Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Απο την 1η παράγραφο, έτσι όπως είναι διατυπωμένη, το άρθρο μας λέει πως την αεροφωτογραφία δεν τη γλιτώνουμε, ακόμη και για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης!

Αν δεν προκύψει με βεβαιότητα ο χρόνος εκτέλεσης από την αεροφωτογραφία, εξετάζουμε τις πλάγιες λύσεις.

 

Πάντως εκτός Αθηνών που η πρόσβαση στη ΓΥΣ ή στο σύνολο του αρχείου του ΕΚΧΑ (online υπάρχει μόνο αναζήτηση όχι παραγγελία) είναι αδύνατη, δημιουργούνται πολλά προβλήματα στους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Το google earth όμως έχει από το 2003 και μετά..

Να ενημερώσω ότι η ΓΥΣ έχει και μια beta έκδοση eshop όπου μπορείς να κάνεις αναζήτηση με φίλτρα και να έχεις μια προεπισκόπηση της α/φ που εξετάζεις, αν δεν είναι σε διαβαθμισμένη περιοχή.Σε κάποιες περιπτώσεις (με λίγη τύχη) μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αν η α/φ σε εξυπηρετεί, σε άλλες είναι πολύ δύσκολο και απαιτείται επίσκεψη από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η beta έκδοση είναι για "πέταμα". Είχα πάει και μου λένε όταν τους εξήγησα ότι έχω έρθει από επαρχία. "Μα καλά πώς και δε την παραγγείλατε ηλεκτρονικά?"

 Προτίμησα να μείνω ψύχραιμος... Από κει μέσα ούτε οι ίδιοι δε βγάζουν άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεστε βρε λεβέντες με τις αεροφωτογραφίες.....

Η εμπειρία μου από τους προηγούμενους νόμους είναι ότι, χρειάστηκε να ψάξω για αεροφωτογραφία μόνο στο 5% του συνόλου του δηλώσεων που υπέβαλα!!!

Υπάρχουν λύσεις για όλα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως? Προτού ο προηγούμενος νόμος "ανοίξει" το θέμα με την χρήση των φορολογικών εγγράφων οι α/φ ήταν μονόδρομος. Τώρα, ο καθένας μπορεί να λέει την δική του ιστορία. Εγώ είχα περίπτωση που με λίγη τύχη και με μεγέθυνση 6 φορές, ο ιδιοκτήτης απέδειξε το κτίριο του ότι ήταν προ '75 και μου φίλαγε τα χέρια γιατί πλήρωσε πρόστιμο αστείο. Η ουσία δεν είναι να πούμε τί έτυχε στον καθένα μας, αλλά τί εργαλεία (καλά ή κακά) έχουμε στα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το γράφει η 1η παράγραφος, αφήνεται να εννοηθεί ότι η αεροφωτογραφία πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και από κει και πέρα, εάν δεν προκύπτει με βεβαιότητα ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαιρεσίας, τότε να χρησιμοποιούνται άλλα στοιχεία.

 

Αυτό βέβαια είναι αστείο σε πολλές περιπτώσεις και ένα ακόμη έξοδο άχρηστο. Στην τελική, εάν θέλουν υποχρεωτικά αεροφωτογραφία (έστω και άχρηστη) βάζουμε ένα άχρηστο απόσπασμα από το κτηματολόγιο και για την απόδειξη προσκομίζουμε το απαιτούμενο έγγραφο που μας το αποδεικνύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφέρει σε κάτι από τον 4178!!!! Μην σας μπερδεύει το .....λεξιλόγιό τους! Έχουν πρόβλημα τα ....παιδιά!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο νόμο μας δίνεται η δυνατότητα στις Κατηγορίες 1 και 2 να κάνουν διαχωρισμό των αυθαιρεσιών με βάση το χρόνο κατασκευής. Δηλαδή ότι έχουμε πριν το 75 πάει κατηγορία 1 και ένα έχουμε κάτι μετά το 75 και πριν το 83 στο ίδιο κτιρίο πάει Κατηγορία 2.

 

 

Με την ίδια λογική αν έχουμε ένα Κτίριο που ένας όροφός του κατασκευάστηκε το 1980 αυτός ο όροφος πάει Κατηγορία 2 και αν υπάρχει και άλλος όροφος που κατασκευάστηκε π.χ. το 1987 πάει Κατηγορία 4.

 

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

 

α)Με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζουμε και τους συντελεστές για τα 1983-1992 και 1993-2003? Δηλαδή στην Κατηγορία 4 μπορούμε να έχουμε ένα φύλλο καταγραφής με ένα όροφο που κατασκευάστηκε την περίοδο 1983-1992 και έναν όροφο που κατασκευάστηκε την περίοδο 1993-2003 σε άλλο  φύλλο καταγραφής?

 

β) Σε εξολοκλήρου αυθαίρετες πολυκατοικίες των οποίων ο ιδιοκτήτης "σήκωνε" ορόφους σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα δεν θα είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί ο χρόνος κατασκευής του κάθε ορόφου ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.