Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mάλιστα , και τι γίνεται στην περίπτωση που ο φάκελος έχει υποβληθεί έχει περάσει όλους τους ελέγχους αλλά δεν παίρνει τελική υπογραφή λόγω προσωρινής αναστολής στην περιοχή ??

Link to comment
Share on other sites

φίλη μου με πληροφόρησε, πως θα εκδοθεί άμεσα εγκύκλιος από το υπουργείο για αναστολή όλου του νόμου του Σουφλιά και θα ακολουθήσει νομοθετική ρύθμιση.

 

οπότε αναμένουμε τις εξελίξεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

 

20% Η/Χ και τρέχουμε............

 

Ζήτω η αθάνατη ελληνική λεβεντιά

 

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διατυπώσω το εξής ερώτημα:Οι οικοδομικές άδειες που κατατέθηκαν μέχρι 21.07.2009 και υπόκεινται στο παλιό καθεστώς περί ημιυπαιθρίων και υπογείου (1,50) μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να έχουν διεκπεραιωθεί? 6 μήνες ή 9 μήνες.

 

9 Μηνες τελικα...με αποφαση νομαρχη.

Τουλαχιστον στην πολεοδομια Δυτικης Θεσσαλονικης - Ευοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα στην απόφαση, οι 9 μήνες αφορούν σε όλη την Θεσσαλονίκη, όχι μόνο στην Δυτική Θεσσαλονίκη (αν και έτσι όπως την έχουν συντάξει την απόφαση, για να βγει συμπέρασμα χρειάζεται αποκωδικοποίηση!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αν και διπλωματούχος μηχανικός 7 ετών, ξεκινάω για την πρώτη μου άδεια...

Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μηνήματα, αλλά τελικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι έχω καταλάβει. Τελικά με όλες τις αλλαγές και τα πισωγυρίσματα του τελευταίου εφτάμηνου ισχύει ξανά από σήμερα και μέχρι νεωτέρας ότι το μέγιστο εμβαδόν των ημιυπαίθριων είναι όσο το 20% της Επιτρεπόμενης δόμησης και μπορεί να κατανεμηθεί όπως θέλω;

Επίσης γενικά για τους εξώστες δεν έχω διαβάσει για κάποια τροποποίηση, δηλ. ισχύει 20% της Επιτρεπόμενης δόμησης για μπαλκόνια;

Link to comment
Share on other sites

Να πως πως και εγώ έχω την πληροφορία της myri για άμεση αποστολή εγκυκλίου.

Αλλά αν δεν δούμε κάτι, δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε.

Οπότε είμαστε όλοι σε αναμονή, διότι το "άμεση" το δικό μας είναι "χτες" ενώ των κυβερνήσεων δεν ξέρουμε.

Οπότε αναμένουμε τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αν και διπλωματούχος μηχανικός 7 ετών, ξεκινάω για την πρώτη μου άδεια...

Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μηνήματα, αλλά τελικά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι έχω καταλάβει. Τελικά με όλες τις αλλαγές και τα πισωγυρίσματα του τελευταίου εφτάμηνου ισχύει ξανά από σήμερα και μέχρι νεωτέρας ότι το μέγιστο εμβαδόν των ημιυπαίθριων είναι όσο το 20% της Επιτρεπόμενης δόμησης και μπορεί να κατανεμηθεί όπως θέλω;

Επίσης γενικά για τους εξώστες δεν έχω διαβάσει για κάποια τροποποίηση, δηλ. ισχύει 20% της Επιτρεπόμενης δόμησης για μπαλκόνια;

 

Άλλαξε κάτι σήμερα????

Απ' όσο ξέρω, ισχύει το 15% για τους ημιυπαίθριους και αυτό αναλογικά στους ορόφους. Για τους εξώστες είναι όπως το γράφεις, 20% χωρίς περιορισμούς αναλογικότητας. Τώρα αν θα αλλάξει κάτι και πότε, it remains to be seen, που θα λέγαν και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.