Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Τη έχω ανεβάσει σε προηγούμενη ανάρτηση του ίδιου θέματος.Έχει λάθος στο 3ο υπολογισμό αστοχίας, αν πάς λίγο πίσω θα το δείς.Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν άλλα πιο σημαντικά τα οποία να τα δώ και να τα διασταυρώσω πριν μιλήσω.Μην τούς εκθέσω άδικα!!!! :smile: .Πάντως οι χρήστες ας κοιτάξουν λίγο τούς συνδυασμούς σε άνεμο και χιόνι και να προσέξουν τούς τυχηματικούς συντελεστές που λαμβάνει.Εύχομαι να κάνω λάθος

 

Δέν κάνεις ένα τηλ pirsogiannis, δέν έχω ιδέα, κάπου στα 1800 νομίζω

 

 

Προς διαχείρηση: Το σφάλμα τής δημοσίευσης 2 φορές δέν ευθύνεται σε εμένα, κάπου κολλάει το φόρουμ και μου τα βγάζει 2 φορές

 

Pirsogiannis το Scada έχει ένα μειονέκτημα και ίσως αυτός είναι ο λόγος που καλλάει αρκετές φορές.Αν θέλει να υπολογίσει 1+1 θα το κάνει 10-1-1-1-5.To μέγεθος τής μελέτης αν δείς είναι τεράστιο,σε 6 πύρηνο υπολογιστή κατάφερε να πιάσει το 100% σε crash

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και το METAL 3d της CYPE. (www.cype.com/en).

Τώρα το δίνουν με 798,40 ευρώ αλλά χωρίς εξαγωγή της μελέτης σε Tekla etc (εάν θυμάμαι καλά την χρεώνουν γύρω στα 1500).

Από το site μου φάνηκε πολύ αξιόλογο πρόγραμμα και επίσης επιλύει θεμελιώσεις. Το μόνο μειονέκτημα του, είναι το ότι δεν περιέχει τα ελληνικά προσαρτήματα, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι κάτι που αποτρέπει την αγορά του γιατί εύκολα φτιάχνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου έτυχε μια μελέτη με δυώροφο μεταλλικό με πλάκες σκυροδέματος (κατοικία). Σκέφτομαι με τα χρήματα από τη μελέτη να αγοράσω το πρόγραμμα. (Θα μπορούσα να δανειστώ πρόγραμμα από κάνα φίλο).

Έχω ήδη το scada pro και έτσι τα μεταλλικά του είναι μια επιλογή για εμένα ώστε να έχω ένα πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Από την άλλη είμαι ανοιχτός και σε άλλα προγράμματα. Το budget είναι μικρό, κοντά στα 3000€.

Μου έχει αρέσει το scia engineer αλλά δεν νομίζω ότι κοστίζει κοντά στο budget μου. 

Μέχρι στιγμής ότι μεταλλικό έχω κάνει είναι αποθήκες- βιοτεχνίες (ισόγεια με επαναλαμβανόμενους φορείς).

Δεν ζητάω κάτι εξειδικευμένο. Ζητάω κάτι γρήγορο και όσο το δυνατόν αξιόπιστο.

Κοντά σε αυτή την τιμή παίρνω και την pushover του scada. Ο Mcraster βέβαια νομίζω ότι τα έχει και τα δύο, οπότε μπορεί να κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To scia είναι όντως μακριά από το budget σου, η μεσαία έκδοση κοστίζει 10.000 + ΦΑΠΑ περίπου (μαζί με το EC Tools). 

 

Στην θέση σου θα αναβάθμιζα το SCADA (το έχω και εγώ). Για μια μελέτη στο τόσο δεν αξίζει να αγοράσεις (και να μάθεις!) νεό πακέτο, + το ότι σου μένει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα για πάσα χρήση. 

 

Το Cype το δοκίμασα, σε μερικά πράγματα είναι πολύ καλό, σε άλλα όχι και τόσο, πάντως είναι εντελώς black box, ειδικά στις συνδέσεις των μεταλλικών. Θυμίζει ελληνικό πακέτο ....

Link to comment
Share on other sites

To scia είναι όντως μακριά από το budget σου,

......................................

Το Cype το δοκίμασα, σε μερικά πράγματα είναι πολύ καλό, σε άλλα όχι και τόσο, πάντως είναι εντελώς black box, ....

Πάντως το Cype κάνει πιο αναλυτικό έλεγχο στις λεπτοτοιχες από το Scia Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Cype κάνει πιο αναλυτικό έλεγχο στις λεπτοτοιχες από το Scia

Το scia νομίζω πως είναι κάπως υπερεκτιμημένο.

 

Για το cype δεν τα λέω μόνο εγώ, διάβασε εδώ από την πηγή : http://www.istructe.org/forums?forumid=1&threadid=15342 (αν και ο Πορτογάλος συνάδελφος τα λέει ...κορακίστικα) 

 

Γενικά κάνει διάφορα μέσα του (απλοποιητικές παραδοχές κλπ) που δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο πότε γίνονται και πόσες είναι ...

 

Τελικό -δικό μου- συμπέρασμα : Το holy grail - τέλειο&φθηνό πακέτο- δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει καν το τέλειο πακέτο, ανεξαρτήτως κόστους. Διαλέγεις την λύση που εξυπηρετεί τις ανάγκες σου στο 90% των περιπτώσεων και προχωράς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.