Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

Πείτε λοιπόν εδώ και τώρα μια λύση για το τεράστιο πρόβλημα των υπογείων που έγιναν ισόγειες κατοικίες, τω κλειστών ημιυπαίθριων χώρων, των γκαράζ που γίναν δωμάτια από εμάς!!! Θέλω προτάσεις-λύσεις από όσους αντιδόύν σε ένα τέτοιο μέτρο για την υφιστάμενη κατάσταση και όχι για την μελλοντική!!!

 

Από εμάς?Ή από εσάς?Δεν σε καταλαβαίνω φίλε,έδινες συμβουλές να κλείσουν οι Η/Χ,τους έκτιζες με τα χεράκια σου ή είσαι κατασκευαστής που τους κλείνει?Τί ακριβώς φορτώνεις σαν ευθύνες?

 

Κ κατά δεύτερον,ΚΑΝΕΙΣ μας δεν είναι αρμόδιος να γνωμοδοτήσει,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ όσον αφορά τον Πολεοδομικό Σχεδιασμό.Οι λύσεις,ως απλή πρόταση κ σκέψη έχουν ήδη αναφερθεί,αλλά δεν καταλαβαίνω τί θες....Μηχανικοί που τηρούμε τις διατάξεις είμαστε,όχι ορκωτοί....:roll:

 

Λες ότι θες λύσεις για υφιστάμενη κατάσταση....κ όχι για μελλοντική.Για αειφόρο ανάπτυξη έχει πάρει τίποτα το αυτί σου ή είσαι κ εσύ άλλος ένας σαν εμένα που μόνο κράζω?Τί λύση θες δηλαδή να προτείνουμε,να βγούμε όλοι στους δρόμους κ να κρατάμε το ρουφιανοσημειωματάριο?Για πες μας κ εσύ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε Στέλιο κείμενη πολεοδομική νομοθεσία και νομολογία ΥΠΗΡΧΕ.

 

1) Εγώ όσον αφορά στους Η/Χ με το σχέδιο δεν συμφωνώ καθόλου στην "τακτοποίησή τους".

 

Και ξανατεκμηριώνω. Το φακέλωμα είναι τεράστιο και η τροπολογία του νόμου δεν καταργεί ισχύουσες διατάξεις άλλων δικαίων, όπως π.χ. του ποινικού.

 

Δεν κατάλαβα δλδ και εις την λαϊκή .....

 

ψάχνουμε λεφτά και .......αποδεχόμαστε την ανικανότητα στην εφαρμογή της νομοθεσίας ζητώντας από τους παρανομούντες να παζαρέψουν?

Μου θυμίζει πρόσφατο περιστατικό παζαριού με τράπεζα για υφιστάμενο χρέος......εν τέλει από 8.000€ έδωσε ο πελάτης πίσω 2.000€.

 

Και ξαναρωτώ:

τι θα γίνει με φορείς που άμεσα θα ξυπνήσουν και δικαίως ζητήσυον αναδρομικά τα οφειλόμενα .....πχ. ΔΕΗ, Δήμοι, ΔΟΥ-Ε9 ?

Θα δωθεί συγχωροχάρτι με τόσο επιβλητική νομική νομοθετική αξία (?? ντόινγκ), που θα καταργεί ή αναιρεί νόμους, πδ, εγκυκλίους, αποφάσεις, κ.λπ. ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ?

Δεν θα εφαρμοσθούν δεκάδες διατάξεις και δεν υπάρχει θύμα ?

 

Ο ταλαιπωρημένος έλληνας - παράνομος (συζητιέται...) που θα τρέξει να βοηθήσει να κλείσει το δ. έλλειμα και ο προυπολογισμός που μάλλον ο Κώστας θα αποφύγει μέσω χειμερινών εκλογών ?

 

Όλοι εμείς πάλι ασχέτως αιτίας .......και άντε και σε αυτή κάποιοι νοιώθουν ξαλαφρωμένοι .......αλλά σε άλλες ?

 

Επίσης αν μετά από ν χρόνια κριθεί αντισυνταγματικό τι θα γίνει ?

 

Θα αξιώσει κανείς πρόστιμα ?

Θα αξιώσει ο πολίτης επιστροφή ?

Θα δωθούν αναδρομικά ?

 

Πότς γκένεν αυτό ? :grin:

 

Εγώ λέω ....να κάτσουν στα αυγά τους καθώς κάποιοι έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια....και δεν το εννοώ κομματικά αλλά τεχνοκρατικά.

 

Και εκβιαστικά τα ζητάνε....παραπάει ρε παιδιά.....σαν το άλλο με το ΕΤΑΚ που χάσανε τα δεδομένα.....Ε Λ Ε Ο Σ !!

 

 

2) Κατά τα άλλα οι τροποποιήσεις του νόμου θεωρώ είναι προς τη θετική κατεύθυνση αλλά δεν παύουν να είναι ημίμετρα. Τι σημαίνει 1,80 ? Δλδ γιατί 1,80 και όχι 2,00 ή 1,17 ? Πλάκα μας κάνουν ? Ή η μείωση 5% είναι Η ΑΛΛΑΓΗ ?

Εν τέλει σωστά είναι ....αλλά η κατάσταση στα πολεοδομικά σε συνδυασμό με την μη ολοκληρωμένη κωδικοποίηση απαιτούν κάθετες τομές στον ΓΟΚ και κτιριοδομικό.

 

Επίσης αν μπορώ θέλω να ρωτήσω και συγχωρέστε μου άγνοια αν υπάρχει......

 

το ΤΕΕ εισηγήθηκε τίποτα ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

"Δήλωση του προέδρου του ΤΕΕ

για τις ρυθμίσεις περί ημιϋπαίθριων

 

Αναφορικά με τις κυβερνητικές ρυθμίσεις για ημιϋπαίθριους και κλειστούς υπέργειους και υπόγειους χώρους, ο πρόεδρος του ΤΕΕ Γιάννης Αλαβάνος έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Δυστυχώς, ως Χώρα, «πολεοδομικά επτωχεύσαμεν». Τροποποιούνται θετικές προβλέψεις του ΓΟΚ ενώ είναι εφικτός, εύκολος και οικονομικός ο έλεγχός τους. Εμπεδώνεται στην ελληνική κοινωνία η αντίληψη ότι όσοι αυθαιρετούν, εν τέλει, δικαιώνονται.

Όσον αφορά τα μέτρα που ανακοινώθηκαν σήμερα οφείλουμε να επισημάνουμε ότι τα πρόστιμα από μόνα τους δεν έλυσαν και δεν πρόκειται να λύσουν στο μέλλον το πρόβλημα. Είτε είναι μεγάλα, είτε μικρά, είτε μηδενικά (όπως αυτό της διατήρησης αυθαιρέτου όπως προτείνεται).

Με την «τακτοποίηση» που ανακοινώθηκε σήμερα, με σαφείς βραχυπρόθεσμους εισπρακτικούς στόχους, δεν αντιμετωπίζεται επί της ουσίας το πρόβλημα, ούτε για όσους έχουν αυθαίρετα. Οι συγκεκριμένοι χώροι δεν νομιμοποιούνται, και παραμένουν εκτεθειμένοι αυτοί και οι ίδιοι όμηροι στην όποια πολιτική ή δικαστική μελλοντική απόφαση.

Το ΤΕΕ έχει ταχθεί επιμόνως υπέρ μιας συνολικής, αποφασιστικής και ουσιαστικής αντιμετώπισης του προβλήματος της αυθαίρετης δόμησης. Είναι έτοιμο, όπως είναι γνωστό, και διατεθειμένο προς αυτήν την κατεύθυνση να συνδράμει κάθε προσπάθεια."

Link to comment
Share on other sites

πότε τελικά εικάζετε πως θα ισχύσει το 1,80μ & το 15%;;;;

 

Εύρος μεταξύ αρχές Αυγούστου (δύσκολο) έως αρχές σεπτέμβρη (μάλλον).

Link to comment
Share on other sites

Θες λύση για τους η/χ? 100% ΝΟΜΙΜΗ? Αυτοψίες από αύριο παντού και πρόστιμα που προβλέπονται σήμερα απο την υπάρχουσα νομοθεσία. Ορίστε. Το που θα βρει τους υπαλλήλους δεν με αφορά εμένα γιατι προφανώς θα τους χρειαστεί ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ....

 

Να προσλάβει όλους τους νέους μηχανικούς (που οι περισσότεροι είναι άνεργοι...) με σύμβαση ορισμένου χρόνου και να τους βγάλει στο δρόμο να κάνουν αυτοψίες πόρτα - πόρτα, χωρίς το κριτήριο της εντοπιότητας.

 

Δύο - δύο ή τρεις - τρεις μαζί θα ελέγχουν κάθε μέρα από δέκα οικοδομές. Επί τόπου αποτύπωση και αντιπαραβολή με τα στοιχεία φακέλου.

Οι παραβάτες θα πληρώνουν τα πρόστιμα όπως ισχύουν μέχρι σήμερα, ανέγερση, διατήρηση και επί πλέον παράβολο απασχόλησης του κλιμακίου ελέγχου.

 

Το κόστος της όλης διαδικασίας (αμοιβές, μετακίνηση και εξοπλισμός κλιμακίων) θα καλυφθεί από τους παραβάτες, σε πραγματικά πρόστιμα όπως ο Νόμος προβλέπει και όχι σε τιμές "πάρε κόσμε".

 

Με αυτή τη διαδικασία σε δύο - τρία χρόνια θα έχουν ελεγχθεί όλες οι οικοδομές της χώρας.

Τα Δημόσια έσοδα, αφαιρουμένου του κόστους λειτουργίας του μηχανισμού ελέγχου, θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τις ανάγκες πολεοδόμησης (η οποία θα πρέπει να απλοποιηθεί νομοθετικά).

 

Μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου σε όλη την επικράτεια, η διαδικασία των ελέγχων θα είναι διαρκής και θα γίνεται αυτεπάγγελτα ανά έκτακτα διαστήματα. Να δούμε τότε αν τολμήσει κανείς να παρανομήσει

 

Το παραπάνω παράδειγμα είναι ένας απλός τρόπος ελέγχων που θα αυτοχρηματοδοτείται από τους παρανομήσαντες χωρίς να επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά αντίθετα θα συνεισφέρει σε αυτόν.

Επίσης, θα διασφαλίζει εργασία, εμπειρία και προϋπηρεσία σε νέους μηχανικούς. Θα δημιουργήσει νοοτροπία ελέγχου και τιμωρία των παρανομούντων και θα περιορίσει σημαντικά τις αυθαιρεσίες στη δόμηση

 

Το ερώτημα όμως είναι ΘΕΛΟΥΝ? Έχουν τα πολιτικά κότσια για να δουλέψουν όπως πρέπει ή θέλουν μόνο να αρμέγουν τη χώρα και τους πολίτες της?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θυμούνται ή δεν είχαν γεννηθεί την εποχή εκείνη, θυμίζω ότι το 1977 είχε εφαρμοστεί ένα σύστημα ελέγχου των οικοδομών με ομάδες 2-3 ελεγκτών μηχανικών (δημόσιων υπαλλήλων και ιδιωτών) που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για συμμετοχή τους στο πρόγραμμα που είχε στόχο την πάταξη της αυθαιρεσίας στις οικοδομές. Οι ομάδες ελεγκτών καθοριζόντουσαν για συγκεκριμένη Πολεοδομία και αφού έπαιρναν στοιχεία των αδειών που είχαν εκδοθεί επισκεπτόντουσαν τις οικοδομές για να κάνουν έλεγχο.

 

Το πρόγραμμα αυτό σταμάτησε μετά από λίγους μήνες. Φαντάζεται κανένας γιατί? Διαπιστώθηκε ότι αφενός τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα αφού "καραμπινάτες" αυθαιρεσίες δεν εμφανιζόντουσαν στις εκθέσεις των ελεγκτών αφετέρου, μετά από καταγγελίες, πολλοί μηχανικοί-ελεγκτές προτιμούσαν να "εισπράττουν" ένα ποσό αντίστοιχο με τη σοβαρότητα της αυθαιρεσίας για "να την ξεχάσουν".

 

Αυτά για την ιστορία και τις προτάσεις αυτού του είδους.

Link to comment
Share on other sites

κι αν ο ελεγκτής που βρεθεί να μην έχει αποτυπώσει αυθαιρεσίες χάνει την άδεια του για 5 χρονάκια τι θα κάνουν? ή το είχαν κάνει κι αυτό το 1977?

 

δηλαδή αφού δεν 'δουλεύουν΄ "οι προτάσεις αυτού του είδους" να μην έχουμε ελεγχους πολεοδομίας γιατί οι ελεγκτές τα παίρνουν, να μην έχουμε τροχαία αφού τις κλήσεις τις σβήνουμε, να μήν έχουμε πεζοδρόμια αφού τα κάναμε πάρκιν ή ΧΑΚΙΜ (χώροι ασφαλούς κίνησης μοτοσυκλετών - αφρικάνικος όρος δικός μου), να μην έχουμε κυβερνήσεις αφού είναι ανίκανες, να μην εχουμε κινητα αφου οι εταιρείες λαδώνουν τα κόμματα κλπ κλπ

 

Πιο αδύναμο επιχειρημα δεν εχω ξανακουσει φίλε makap.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι το μείζον πολεοδομικό πρόβλημα της χώρας είναι οι κλεισμένοι ημιυπαίθριοι παιδιά. Υπάρχουν άλλα σημεία και τέρατα και κανείς δεν ενδιαφέρεται. Δεν έχω καταλάβει εν πάσει περιπτώσει, τι προτείνετε. Να προσλάβει το ΥΠΕΧΩΔΕ με συμβάσεις ιδιώτες μηχανικούς να κάνουν τους "ρουφιάνους"; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ για τα λεφτά που θα μπορούσε το κράτος να μου δώσει. Πιθανότατα δεν θα το έκανα ούτε για περισσότερα από αυτά που θα μπορούσε να μου δώσει. Για πολλούς λόγους και όχι μόνο ηθικούς. Το ελληνικό κράτος πρέπει να δουλέψει από μόνο του επιτέλους, ή καλύτερα να διαλυθεί να ησυχάσουμε.-

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΜΑΚΑΡ η υπόθεση που περιγράφεις δεν δούλεψε γιατί δεν οργανώθηκε να δουλέψει. Αν πρόσεξες επισήμανα πως πρέπει να αποφευχθεί η εντοπιότητα. Για να το κάνω και πιο πλήρες θα προσθέσω πως τα κλιμάκια αυτά δεν θα έχουν να κάνουν τίποτα με τις τοπικές πολεοδομίες και το "κατεστημένο"... Και να σου πω και κάτι ακόμα, δεν θα πρέπει να εποπτεύονται από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Θα μπορούσαν κάλλιστα να εποπτεύονται από το Υπ. Εσωτερικών, από το Σώμα Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης ή από τον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης. Και φυσικά δεν τους αφήνεις ανεξέλεγκτους. Ελέγχεις και τους ελεγκτές.

 

Αν θέλεις να κάνεις ουσιαστική δουλειά μπορείς να την οργανώσεις κατάλληλα. Αν ΔΕΝ θέλεις να κάνεις γιατί έχει πολιτικό κόστος, τότε καταφεύγεις σε πασαλείμματα και κουτοπονηριές.

 

Αγαπητέ φίλε tpanag οι συμβασιούχοι του Δημοσίου δεν είναι ρουφιάνοι. Επίσης, δεν είναι ρουφιανιά ο έλεγχος για την εφαρμογή της νομιμότητας - που είναι ευθύνη της πολιτείας!

Ρουφιανιά είναι τα ανώνυμα ραβασάκια του γείτονα στην πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλεις να κάνεις ουσιαστική δουλειά μπορείς να την οργανώσεις κατάλληλα. Αν ΔΕΝ θέλεις να κάνεις γιατί έχει πολιτικό κόστος, τότε καταφεύγεις σε πασαλείμματα και κουτοπονηριές.

 

+1000

 

Αγαπητέ φίλε tpanag οι συμβασιούχοι του Δημοσίου δεν είναι ρουφιάνοι. Επίσης, δεν είναι ρουφιανιά ο έλεγχος για την εφαρμογή της νομιμότητας - που είναι ευθύνη της πολιτείας!

Ρουφιανιά είναι τα ανώνυμα ραβασάκια του γείτονα στην πολεοδομία

 

Ο ορος ρουφιανος ειναι παρεξηγημενος.. Οπως ακριβως λεει και ο Περικλης, οταν σκοπος ειναι η νομιμοτητα ενος δημοκρατικου κρατους τοτε δεν εισαι ρουφιανος..Ισα ισα που διασφαλιζεις και τα δικαιωματα σου..

 

Γιατι να ρωτησω κατι.. Εγω που αυριο θα θελησω να χτισω το σπιτι μου, θα εχω διπλα μου απο τη μια εναν νομιμο γειτονα ο οποιος εκανε υπερυψωμενο υπογειο 1.5μ και Η/Χ με 20% και απο την αλλη ενανπαρανομο με υπογειο στο 1.70 και Η/Χ κλεισμενους..

 

Και εγω ο ΜΑΚΑΚΑΣ θα ειμαι στο 0,80 και με 15% Η/Χ μεχρι 1,80 βαθος.. Γιατι??? Οι δυο προηγομενοι ηταν πιο μαγκες απο μενα???

 

Δεν ειναι λυση τα ημιμετρα που εφαρμοζονται στην χωρα μας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.