Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

16 ώρες πριν, ilias said:

 

Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ;που ελέγχει συνδέσεις κοίλων διατομών με IPE, HEA, HEB κτλ ;

Το Statics σίγουρα κάνει.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλία για το Consteel 100% το κάνει. Είχε διανείμει η εταιρία που το εκπροσωπεί εδώ στην Ελλάδα το 2020 υλικό, φαίνεται ότι υπολογίζει ξεκάθαρα. Για το Instant από όσο γνωρίζω κατά 99% όχι για γερανογέφυρες...

image.thumb.png.1c1868c76c60b77f5166af449049fa29.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το instant απο την CSS είχα πάρει πολλά χρόνια πριν οδηγίες για το πως μοντελοποιούνται οι γερανογέφυρες.

γερανογέφυρες.pdf

Και εγώ έκδοση 15ετίας δουλεύω σε παλίο pc με xp. Φορτία με το χέρι. Δεν ξέρω αν σήμερα έχουν υλοποιήσει αυτοματισμούς, όμως επειδή είναι αρκετά οικονομικό το πρόγραμμα, ίσως να το αναβαθμίσω.

Πάντως το autosteel της ίδιας εταιρίας που είχα αγοράσει για ευκολία σε "απλές" αποθήκες, δε με ενθουσίασε. Το αρχαίο metal της civiltech έβγαζε πιο αξιοπρεπή σχέδια και είχε ευκολότερη εποπτεία στα αποτελέσματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2024 at 8:28 ΜΜ, Gousgounis said:

Δεν ξέρω αν σήμερα έχουν υλοποιήσει αυτοματισμούς, όμως επειδή είναι αρκετά οικονομικό το πρόγραμμα, ίσως να το αναβαθμίσω.

https://www.cces.gr/el/instant-gr/

Έχω μιλήσει μαζί τους, υπάρχει μεγάλη εξέλιξη μου είπαν και αναμένω παρουσίαση. Φορτίσεις πλέον αυτόματα.

Είδα παρουσίαση και από MetalCad της Multisoft και μου άρεσε αρκετά οφείλω να πω.

Θα επανέλθω αν έχω κάτι που μπορεί να βοηθήσει κάποιο συνάδελφο.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με το Metalcad της Multisoft στο οποίο και τελικά κατέληξα, θα έλεγα ότι δύο προγράμματα έχω συναντήσει να είναι τόσο έξυπνα, εξωφρενικά έξυπνα θα έλεγα, πανεύκολα στην εργασία (όχι απλοΐκα όμως, όχι πρόχειρα) και παράλληλα τόσο ικανά.... 

Το insoft των αμοιβών και αυτό..... 

Edited by ilias
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις γράψε Ηλία με ποιον τρόπο σου έκαναν παρουσίαση-ενημέρωση. Θυμάμαι πχ πριν μερικά χρόνια ότι δεν ¨επαιζε"¨κάποιο ντεμο ή παρουσίαση σε βίντεο του προγράμματος.

Επίσης αν θες στείλε σε πμ, αν νομίζεις ότι είναι πιο δίκαιο, τί τιμή σου έδωσαν.

Συμφωνώ πάντως ότι η αίσθηση που έχω από τον χώρο των λογισμικών είναι ότι είναι σοβαρή εταιρία.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση έγινε διαδικτυακά μέσω teamviewer, όπου στήθηκε ολόκληρος φορέας και έγιναν οι ανάλογες επιλύσεις.

Ένα demo θα βοηθούσε παραπάνω αλλά πίστεψε με είναι τόσο κατανοητή η φιλοσοφία που ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.

Η επικοινωνία μέχρι στιγμής άψογη.

Τιμή δεν θα ήθελα να γράψω καθώς ενέταξα μαζί με το MetalCad και το Statics και υπήρξε ειδική προσφορά, καθώς ήθελαν να "μου αποσπάσουν την προσοχή μου" από το Fespa που το δουλεύω ακριβώς 20 χρόνια (από το 2004). 😉

Καλύτερα να μιλήσεις μαζί τους.

 

Edited by ilias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.