτί εν είδει άδειας, που ίσως είναι και καλύτερο -ισχυρότερο, απο το γενικό "τα πριν του '55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα".

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

υπο την εννοια που το θετεις...

 

να καταργουσαμε  εντελως  απο τις υπαγωγες μας τα προ 55

 [παραβλεποντας συμβολαια, τιτλους, περιγραφες...]

 

και να τα λεμε ολα "προ 75"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη λογική του κράτους όπου αν έχεις δηλώσει παραπάνω μέτρα στο Ε9 "δεν χρειάζεται διόρθωση το Ε9" και αυτό γιατί το κράτος έχει πάρει παραπάνω ΕΝΦΙΑ απ'ότι θα έπρεπε, νομίζω το να κάνουμε υπαγωγή στο νόμο ενα παλιό πετρόκτιστο ως προ του '75 δεν είναι κάτι κακό. Και εμείς καλυπτόμαστε αφού τα αποδεικτικά στοιχεία δεν είναι πλήρη (δηλώσεις ιδιοκτητών, λιγοτερα τ.μ. κλπ.) και το κράτος παίρνει το κατι τις του. Είναι μια win-win situation που λένε και οι οικονομολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

giorgosv

"Άρα το ότι πηγε ο κληρονομος και διόρθωσε την αποδοχή κληρονομιάς και είπε στη συμβ/φο ότι το κτίσμα είναι προ του '55 και αυτή το έγραψε κατα δήλωση του δε νομίζω ότι με καλύπτει ιδιαίτερα."

 

Στο "προ 55"  ειναι το προβλημα και οχι στα τμ του ΕΝΦΙΑ [το οποιο ειναι μια αλλη συζητηση]

Διοτι,

αφου εχεις δυο κατηγοριες ακινητου

ενα τμημα πετροκτιστο και ενα ανωγειο διαφορετικο

εσυ καλεισαι να τακτοποιησεις σαν "προ" 55 δυο κτισματα,

αλλά τα βλεπεις οτι ειναι και διαφορετικης κατασκευης και διαφορετικου ετους κατασκευης.

Δεν ειπες εάν ηλεγξες τα Ε9 του αποβιωσαντα και τι εγραφε...

 

εν τελει,

Νομιζω οτι σε πιεζουν να υπογραψεις και να καλυφθουν

ενω  θα επρεπε να διορθωσουν αυτοι τα δικα τους λαθη

 

[και στο μελλον  αυτο το προβλημα θα εμφανισθει στον επομενο μηχανικο, που θα λεει

"Πώς εγιναν όλα, σαν προ 55 λιθοκτιστα, οταν υπαρχουν  δυο διαφορετικα κτισματα....

ή πώς εγιναν σαν προ 75  οταν η αποδοχη τους γραφει "σαν προ  55"

Αυτα

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

GM, το ότι κάτι έχει δηλωθεί ως προ 75 ενώ είναι προ 55 δεν είναι ψέμα, ειδικά από την στιγμή που δεν έχει αποδείξεις ότι είναι προ 55!!!!

Τώρα αν έχει αποδείξεις ότι είναι το ισόγειο προ 55 και ο όροφος προ 75, ας δηλώσει μόνο τον όροφο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πιέζει κανείς και ούτε δέχομαι πιέσεις απο κανέναν γενικώς, απλά ο κληρονόμος δεν ξέρει και προσπαθώ να τον βοηθήσω. Ότι του πω θα κάνει.

Το θέμα μου είναι αν χρειάζομαι Α/Φ υποχρεωτικά ή όχι.

Το Ε9 το έλαβα σήμερα και γράφει:

post-242-0-93135200-1516270943.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.