Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ptsounou

Άδεια αγροτικής αποθήκης

Recommended Posts

Για ρίξε και μια ματιά σε αυτή την εγκύκλιο 57482/71/98.

 

Επίσης κοίταξε το Π.Δ. 24-5-85 αρθρο 6 παρ. 4, μήπως σου κάνει.

 

Τώρα αν δεν είναι αγρότης δεν χάθηκε και ο κόσμος. Στην Ελλάδα ζεις! Οι μισοί είναι αγρότες και οι άλλοι μισοί προέδροι. Κάτι θα μαγειρέψεις. :wink:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν αποθήκες γενικής χρήσεως.Για εμπορική αποθήκη θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να είναι γραμμένος στο εμπορικό επιμελητήριο. Βιοτεχνικό κτίριο εως 22KW χαρακτιρίζεται ως επαγγελματικό εργαστήριο και εκδίδεται άδεια απαλαγής απο άδεια εγκατάστασης που κοστίζει περίπου 100ε σε παράβολα και 600ε αμοιβή μηχανολόγου, απαιτείται ακόμη βεβαίωση χρήσης γής και περιβαλοντική μελέτη .Άδεια για βιοτεχνική αποθήκη εκδίδεται μόνο αν στο ίδιο γήπεδο υπάρχει βιοτεχνικό κτίριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γειά χαρά από κοζάνη. να μ'έχετε υπόψην για ότι έχω διαθέσιμο από κοζάνη. υπάρχει οτιδήποτε (τεύχος, σχέδια, freeware) για μελέτη αγροτικής αποθήκης??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum ikarnaris.

Σε τι μελέτη αναφέρεσαι, γιατί άνοιξες το θέμα στην κατηγορία των Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών!

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαιρετώ! μπαίνω στο ψητό:

αγροτική αποθήκη 380m[marq=up:2424457698]2 με 1540m[marq=up]3[/marq:2424457698] για στέγαση ζώων. από πολεοδομία μου ζητάνε όλες τις μελέτες ενώ το ΤΟΛ αμοιβές αφήνει έξω ηλεκτρολογικά και ενεργητική. βέβαια το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κάνει ξανά κάτι αντίστοιχο και είμαι στα χαμένα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν σε κάποιο οικόπεδο ο ιδιοκτήτης θέλει να ανεγείρει μια αποθήκη ιδιωτικής χρήσεως (π.χ. αποθήκευση προσωπικών αντικειμένων)με ποιον χαρακτησισμό εκδίδεται η άδεια.΄Η μήπως δεν μπορεί να υφίσταται τέτοιο κτίσμα χωρίς κατοικία?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα σου ikarnaris συνενώθηκε με το παρόν στο οποίο έχουν δοθεί οι απαντήσεις που αναζητάς.

 

Ηλεκτρολογικά έχεις τη δυνατότητα να μην κάνεις ανεξαρτήτως όγκου αν έχεις επαρκή φυσικό φωτισμό (εμβαδό ανοιγμάτων = 10% εμβαδού αποθήκης) και γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι δεν θα χρησιμοποιείται παρά μόνο τις ώρες της ημέρας που δεν απαιτείται τεχνητός φωτισμός.

Για την ενεργητική καλύτερα να πει ένας μηχανολόγος αλλά πιθανολογώ ότι μπορεί να έχει δίκιο η ΤΟΛ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάρη τι εννοείς έχει την δυνατότητα να μην κάνει ηλεκτρολογικά..άν έχει επαρκή φυσικό φωτισμό. Βγήκε καμία εγκύκλιος και για τους νυκτοφύλακες και απαλλάσονται και δεν το ξέρω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ, με βάζεις τώρα να ψάχνω.

Λοιπόν, άρθρο 30 §1.1 Κτιριοδομικού.

Οι αγροτικές αποθήκες δεν είναι κατοικίες, δεν είναι χώροι εργασίας (γραφεία, καταστήματα, βιομηχανίες, βιοτεχνίες κλπ), δεν είναι χώροι όπου παραμένουν άτομα (χώρος όπως οι αποθήκες στους οποίους η παραμονή περιορίζεται -αν θυμάμαι καλά- στις δύο ώρες, δεν θεωρούνται χώροι παραμονής ατόμων).

Άρα, αν υπάρχει επαρκής άμεσος φυσικός φωτισμός τότε δεν χρειάζεται ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάρη ευχαριστώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία. Όπως πάντα εμπεριστατωμένος!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.