Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Σε περίπτωση που εκκερμή φάκελος αυθαιρέτου σε μια οικοδομή, μπορεί να γίνει τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως τακτοποιείται η αλλαγή χρήσης αλλα τα υπόλοιπα συνεχίζουν να είναι αυθαιρεσίες που σε πιθανή καταγγελία θα πληρωθούν ακριβά.

Δηλαδή αν κάποιος έχει βγάλει άδεια στο παρελθόν για δυόροφο με υπόγειο και το έχει κάνει τριόροφο στην πράξη (ανεβαίνει με σκαλί στο υπόγειο) δεν μπορεί να τακτοποιήσει την υπέρβαση στο ύψος της οικοδομής. Τα περισσότερα υπόγεια που εχουν γίνει κατοικίες έχουν και υπερβάσεις στο ύψος απο την οριστική στάθμη του εδάφους. Αυτό δεν τακτοποιείται.

 

O Νόμος δεν τακτοποιεί τέτοιες περιπτώσεις.

 

Για να καταλάβουμε,φέρνω το παράδειγμα μιλώντας απλά ελληνικά:

 

Υπάρχουν χώροι οι οποίοι από το ΓΟΚ ΔΕΝ προσμετρούνται στο Σ.Δ.(Η/Χ μέχρι 20% της πραγματοποιημένης δόμησης,ισόγειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης,υπόγειο μέχρι 1,50 από το έδαφος,αποθήκες,βοηθητικοί χώροι πάσης φύσεως).

 

Έστω ότι βγάζω μία οικοδομική άδεια για πολυκατοικία.Ρϊχνω τα μπετά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ(περίγραμμα οικοδομής,ύψος,βάθος υπογείου),Στη συνέχεια της κατασκευής,ΜΕ ΤΑ ΜΠΕΤΑ ΝΟΜΙΜΑ,κάνω μαμουνιές,για να πουλήσω όσο το δυνατόν περισσότερους ωφέλιμους επικερδείς χώρους:τις ισόγειες κλειστές θέσεις στάθμευσης τις κάνω μαγαζιά,τις αποθήκες τις κάνω γκαρσονιέρες,τους Η/Χ τους κλείνω κ τους κάνω δωμάτια κλπ,έτσι ώστε να έχω να πουλήσω ΟΧΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ που αξίζουν ελάχιστα,αλλά κανονικούς χώρους που μπορεί να εκμεταλλευτεί ο καθένας.

 

Η οικοδομή στο περίγραμμά της κ στο ύψος της έχει αυαθιρεσίες?ΟΧΙ

Η χρήση των χώρων που δεν προσμετρούνται στο Σ.Δ. έχει αλλάξει?ΝΑΙ

 

Ε,αυτοί οι χώροι τακτοποιούνται ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Αν είναι εξ' ορισμού αυθαίρετοι,όχι μόνο δεν τακτοποιούνται,αλλά όποιος αποπειραθεί να τους τακτοποιήσει τότε ΑΥΤΟΣ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ,όπως αναφέρθηκε από άλλους συναδέλφους!!!Κ φυσικά,με άλλα πρόστιμα ανέγερσης κ διατήρησης,κ όχι αυτά που προβλέπονται από το συγκεκριμένο Νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστή διευκρίνιση, με γλαφυρό παράδειγμα, που λύνει κάθε σχετική απορία.

 

Φίλε zavi, σωστός για άλλη μια φορά.:D:D

Link to comment
Share on other sites

MAKAP,MAKAP,εδώ σε θέλω:πυλωτή που έχει κλειστεί κ έχει γίνει διαμέρισμα,ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ?Με ρώτησαν σήμερα κ είπα ''λογικά ναι''.

 

Εϊναι εντός νομίμου περιγράμματος,με αλλαγή χρήσης.Τί λές?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τακτοποιείται, βάσει των παρακάτω:

α)Παράγραφος 1Β του άρθρου 7 του Γ.Ο.Κ.: ι) Ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που

δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (PILOTIS)...

β)Παράγραφος 2 του άρθρου 40 του Νόμου 3775.

Link to comment
Share on other sites

O Νόμος δεν τακτοποιεί τέτοιες περιπτώσεις.

Αυτό ήθελα κι εγώ να τονίσω, γιατι όπως είπα ακομα και μηχανικοι εκφράζουν την αποψη οτι αν "τακτοποιήσεις" το υπόγειο τότε αυτομάτως έχεις "τακτοποιήσει" και την παρανομία της αλλαγής του ύψους της οικοδομής απο την οριστική στάθμη του εδάφους.

 

Η πυλωτη είναι ενας ημιυπαίθριος χώρος, ασχετα αν καταλαμβάνει ολόκληρο το ισόγειο. Αρα "τακτοποιείται".

 

Στην πραξη έχει καταθέσει κανείς αίτηση για "τακτοποίηση"; τα δικαιολογητικα είναι αυτά που λέει το ΦΕΚ ή η κάθε πολεοδομία ζητάει τα δικά της; Απ ότι καταλαβαίνω δεν απαιτούνται υπογραφές μηχανικών ούτε αμοιβές. Μόνο τα σχέδια της άδειας ζητάει στο ΦΕΚ χωρίς καν αποτύπωση της σημερινής κατάστασης του "προς τακτοποίηση " χώρου.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP,MAKAP,εδώ σε θέλω:πυλωτή που έχει κλειστεί κ έχει γίνει διαμέρισμα,ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ?Με ρώτησαν σήμερα κ είπα ''λογικά ναι''.

Εϊναι εντός νομίμου περιγράμματος,με αλλαγή χρήσης.Τί λές?

 

Επέστρεψα στη βάση μου με σημαντική καθυστέρηση και διαπίστωσα ότι με την έναρξη του σχολικού έτους έβαλες (έξυπνη) άσκηση για να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ως μηχανικοί.

 

Δυστυχώς κάποιοι βιάστηκαν και δεν πρόσεξαν την πεπονόφλουδα που έβαλες.

 

Συνάδελφοι, πως παρασυρθήκατε και θεωρήσατε την pilotis, δηλαδή τον κατ' εξοχήν ΚΧ, ως Η/Χ?

Αφήσατε τους ορισμούς τους άρθρου 2 του ΓΟΚ/85 (βλέπε "32. Ημιυπαίθριος χώρος ...") και πιαστήκατε από την ειδική περίπτωση του άρθρου 7 παρ. 1Βι που αν δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις χαρακτηρισμού του χώρου ως pilotis τότε θεωρείται, και πάλι υπό προϋποθέσεις, ως Η/Χ?

Ξεχάσατε τη σωρεία των αποφάσεων των δικαστηρίων όλων των βαθμίδων για το θέμα της παράνομης πώλησης τμημάτων της pilotis, δηλαδή ΚΧ, ως χώρων στάθμευσης?

 

Φίλε zavi, για άλλη μια φορά συγχαρητήρια για την έξυπνη άσκηση !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Σε περίπτωση που εκκερμή φάκελος αυθαιρέτου σε μια οικοδομή, μπορεί να γίνει τακτοποίηση?

 

Διαβασε στο αρθρο 40 για την τακτοποιηση την παραγραφο 2ΣΤ.

Ναι, απ' οτι φαινεται γλιτωνεις τα προστιμα και ξεκινας τακτοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, μπορείς -σε παρακαλώ- να μου εξηγήσεις πως προκύπτει από το άρθρο 2 του ΓΟΚ,

 

"32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι

ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται

στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και

χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.",

 

ότι η pilotis δεν είναι ημιυπαίθριος χώρος (γιατί μου έχει τεθεί ερώτημα όμοιο με του συναδέλφου zavi);

 

Σ' ευχαριστώ -προκαταβολικά- για τον χρόνο και την βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.