Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

6μηνο από την μέρα ισχύος του νέου νόμου - υπερισχύει του 9μηνου της αδείας αν εχεις περισσοτερες μερες λόγω αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πού το βρήκες αυτό howard_roark ? Το ίδιο μου είπαν σήμερα και στην Πολεοδομία Αχαρνών αλλά εγώ από νομοθεσία ξέρω για 1χρόνο μετά τις νέες διατάξεις πως ισχύουν οι προϊσχύουσες . Κάνω κάτι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν εχω καταφερει να βρω την εγκύκλιο - επειδη εχω αδειες παρομοιες κι εγω, εφτασα μεχρι διευθυντες πολεοδομιων, και οι δύο που ρωτησα μου ειπαν το ιδιο. Στον εναν εχω τυφλη εμπιστοσυνη οποτε δεν το ψαχνω καν. Απλα τρεχω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επικρατεί ένα μπάχαλο . Συζητιόταν σήμερα στην Πολεοδομία Παλλήνης πως θα επανέλθουμε στις παλιές διατάξεις προ Σουφλιά και μάλιστα έλεγαν πως αν δεν δοθεί παράταση μετά τις 21/01/2010 τότε όλα τα πολεοδομικά άρθρα καταργούνται γιατί είχαν 6μηνη ισχύ . Περιμένω σχόλια ... και άλλες τυχόν πληροφορίες ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Με την ΠΝΠ που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 218/Α/29.10.2009 αναστέλλεται για 6 μήνες η ισχύς των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 40 τμήματα Α, Β, Γ και Δ και της παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. Σουφλιά, δηλαδή η διαδικασία "τακτοποίησης". Επομένως, η αναστολή της ΠΝΠ ισχύει μέχρι 29.4.2010.

 

Ήδη ανακοινώθηκε ότι κατατέθηκε στη Βουλή την προηγούμενη εβδομάδα το νομοσχέδιο για την κύρωση της ΠΝΠ αλλά δεν το έχω δει αυτή τη στιγμή στο site της Βουλής ενώ έχει αναρτηθεί το άλλο για την κύρωση της ΠΝΠ για τα τέλη κυκλοφορίας και την απόσυρση.

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω κάτι γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητή , πως ελεγκτών μηχανικών και διευθυντών τμημάτων της Πολεοδομίας απόψεις σας μετέφερα και όχι ιδιωτών μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι, δεν έχουν δίκιο, όσοι υποστηρίζουν ότι η αναστολή των διατάξεων της "τακτοποίησης" λήγει την 29.1.2010. Ας περιμένουμε, όμως, να δούμε και το νομοσχέδιο κύρωσης της ΠΝΠ, το οποίο, θα πρέπει απλά να κυρώνει την ΠΝΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λένε ότι λήγει η αναστολή των διατάξεων της τακτοποίησης αλλά πως οι διατάξεις που αφορούσαν τις αλλαγές στον ΓΟΚ λήγουν στις 21/01/2010 και αν δεν παραταθεί η ισχύς τους τότε αυτόματα ξαναγυρνάμε στις παλιές διατάξεις με Η=1,50μ , ΗΧ=20% κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτες οι αλλαγες ειναι νομος του κρατους πια.. Και η ισχυς τους δεν ανεσταλει απο καμια μεταγενεστερη απφαση.. Ως εκ τουτου δεν χρειαζεται καμια ειδους παραταση για την ισχυ τους.. Μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, έχεις καταλάβει σωστά και προβληματίζομαι για τον τρόπο που σκέπτονται οι αρμόδιοι για την εφαρμογή του νόμου. Η ανατρεπτική προθεσμία των 6 μηνών αφορά στη διαδικασία "τακτοποίησης", η οποία έχει ήδη ανασταλεί, και όχι στις διατάξεις που αφορούν στην τροποποίηση του ΓΟΚ για τους ΗΧ.

 

Άλλωστε, έχει γίνει αρκετή συζήτηση εδώ για το ότι η κυβέρνηση ανέστειλε τη διαδικασία "τακτοποίησης" αλλά δεν "πάγωσε" την τροποποίηση των νέων διατάξεων για τους ΗΧ, και την επιστροφή στις προηγούμενες, όπως ζητούσαν πολλοί συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.