Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

καλησπερα

εδώ και 2-3-4 μηνες (δε θυμαμαι) βγηκε μια ΚΥΑ (μαλλον) που εξαιρει από αδειοδότηση 70-80 ειδων επιχειρήσεων. Καπου εχει αναφερθεί και εδώ μεσα (καταργουνται τα παραβολα κλπ) Αν θελεις αυριο να σου πω πια είναι.

 

Σε ένα αρθρο της αναφερει και τις επιχειρήσεις των κατω από 10 kw

Δεν την εχω μπροστα μου για να σου πω ακριβως πως το γραφει αλλα με δικα μου λογια....

 

οσες είναι στη λιστα αυτή των 70-80 πρεπει να μαζευουν τα δικαιολογητικα και να γνωστοποιουν την λειτουργία τους. ΔΕΝ βγαζουν αδεια όμως.

Ολες οι άλλες που δεν αναφέρονται εκει και είναι κατω από 10 kW συνεχίζουν να εξαιρούνται παντελως από αδειοδοτηση.

 

Σε αυτό το συμπερασμα καταληγεις με .... αρκετο ψαξιμο.... Δεν το λεει ξεκάθαρα αλλα εκει καταληγουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε

 

Ξέρω που αναφέρεσε και σε ποιά ΚΥΑ που όμως και μένα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

 

Απλά ρώτησα παραπάνω αν είχε βηεί κάτι νεώτερο και δεν είχα ενημερωθεί .

 

+1

Link to comment
Share on other sites

κολλησε ο υπολογιστης και εγινε διπλο ποστ....

ας το σβησει καποιος....

Edited by ggeorge
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα παω να το δω και να μιλησω με τον ιδοκτητη απο κοντα και θα επανελθω.

ευχαριστω

 

για αυτα δε μιλας με τον ιδιοκτητη

 

αλλα με την υπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

σε ένα αρτοποιείο με υπάρχουσα άδεια, θέλει ο ιδιοκτήτης να ψήνει κρέας και να το πουλάει λιανική σε πελάτες (σε πακέτο). Όχι δλδ να του πάνε το ταψί και να τους το ψήνει, αλλά να δίνει μερίδες για το σπίτι. Γίνεται κάτι τέτοιο σε κοινό χώρο με το αρτοποιείο; Ακόμα και αν χρειαστεί να βγάλει άδεια για μαζικής εστίασης (μικτή επιχείρηση πχ).

 

Στο υγειονομικό μου είπαν ότι πρέπει να είναι διακριτοί οι χώροι και ρωτάω μήπως έχει κανείς εμπειρία από κάτι παρόμοιο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του πεις οτι το έχει ξεχάσει ήδη αυτό που σκέφτεται, εκτός αν .....

 

Η άδεια αρτοποιείου έχει συγκεκριμένη δραστηριότητα και συγκεκριμένους απαιτητούς χώρους για την λειτουργία του σύμφωνα με την παραγωγηκότητα του κλιβάνου που έχει ο φούρνος.

 

Αν το κτίριο που στεγάζεται ο εν λόγο φούρνος έχει περίσσεια τμ (πχ 20-30 τμ) για επιπλέον δραστηριότητα/ες (που δεν το βλέπω :smile: ) μπορεί να αναπτύξει την επιπλέον δραστηριότητα (και που όπως σωστα σου επισήμαναν στο υγειονομικό) οι χώροι αυτοί πρέπει να είναι ξεχωριστοί πχ διπλανό κατάστημα (που δεν θα πρέπει να επικοινωνεί με το φούρνο).... και όχι μέσα στους χώρους του αρτοποιείου !

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο συανδελφος αναφερεται σε πρατηριο αρτοποιείου.

Εγω λεω οτι μπορει να κανει αυτο που θελει.

 

Οι χωροι πρεπει να ειναι διακριτοι και οχι ξεχωριστοι (αλλο μαγαζι).

Απλα ο χωρος του πρατηριου δεν θα αδειοδοτηθει απο τη Δ. Αναπτυξης, αλλα απο το Δημο (ή τουλαχιστον μονο η δευτερη δραστηριοτητα).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο συανδελφος αναφερεται σε πρατηριο αρτοποιείου. Το πρατήριο άρτου δεν έχει δικαίωμα να παράγη ψωμί ...γιατί δεν έχει κλίβανο (μιλάει για άδεια αρτοποιείου) ως εκ τούτο δεν μπορεί και να ψήσει οτιδήποτε !

Εγω λεω οτι μπορει να κανει αυτο που θελει.

 

Οι χωροι πρεπει να ειναι διακριτοι και οχι ξεχωριστοι (αλλο μαγαζι). Για να το λες αυτό εκτιμώ οτι δεν έχεις αρκετή εμπειρεία απο άδειες αρτοποιείων ...

Απλα ο χωρος του πρατηριου δεν θα αδειοδοτηθει απο τη Δ. Αναπτυξης, αλλα απο το Δημο (ή τουλαχιστον μονο η δευτερη δραστηριοτητα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.