Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανό λάθος κατά την οριοθέτηση οικοπέδου σε αγορασμένο ακίνητο-Ευθύνες σε εργολάβο και τοπογράφο μηχανικό


liley

Recommended Posts

Πώς σας απειλεί δηλαδή; Και εσείς που ξέρετε ότι "ο τοπογράφος του είπε ότι θα έχει πρόβλημα στο να χτίσει και παρολαυτα το αγόρασε κοψοχρονια ενώ ήξερε". Η δική σας πλευρά είναι σωστή ή είναι σωστή + 30 εκατοστά; Αυτός με τι κριτήρια ξέρει ότι έχετε μπει 30 εκατοστά στο χωράφι του; Είστε σε σχέδιο πόλης με οικοδομικά τετράγωνα; Είστε έξω στους αγρούς; Περνάει αναγνωρισμένη οδός μπροστά από τις ιδιοκτησίες σας με απαλλοτριώσεις και τα σχετικά; Είστε στο χωριό και οι δρόμοι είναι χύμα; Ηταν και τα δυο οικόπεδα μέρος μεγαλύτερης έκτασης που κόπηκε στη μέση και θεωρεί ο άλλος ότι έχασε 30 εκατοστά; Δημιουργούνται απορίες που όπως λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν μπορεί να σκύψει όλη η κοινότητα πάνω από το πρόβλημά σας και να δίνει απαντήσεις σε υποθέσεις. Βρείτε έναν μηχανικό και ένα δικηγόρο και θα βγει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
1 ώρα πριν, aquar said:

Πώς σας απειλεί δηλαδή; Και εσείς που ξέρετε ότι "ο τοπογράφος του είπε ότι θα έχει πρόβλημα στο να χτίσει και παρολαυτα το αγόρασε κοψοχρονια ενώ ήξερε". Η δική σας πλευρά είναι σωστή ή είναι σωστή + 30 εκατοστά; Αυτός με τι κριτήρια ξέρει ότι έχετε μπει 30 εκατοστά στο χωράφι του; Είστε σε σχέδιο πόλης με οικοδομικά τετράγωνα; Είστε έξω στους αγρούς; Περνάει αναγνωρισμένη οδός μπροστά από τις ιδιοκτησίες σας με απαλλοτριώσεις και τα σχετικά; Είστε στο χωριό και οι δρόμοι είναι χύμα; Ηταν και τα δυο οικόπεδα μέρος μεγαλύτερης έκτασης που κόπηκε στη μέση και θεωρεί ο άλλος ότι έχασε 30 εκατοστά; Δημιουργούνται απορίες που όπως λένε και άλλοι συνάδελφοι, δεν μπορεί να σκύψει όλη η κοινότητα πάνω από το πρόβλημά σας και να δίνει απαντήσεις σε υποθέσεις. Βρείτε έναν μηχανικό και ένα δικηγόρο και θα βγει άκρη.

Δε νομίζω ότι ζήτησα να σκύψει όλη η κοινότητα πάνω από το πρόβλημά μου. Σε καμία περίπτωση. Ούτε πίεσα κάποιον να μου δώσει απάντηση. Ρώτησα εξαρχής εάν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να προστατεύει τον ιδιοκτήτη. Και Ή τέλος πάντων αν υπάρχει περιθώριο λάθους στα μέτρα το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψη. Ή που να απευθυνθώ. 

Μου απάντησαν κάποιοι ευγενεστατα και τους ευχαριστώ ότι καλό θα ήταν να πάρω έναν σύμβουλο μηχανικό ή ότι δυστυχώς δεν υπάρχει λύση και θα πρέπει να πληρώσω. 

Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Η όλη κουβέντα γίνεται διότι οι αγοραστές θεωρούν ότι (αφού το λέει ο εργολάβος/πωλητής, έτσι είναι) ο σύμβουλος μηχανικός είναι περιττός.

Και μετά, ψάχνουν στο διαδίκτυο να βρουν το δίκιο τους!!!

Κι εμείς, να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα αυτονόητα, κάνοντας (ενίοτε) τους μάντεις.

Κι ας το έχουμε τονίσει επανειλημμένως ότι μια μικρή δαπάνη, για τεχνικό σύμβουλο σε παρόμοιες περιπτώσεις, έχει τεράστιο όφελος για τον αγοραστή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία δυστυχώς καλύπτει τον πωλητή. Ότι προβλήματα συνοδεύουν ένα ακίνητο βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Γι αυτό οι συνάδερφοι απορούν πως δεν έγινε έλεγχος, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς τα ποσά που επενδύθηκαν.

Ίσως να υπάρχει δυνατότητα να κινηθείτε νομικά κατά του εργολάβου που σας το πούλησε αλλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε νομικό σχετικά.

Πάντως μη δέχεστε αβίαστα, ότι ο γείτονας έχει δίκιο. Μπορεί ο τίτλος του να έχει σφάλμα ή ο τοπογράφος του να κάνει το λάθος. Μιλάμε για μία πιθαμή γής. Εξάλλου και σε διανομές/αναδασμούς πολλές φορές συναντάμε σφάλματα αυτού του μεγέθους.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, liley said:

Δε νομίζω ότι ζήτησα να σκύψει όλη η κοινότητα πάνω από το πρόβλημά μου. Σε καμία περίπτωση. Ούτε πίεσα κάποιον να μου δώσει απάντηση. Ρώτησα εξαρχής εάν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να προστατεύει τον ιδιοκτήτη. Και Ή τέλος πάντων αν υπάρχει περιθώριο λάθους στα μέτρα το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψη. Ή που να απευθυνθώ. 

Μου απάντησαν κάποιοι ευγενεστατα και τους ευχαριστώ ότι καλό θα ήταν να πάρω έναν σύμβουλο μηχανικό ή ότι δυστυχώς δεν υπάρχει λύση και θα πρέπει να πληρώσω. 

Σας ευχαριστώ 

 

Το πάχος ενός τσιμεντόλιθου είναι 17 εκατοστά. Τι τοίχο έχετε; Είναι σκέτος μαντρότοιχος ή ακουμπάνε και τα σπίτια σας πάνω στο όριο; Ύστερα, μου γεννούνται απορίες. Γιατί κάποιος να αγοράσει πιθανών μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ ένα οικόπεδο, να πληρώσει μηχανικό, συμβολαιογράφο, παράβολα στο κράτος το οποίο οικόπεδο δεν χτίζει για να ζητήσει από τους 3 σας 1500€ συνολικά, κρατήστε εσείς τον τοίχο και αυτός ας μη χτίσει ποτέ; Κάτι λείπει από την ιστορία η οποία πάντα έχει δύο όψεις. Δηλαδή μπορεί στο καπάκι μετά από εσάς να βγει κάποιος άλλος και να πεί, ότι αγόρασε 1001τμ σε οικισμό με αρτιότητα 1000τμ για να χτίσει και τελικά το οικόπεδό του είναι 970τμ γιατί οι γείτονες μπήκαν σε όλο το μήκος μιας πλευράς 30 εκατοστά μέσα στο οικόπεδό του, βοήθεια! Και σας ξαναρωτάω, για να βοηθήσω το ρωτάω, βάση ποιας αρχής, ποιου σημείου μηδέν είστε 30 εκατοστά μέσα στο οικόπεδό του; Αν σας έστειλε εξώδικο, πρέπει να του απαντήσετε και να πληρώσετε αναγκαστικά.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, liley said:

Και στην τελική γιατί να τρέχουν εμάς στα δικαστήρια; να τρέξουν αυτούς. 

 Η σειρά τώρα έχει ως εξής:

Αυτοί τρέχουν εσένα, εσύ τρέχεις τον εργολάβο που σου το πούλησε κ αυτός τρέχει αυτούς που υπογράψανε.

Αν είχες βάλει δικό σου μηχανικό θα ετρεχες κ αυτόν εσύ (κ τον εργολάβο).

Εφόσον δεν έβαλες, όπως σου είπαν κ οι συνάδελφοι παραπάνω, απλά έχεις αποδεχθεί το συμβόλαιο ως έχει (κ γι'αυτό ο γείτονας θα ξεκινήσει από σένα). Δεν υπάρχει τρόπος να βγάλεις την ουρά σου απέξω, δυστυχώς.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 6:49 ΜΜ, aquar said:

Το πάχος ενός τσιμεντόλιθου είναι 17 εκατοστά. Τι τοίχο έχετε; Είναι σκέτος μαντρότοιχος ή ακουμπάνε και τα σπίτια σας πάνω στο όριο; Ύστερα, μου γεννούνται απορίες. Γιατί κάποιος να αγοράσει πιθανών μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ ένα οικόπεδο, να πληρώσει μηχανικό, συμβολαιογράφο, παράβολα στο κράτος το οποίο οικόπεδο δεν χτίζει για να ζητήσει από τους 3 σας 1500€ συνολικά, κρατήστε εσείς τον τοίχο και αυτός ας μη χτίσει ποτέ; Κάτι λείπει από την ιστορία η οποία πάντα έχει δύο όψεις. Δηλαδή μπορεί στο καπάκι μετά από εσάς να βγει κάποιος άλλος και να πεί, ότι αγόρασε 1001τμ σε οικισμό με αρτιότητα 1000τμ για να χτίσει και τελικά το οικόπεδό του είναι 970τμ γιατί οι γείτονες μπήκαν σε όλο το μήκος μιας πλευράς 30 εκατοστά μέσα στο οικόπεδό του, βοήθεια! Και σας ξαναρωτάω, για να βοηθήσω το ρωτάω, βάση ποιας αρχής, ποιου σημείου μηδέν είστε 30 εκατοστά μέσα στο οικόπεδό του; Αν σας έστειλε εξώδικο, πρέπει να του απαντήσετε και να πληρώσετε αναγκαστικά.  

Τα 30 εκατοστά είναι το πάχος της περίφραξης.  Είναι ακριβώς το πλάτος του μάρμαρου που βρίσκονται τα κάγκελα της περίφραξης στο πίσω μέρος του σπιτιού. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αντί να γίνει η περίφραξη 30 εκατοστά προς τα μέσα έγινε προς τα έξω. Το σπίτι βρίσκεται στη μέση της αυλής και γύρω γύρω υπάρχει περίφραξη, τοίχος με κάγκελο. Το πίσω μέρος μπαίνει 30 εκατοστά. 

Μακάρι πριν 12 χρόνια που το αγοράσαμε στα 27 μας να γνωρίζαμε ότι έπρεπε να πάρουμε δικό μας μηχανικό και τοπογραφο για να ελέγξει αν ο μηχανικός και ο τοπογραφος του εργολάβου τα μέτρησαν σωστά. Πήραμε ένα σπίτι καθόλα νόμιμο στα χαρτιά δηλωμένο παντού. Ίσως ήμασταν αφελής. Πήραμε μόνο δικηγόρο για να ελέγξει το συμβόλαιο. 

Δεν μας έστειλε εξώδικο. Μας πήρε τηλέφωνο η δικηγόρος του αν δεχόμαστε να κάνει τις διαδικασίες για να αγοράσουμε τα 30 αυτά εκατοστά. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 6:43 ΜΜ, Gousgounis said:

Η νομοθεσία δυστυχώς καλύπτει τον πωλητή. Ότι προβλήματα συνοδεύουν ένα ακίνητο βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Γι αυτό οι συνάδερφοι απορούν πως δεν έγινε έλεγχος, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς τα ποσά που επενδύθηκαν.

Ίσως να υπάρχει δυνατότητα να κινηθείτε νομικά κατά του εργολάβου που σας το πούλησε αλλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε νομικό σχετικά.

Πάντως μη δέχεστε αβίαστα, ότι ο γείτονας έχει δίκιο. Μπορεί ο τίτλος του να έχει σφάλμα ή ο τοπογράφος του να κάνει το λάθος. Μιλάμε για μία πιθαμή γής. Εξάλλου και σε διανομές/αναδασμούς πολλές φορές συναντάμε σφάλματα αυτού του μεγέθους.

Ευχαριστώ πολύ! Ζητήσαμε και οι 3 λίγο χρόνο να το ψάξουμε. Είπα στη δικηγόρο του ότι θα ήθελα να ζητήσω και τη γνώμη δικού μου δικηγόρου. Αλλά μου απάντησε ότι ίσως μάταιος κόπος γιατί παρόμοια περίπτωση την κέρδισε στο δικαστήριο. Αν ποτέ αγοράσω άλλο σπίτι θα είμαι περισσότερο προσεχτικη. 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, liley said:

... στα 27 μας να γνωρίζαμε ότι έπρεπε να πάρουμε δικό μας μηχανικό και τοπογραφο για να....

Κανόνες που δεν κάνει να ξεχνάμε

  • Όταν αρρωσταίνουμε ή όταν έχουμε γέννηση πάμε σε δικό μας Γιατρό
  • Όταν έχουμε Δικαστήρια πάμε με δικό μας Δικηγόρο
  • Όταν αγοράζουμε σπίτι ή θέλουμε κάτι για σπίτι πάμε σε δικό μας Μηχανικό.....

μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις καταφεύγουμε σε ότι υπάρχει δίπλα μας εκείνη την ώρα....

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

Κανόνες που δεν κάνει να ξεχνάμε

  • Όταν αρρωσταίνουμε ή όταν έχουμε γέννηση πάμε σε δικό μας Γιατρό
  • Όταν έχουμε Δικαστήρια πάμε με δικό μας Δικηγόρο
  • Όταν αγοράζουμε σπίτι ή θέλουμε κάτι για σπίτι πάμε σε δικό μας Μηχανικό.....

Το πρώτο και το δεύτερο το έκανα. Στο τρίτο την πάτησα 😂

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.