Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

ο νομάρχης αναιρεί το ΦΕΚ? από πότε? και αυτή η άδεια που θα βγει με βάση αυτό το μαγικό του νομάρχη, είναι ασφαλής? γιατί εγώ νομίζω οτι ακυρώνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαλιστα, ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση.

 

αν και διατηρω επιφυλαξεις ως προς το ποιον των αδειων αυτων - εγω στην Αθηνα βγαζω με 15% και ο αλλος στη Σαλονικα με 20% δηλαδη? ειναι να μην στραβωσει κανεις και αρχισει το χορο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση.

 

αν και διατηρω επιφυλαξεις ως προς το ποιον των αδειων αυτων - εγω στην Αθηνα βγαζω με 15% και ο αλλος στη Σαλονικα με 20% δηλαδη? ειναι να μην στραβωσει κανεις και αρχισει το χορο.

 

Η αποφαση αφορα στον χρονο εκδοσης της αδειας, οχι στις διαταξεις του ΓΟΚ.. Εσυ εχεις 6 μηνες να εκδοσεις την αδεια που κατεθεσες πριν την ρυθμιση Σουφλια ενω ο συναδελφος απο τη Σαλονικα 9μηνες..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι σας επισυνάπτω το link από νομαρχία Θεσσαλονίκης με την απόφαση του Νομάρχη Θεσσαλονίκης για παράταση εξαμήνου

 

http://www.nath.gr/inst/nath/gallery/images/2010_01_27_ekdosn_oikodomikwv_adeiwv_p1.gif

http://www.nath.gr/inst/nath/gallery/images/2010_01_27_ekdosn_oikodomikwv_adeiwv_p2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Νομάρχης κάνει λάθος διότι :

 

To ΦΕΚ 795 που επικαλείται , δίνει στον Νομάρχη την δυνατότητα της παράτασης του 9μήνου για την έκδοση της άδειας. Τίποτα άλλο.

 

Αντιθέτως το άρθρο 26 παρ. 1.του ισχύοντος ΓΟΚ το οποίο τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του Ν3212/2003 που παραμένουν σε ισχύ , λέει ότι οι προισχύουσες διατάξεις εφαρμόζονται για διάστημα 6 μηνών.

 

Αλλο πράγμα η ισχύς του πρωτοκόλλου (9μηνο) άλλο η εφαρμογή προισχυουσών διατάξεων (6μηνο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Εχουμε τιποτα νεώτερο για το αν θα καταργηθεί στο σύνολό του ο Ν. Σουφλιά? Η θα πρέπει να περιμένουμε τις αξαγγελίες της υπουργού όταν γινει αυτό (σε 2-3 μήνες)?

Link to comment
Share on other sites

προσεχτε γιατι κατα τη γνωμη μου δεν ειπε ποτε η Μπιρμπιλη οτι σε 3 μηνες θα αλλαξει τιποτα ως προς τους Η/Χ στις νεες αδειες.

 

ειπε οτι σε 3 μηνες θα καταθεσει λυση ως προς τη νομιμοποιηση των υπαρχοντων Η/Χ με "εξαγορα" των μετρων και τα λεφτα για παρκα ωστε το "ισοζυγιο πρασινου" (που το ΣτΕ αναφερει συχνα πυκνα) να ειναι θετικο.

 

αποψη μου πως το θεμα των ΗΧ σε νεες οικοδομες θα λυθει μονο με το νεο ΓΟΚ, αν υπαρξει κατι τετοιο. Μεχρι τοτε με 15%. Απο το 15% να ξαναπαμε στο 20% ξαναλεω το θεωρω απιθανο και θα ειναι πρωτοφανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.