Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχοι Προσβασιμότητας


civilpablo

Recommended Posts

47 λεπτά πριν, Chr1st0s said:

Υπάρχει παρακράτηση 20% στο συνολικό ποσό αποζημίωσης. πχ αν η αποζημίωση είναι 400€, ο ελεγκτής θα λάβει 320€ 

Όχι δεν ισχύει αυτό. Το ποσό κατατίθεται αυτούσιο όπως αυτό αναφέρεται μέσα στο σύστημα με το που γίνεται η κλήρωση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Όχι δεν ισχύει αυτό

μια χαρά ισχύει αν το ποσό είναι πάνω από 300€

Το ερώτημα που παραμένει είναι αν εκδίδεται παραστατικό και αν πρέπει να το περάσουμε στο mydata και με ποια αιτιολογία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mikegad πώς όμως προκύπτει αυτό, αφού στο ΦΕΚ λέει ξεκάθαρα ότι δεν υπόκειται η αποζημίωση σε καμία παρακράτηση; το ξέρεις από το ΤΕΕ;

επίσης @sissy_arch, ισχύει αυτό που λες ότι το ποσό κατατίθεται με το που γίνεται η κλήρωση; εμένα πχ, δεν έχει κατατεθεί ακόμη αν και έχουν περάσει 15 μέρες από τότε που υπέβαλα το πόρισμα 

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

1. Γίνεται παρακράτηση 20% .

2. Οι αποζημιώσεις καταβάλλονται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την καταχώριση του πορίσματος

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, desptsouk said:

το ξέρεις από το ΤΕΕ;

το ξέρω από τους 2 ελέγχους που έχω κάνει (και έχω πληρωθεί) και μου κράτησαν το 20%
Δεν έχει μεγάλη σημασία πάντως αφού θα το πάρεις πίσω με την φορολογική του επόμενου έτους.

Η ουσία είναι τι γίνεται με αυτό;

5 ώρες πριν, mikegad said:

Το ερώτημα που παραμένει είναι αν εκδίδεται παραστατικό και αν πρέπει να το περάσουμε στο mydata και με ποια αιτιολογία

καθώς άθελα μας κινδυνεύουμε να φάμε πρόστιμο μεγαλύτερο και από την αποζημίωση που πήραμε

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχουν πάντως, έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με τους νόμους.

Φαντάζομαι ότι εφόσον γίνεται παρακράτηση θα πρέπει να εκδοθεί παραστατικό, οπότε καλό είναι να συμβουλευτούμε τον λογιστή μας

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, desptsouk said:

οπότε καλό είναι να συμβουλευτούμε τον λογιστή μας

ο δικός μου είπε ότι δε χρειάζεται να κόψω τιμολόγιο. εφόσον η αποζημίωση καταβάλεται από το υπεν, θα φανεί στην ααδε

 

Συνάδελφοι να ελέγχετε τις επιφάνειες κτιρίων που έχουν δηλώσει οι υπεύθυνοι του εκάστοτε δημοσίου κτιρίου. Τις δηλώνουν κουτουρού. Σε έναν έλεγχο που έχω τώρα, με μια πρόχειρη εμβαδομέτρηση βρίσκω την επιφάνεια κτιρίου χωρίς την εξωτερική τοιχοποιία ~750τμ ενώ την έχουν δηλώσει 200-500τμ.  Συνεπώς η αποζημίωση θα έπρεπε να είναι 550, όχι 400..

Κατόπιν επικοινωνίας με τεε, μου είπαν ότι πρέπει να επιβεβαιώνουμε την επιφάνεια που έχει δηλωθεί και να τους ενημερώνουμε αν δεν ταυτίζεται με την πραγματική κατάσταση.

Δε ρώτησα αν υπολογίζεται η επιφάνεια κτιρίου με ή χωρίς τις τοιχοποιίες (καθαρή επιφάνεια χώρων). Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει

Edited by Chr1st0s
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για αποζημίωση κι όχι για αμοιβή ΔΕΝ κόβουμε τιμολόγιο. Εξάλλου ξαναλέω, προς τα που θα κόψουμε; Αν έπρεπε να κόψουμε θα μας είχαν ήδη ειδοποιήσει ότι δεν το κάναμε. Έχουμε πληρωθεί από αρχές Σεπτεμβρίου, δεν μας ενόχλησε κανείς. Εντολέας της κατάθεσης ήταν το ΥΠ.ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ. Αν ήθελαν τιμολόγιο θα είχαν πάρει 150 φορές. Θα ζητούσαν πρώτα το τιμολόγιο, όσοι έχουν κάνει δουλειές με το δημόσιο ξέρουν. Ούτε στοιχεία τιμολόγησης δεν μας έδωσαν, που θα κόβαμε; 

Edited by alej
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Επανέρχομαι. Λόγω του ότι είχαν καταβάλει μαζί 2 αμοιβές δεν εκατσα να κανω τον υπολογισμό, ωστόσο είχατε δίκιο έχει γίνει 20% παρακράτηση.

Ποιός θα εκδώσει βεβαίωση μετά ότι έχει γίνει αυτή η παρακράτηση; αφού δεν τιμολογούμε, ποιος τα παρακρατά και πως θα δωθεί η βεβαίωση παρακράτησης; 

συγνώμη που νωρίτερα είπα ότι δεν ισχύει, οι αρχικοί έλεγχοι ηταν σε μικρά με την κατώτατη αμοιβή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.