Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγχος αντισεισμικής κατάστασης κτιρίου.


8anos79

Recommended Posts

Γεια σας,

Με αφορμή την ασύλληπτη τραγωδία με τον σεισμό στην γειτονική Τουρκία θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει νόημα ως ιδιώτης να κινήσει κάποιος την διαδικασία ελέγχου ενος κτιρίου στο οποίο κατοικεί ή εργάζεται αυτός και η οικογένεια του, απευθυνόμενος σε ενα μηχανικό;

Φαντάζομαι πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους αλγόριθμος που μπορεί να δώσει μια πρώτη εικόνα εαν εχει νόημα ή οχι, πχ άδεια και θεμελίωση οικοδομής ταδε ημερομηνία, επιπλέον παρεμβάσεις κοκ ή εχει νόημα ετσι και αλλιώς να παραγγείλει κάποιος εκτενή μελέτη;

Τι κόστος έχει μια τέτοιου είδους μελέτη;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μία πρώτη αίσθηση ναι υπάρχει «αλγόριθμος» που δίνει μια πρώτη εικόνα με βάση το ακίνητο, την θέση του, τα επίσημα σχέδια του και τις ανεπίσημες αλλαγές τους + τις εμφανείς βλάβες κλπ.…

Μονο που ο «αλγόριθμος» αυτός για να αποκτηθεί θα χρειαστείς 5—9 χρόνια σπουδές σε Πολυτεχνείο και καμιά 10αρία ακόμα σε κατασκευαστική και μελετητική εμπειρία….

Άρα χρειάζεσαι Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών να αναθέσεις να κάνουν μια πρώτη έρευνα και να σε κατευθύνουν.

 

Κόστος έργο και υπηρεσίες Μηχανικών και Μελετών δεν είναι επιτρεπτό να δίνονται στο Δημόσιο φόρουμ, εκτός και σου κάνει η απάντηση 1.000.000Ε και ότι λιγότερο δώσεις όφελος σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για τον αλγόριθμο ρώτησα οχι για να τον εφαρμόσω εγω βέβαια, αλλά για να έχω μια εικόνα τι μπορώ να περιμένω. Είναι απόλυτα αντιληπτό οτι όπως εσείς δεν μπορείτε να κάνετε την δουλειά μου ετσι και εγω δεν μπορώ να κανω την δική σας.

Αντίστοιχα για το  το κόστος,μια εικόνα της τάξης μεγέθους ήθελα, αλλα σεβαστό το οτι δεν δίνονται τέτοιες πληροφορίες στο δημόσιο φόρουμ.

'Όπως και να εχει σας ευχαριστώ για το χρόνο και  τον κόπο σας.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ppanag said:

Θα πρότεινα να συμβουλευθείτε και τη σελίδα του ΟΑΣΠ, ειδικά σχετικά με τον προσεισμικό έλεγχο.

Σας ευχαριστώ πολύ. Χρήσιμη πληροφορία και κατατοπιστική για το τι να ψάξω.

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι συνιστάται ο έλεγχος να γίνει σε στάδια, ξεκινώντας από την διαδικασία του ταχέως οπτικού ελέγχου από μηχανικούς. Στην περίπτωση που προκύψει ανεπαρκής σεισμική ικανότητα του κτιρίου από τον πρώτο έλεγχο να γίνει πιο εκτενής έλεγχος.

Θα διαβάσω τα υλικά πιο προσεκτικά και θα ενημερώσω το νήμα.

Η σελίδα του οασπ είναι αυτή

https://www.oasp.gr/node/74

Link to comment
Share on other sites

Η ανάθεση σε συνάδελφο πολ. μηχανικό εκπόνησης μελέτης είναι η μόνη ενδεδειγμένη ενέργεια, που μπορεί να δώσει ασφαλή αποτελέσματα. Όσο αφορά το κόστος της μελέτης εξαρτάται από το είδος του κτιρίου και άλλους τεχνικούς παράγοντες. Ως τάξη μεγέθους ένα ποσόν της τάξης των 5000 € για ένα τριώροφο κτίριο συνολικής επιφάνειας 400 μ2, το θεωρώ λογικό και εφικτό.

 

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δεν έχω καταλάβει : δίδονται ή δεν δίδονται εκτιμήσεις κόστους μελετών;...

@Didonis

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Alexios said:

Η ανάθεση σε συνάδελφο πολ. μηχανικό εκπόνησης μελέτης είναι η μόνη ενδεδειγμένη ενέργεια, που μπορεί να δώσει ασφαλή αποτελέσματα. Όσο αφορά το κόστος της μελέτης εξαρτάται από το είδος του κτιρίου και άλλους τεχνικούς παράγοντες. Ως τάξη μεγέθους ένα ποσόν της τάξης των 5000 € για ένα τριώροφο κτίριο συνολικής επιφάνειας 400 μ2, το θεωρώ λογικό και εφικτό.

 

????  γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Για να προλάβω πιθανόν παρεξηγήσεις δεν ζήτησα προσφορά ούτε το μήνυμα του φίλου ήταν κάτι τέτοιο και ούτε μπορούσε να είναι γιατί δεν γνωρίζει το ακίνητο.

Απλώς η αναφορά της τάξης μεγέθους βοηθά εμένα για να δω πως πρέπει να κινηθώ.

Για παραδειγμα τώρα ξέρω ότι πρέπει να συνενοηθω και με τους άλλους ιδιοκτήτες για να καλυφθεί τέτοιας τάξης κόστος.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 8anos79 said:

πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους αλγόριθμος

Επειδή το ChatGPT έχει γίνει της μόδας, δυστυχώς για εσάς και ευτυχώς για εμάς του μηχανικούς σε εφαρμογές as built και εκτίμηση αληθινών δεδομένων (αυτοψίες) μέχρι στιγμής δεν μπορεί να έχει εφαρμογή.

 

Κατά τα άλλα όπως σας συμβουλέψει μηχανικός με γνώσεις σε στατική

Edited by Bill22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.