Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δανάη πρόκειται για πελάτη τον οποίο συμβουλεύω πως να κινηθεί.

 

Απο εκεί και πέρα εγω δε μπορώ να κάνω τίποτα και του το εχω πει.

 

Εννοείται οτι το έκανε μετά....απλά πρόκειται για τον κλασσικό Ελληναρά που δε θέλει να καταλάβει.....

 

Ξέρεις πως είναι να ακούς δεξιά -αριστερά για "μηχανικούς" που έχουν τον τρόπο τους κ εξαφανίζουν εκθέσεις αυτοψιάς και καλά....

 

Εν μέρει δεν έχει άδικο απο την άποψη οτι πολλοί συνάδελφοι στην περιοχή του ρύθμιζαν νέα αυθαίρετα μετά τις 28.07.11 και έπειτα

έβγαζαν και καλά άδεια αποπεράτωσης.... το πως δεν έτρωγαν καταγγελία δεν το ξέρω...πλήρωναν αυτούς που έπρεπε?....άγνωστο...

 

Προσωπικά του πρότεινα να αποταθεί σε αυτούς και ας τον εχω πελάτη απο παλιά.... του τόνισα με όλους τους τρόπους οτι πρέπει να ο ρίξει..

 

Ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεος.....για στέγαστρο μιλάμε δλδ.....έλεος...

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν ψαχνουμε να βρουμε  νομικα "πατηματα" για να θεωρηθουν οι α/φ του γκουγκλ  "ακυρες"!!!!!!,

επειδη,  -δηθεν -  "ρητα δεν τις κατονομαζει ο νομος"

[που ομως τις κατονομαζει στην  εγκ. 4 για τις σταυλικες...]

 

βεβαια, αν του το πεις, θα σου  πεταξει την εξυπναδα του  ο ...ελληναρας..

"ναι αλλα μιλαει μονον για...σταυλικες..." :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Εν πασει περιπτωσει,

Μην χανουμε και την ...κοινη λογικη...

 

αφου δεν εισαι απο την περιοχη

 

και δεν σε επηρεαζει επαγγελματικα αυτο που θα- εχεις- ακουσει...

"εχω ΄γω  εναν..."...

"εχω εναν ξαδερφο πουουου"

"η ξαδερφη μου εχει εναν κουμπαρο που  την αλλη φορα..."

 

στειλτον..

 

...πρωινιατικα.. :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Όσον αφορά την παράγραφο 1γ του άρθρου 87 η οποία αναφέρει:

"γ) ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια

αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης

της άδειας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου." 

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Μπορούμε να "πατήσουμε" ,κατά την άποψή σας, στη συγκεκριμένη παράγραφο ώστε να θεωρήσουμε τη δόμηση ελεύθερου τμήματος πυλωτής ως αλλαγή χρήσης από

βοηθητική σε κύρια και να θεωρήσουμε χρόνο αλλαγής την θεώρηση για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου;   

Link to comment
Share on other sites

εννοεις   την "ηλεκτροδοτηση"   του  κτισματος στην πυλωτη.... [δεν λες τι εκανε και πότε] ή του ολου κτιριου???

 

στο Ε9 τι γραφει?

 

[εκανες καποιον "τυπικο" ελεγχο εσυ απο το γκουγκλ?]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!

Εννοώ την ηλεκτροδότηση του συνόλου του κτιρίου και συγκεκριμένα με Ο.Α. του 89.( η παροχή ρεύματος είναι μία για ολόκληρο το κτίριο)

Στο Ε9 φυσικά δεν έχει δηλωθεί μέχρι τώρα η αυθαίρετη κατασκευή στην πυλωτή.

Αν εννοείς τυπικό έλεγχο στο google streetview, στη συγκεκριμένη περιοχή δεν υποστηρίζεται... οπότε από το δορυφόρο δε φαίνεται κάτι...

Το ρωτώ μήπως και μπορέσει ο ιδιοκτήτης και αποφύγει την αναδρομική δήλωση Ε9 με ότι αυτή θα αποφέρει ( πρόστιμο, ΕΝΦΙΑ ...)

Link to comment
Share on other sites

να παει να ενημερωσει το Ε9

 

"χτες"

 

ολα δικα του   να μην τα θελει......

 

[ουτε η ηλεκτροδοτηση του κτιριου σε κατοχυρωνει για να πεις οτι ...απο τοτε ηλεκτροδοτηθηκε το αυθαιρετο]

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροδότηση ενός ολόκληρου κτιρίου (στα τετραγωνικά του οποίου μάλιστα δεν συμπεριλαμβάνεται το τμήμα που σε ενδιαφέρει) δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αν είχες ηλεκτροδότηση για ανεξάρτητο διαμέρισμα με παροχή για κατοικία στο ισόγειο που θεωρητικά προβλεπόταν πυλωτή τότε να το συζητούσαμε.

Την αναδρομική δήλωση δεν τη γλιτώνει όπως και να χει. Ακόμη και να βρεις άλλα δικαιολογητικά για την παλαιότητα, θα πρέπει κάποια στιγμή υποχρεωτικα να το συμπεριλάβει. Και αν δεν αναγκαστεί να το κάνει σήμερα, θα αναγκαστεί αργότερα που ίσως τα πρόστιμα να είναι και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!

Οκ επί της αρχής συμφωνώ.... :smile:

Η ερώτηση μου όμως κυρίως είναι αν θεωρείται αλλαγή χρήσης η δόμηση ελεύθερου τμήματος πυλωτής.....

Link to comment
Share on other sites

Αν η ερώτησή σου αφορά τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου, θα υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.